, 25 tweets, 18 min read
My Authors
Read all threads
/ سربازان پروپاگاندا، آن سه روز با ما و مردم چه کردند؟ /
این #رشته‌توییت به بی‌شرمانه‌ترین جعل‌سازی در تاریخ روزنامه‌نگاری ایران می‌پردازد؛ مخفی کردن حقیقتِ سرنگونی #هواپیمای_اوکراینی و ساختن یک دروغ بزرگ به دست سربازان رسانه‌ای با هشتگ #جنگ_روانی و #کاسب_سقوط ...
۱ / ۲۵
... اما تمامش این نیست؛ آن‌ها وقتی یکی یکی اسناد #حقیقت از زیر پشت ابر سرخ دروغ بیرون می‌زد، با استفاده از تئوری #خفه_کردن کوشیدند دورتادور کسانی دیوار رسانه‌ای بسازند که داشتند #روایت_رسمی موجود را به چالش می‌کشیدند تا صدای آن‌ها به هیچ کس نرسد...
۲/۲۵
سربازروزنامه‌نگاران بسیاری آجرهای این دیوار شدند؛ آن‌ها در خدمت و مزدبگیر پروپاگاندای حرفه‌ای بودند تا روی حقیقت، قیر مذاب بپاشند و اگر نبود سندهای بیرونی و ...، شاید هم موفق می‌شدند. بدتر این‌که بسیاری از سربازروزنامه‌نگاران داخل ایران دقیقن #می‌دانستند_چه_می‌کنند.
۳/۲۵
کلاسیک‌ترین تاکتیکی که در این پروپاگاندا استفاده شد، #پمپاژ_فرضیه است، به این معنا که آن‌قدر فرضیه‌های متفرقه بهم ببافید که مخاطب در جست‌وجوی حقیقت به هزار بیراهه رود و سرنخ را گم کند. برای همین هم شما حتا شاهد تولید فرضیه‌های مسخره‌ای چون «قاچاق بنزین در چمدان مسافر» بودید.
۴/۲۵
در پمپاژ فرضیه، افزون بر سناریوهای بی‌سروته که چاشنی کار است، از تکنیک #واقع‌نمایی نیز استفاده می‌شود که خط دیگری از پروپاگاندا را ساخت. ناگهان شاهد بودیم که بسیاری متخصص #سهام_بویینگ شدند و این فرضیه‌ی جذاب و سینمایی را ساختند که کل این پروژه، یک معامله‌ی اقتصادی بزرگ است.
۵/۲۵
فرضیه روی روحیه‌ی توطئه‌پنداری شناخته‌شده‌ی ایرانیان سوار شده بود و عمق باورپذیری به نسبت به‌تری از دیگر #فرضیه‌های_جعلی داشت. به همین دلیل هم شاخ و برگ‌های بیش‌تری مانند «استعفای مدیرعامل بویینگ» که اساسن مربوط به دسامبر ۲۰۱۹ و شکست پروژه‌ی #بویینگ_مکس بود را بر آن افزودند.
۶/۲۵
بویینگ ۷۳۷ مکس که در تمام دنیا زمین‌گیر شده، ارتباطی با #بویینگ_۷۳۷_۸۰۰، مدل هواپیمای اوکراینی ندارد اما سربازان پروپاگاندا از این ماجرا بهره گرفتند و سابقه‌ی سقوط‌های آن هواپیما که اساسن پروازی ندارد را جای این یکی هواپیما جا زدند که جزو محبوب‌ترین هواپیماهای خطوط هوایی‌ست.
۷/۲۵
... این خط جعلی را آن‌قدر هم گستراندند که یک گزارش قدیمی از بحث‌های داخلی بویینگ را درباره‌ی مکس، رو خط مخابره کردند؛ «طراحی با دلقک‌ها، نظارت با میمون‌ها» تا کاملن توجیه‌گر #نقص_فنی هواپیمایی باشد که با شلیک پدافند سرنگون شده بود و اساسن در امنیت یکی از بهترین‌های دنیاست.
۸/۲۵
... روی همین خط، #فیک‌نیوزهای دیگری هم مانند «داغ کردن موتور بویینگ» و «آتش گرفتن یک بویینگ دیگر همان شب در اسراییل» یا «عدم اجازه‌ی پرواز از سوی مهندس ایرانی در فرم موجود» هم سوار شدند.
۹/۲۵
تولید فیک‌نیوز و ساخت سناریوهای جعلی البته تنها ماموریت سربازخبرنگاران رسانه‌های داخلی و #فرنگی‌کاران رسوای بیرونی و بی‌بی‌سی فارسی، #شبکه_ماهواره‌ای_نظام نبود. آن‌ها باید با استفاده از #تار_کردن_حقیقت و پاشیدن رنگ روی آن، اجازه نمی‌دادند آن‌چه رخ داده برای مخاطب برملا شود.
۱۰/۲۵
پرسش‌های به ظاهر فنی به قصد ایجاد شبهه در حقیقت، بهره‌گیری از عنوان‌های جعلی و کارشناسان هوایی بی‌نام مانند «گروهی از دانش‌آموختگان هوافضای دانشگاه شریف»، هم‌چنین وجیزه‌بگیرانی مانند «کاپیتان شهبازی»، از جمله روش‌های استفاده شده بود...
۱۱/۲۵
به ناگاه تمام #ماله‌جات که قادر به تشخیص بویینگ سرنگون‌شده از بویینگ زمین‌گیر مکس نبودند، متخصص #شیوه‌های_منطقی سقوط هواپیما شدند و برای‌شان این «پرسش یک‌دست» پدید آمد که «چرا هواپیما پس از اصابت موشک خیالی، بیش از یک دقیقه به پرواز ادامه داده» یا «منفجر نشده» ...
۱۲/۲۵
پرسش دوم که «چرا هیچ فیلمی از ماجرا وجود ندارد» هم وقتی #فیلم_تاریخی نگهبان پرند درآمد با شبهه‌ی بعدی جای‌گزین شد: «چه کسی سر صبح در تاریکی از آسمان فیلم می‌گیرد؟». نجاست واژه‌های به کار رفته از سوی ماله‌جات در این ماجرا انگار تمامی نداشت ...
۱۳/۲۵
... آن‌ها وقتی عکس قطعه برجامانده از موشک منتشر شد، با چشم خود دیده بودند که «اصلن چنین جوبی در محل سقوط وجود ندارد»! به نظر می‌رسید که این #سربازخبرنگاران حتا از دستورهای بالادستی پیشی گرفته‌اند و در مسابقه‌ای برای این که چه کسی به‌تر و کارآتر دروغ بسازد، گرفتار شده‌اند.
۱۴/۲۵
برای تارنمایی حقیقت دو هشتگ #جنگ_روانی و #کاسب_سقوط وایرال کردند تا وانمود شود که در میانه‌ی یک مدل بزرگ خبرسازی نهاد دولتی متخاصم قرار داریم و خیلی زود هم اسمش را گذاشتند؛ #دولت_ترامپ ...
۱۵/۲۵
... تقریبن همه‌ی روزنامه‌های داخلی در گزارش‌های پرآب و تاب با دلیل‌های چندگانه ثابت کردند به #تقاص و #انتقام حمله به عین‌الاسد و #شکست_آمریکا، ترامپ این بازی رسانه‌ای را راه انداخته تا افکارعمومی داخل ایران و جهان را منحرف سازد. این ماله کشیدن روی حقیقت پایانی نداشت؛ ...
۱۶/۲۵
... هنگامی که منابع پنتاگون درز دادند که رد مادون قرمز موشک‌های شلیک ‌شده از سوی پدافند ایران را دارند، #سربازروزنامه‌نگاران توجیه خیلی زیبایی ساختند؛ «دولت آمریکا همان قدر راست می‌گوید که دولت ایران می‌گوید»! ...
۱۷/۲۵
... حتا در راه سرپوش نهادن روی دستور رییس‌جمهور اوکراین برای گشودن پرونده‌ی جنایی و کنفرانس خبری صریح ترودو که نشان می‌داد اطلاعات بسیار موثقی از سرنگون شدن هواپیما در دست دارند هم از همین توجیه استفاده شد با طراحی یک «انگیزه‌ی» جعلی برای ایجاد نگرانی؛ «تحریم هوایی ایران»!
۱۸/۲۵
...البته فوکوس روی #تحریم که از جمله خط‌مشی‌های سنتی پروپاگاندای سیستمی در هر ماجرایی‌ست، همان چند ساعت اول هم از سوی #فرنگی‌کاران دست‌مالی زیادی شده بود، بی‌آن‌که اساسن تحریم‌های ایران ربطی به اوکراین داشته باشد، خب اگر‌ واقعیت نداشت بالاخره فیواستار و نون مزدوری که داشت!
۱۹/۲۵
سربازخبرنگاران و #سربازروزنامه‌نگاران در این پروپاگاندای حرفه‌ای و مهندسی افکارعمومی، هرچه در توان داشتند را به میدان آوردند و علیه حقیقت تا آخرین لحظه جنگیدند و برخی چنان در این راه درخشیدند که از انتظار آمرین خود نیز فراتر رفتند.
۲۰/۲۵
آن‌ها نه تنها رسانه‌های عمومی که اکانت‌های شخصی خود در همه‌ی شبکه‌های اجتماعی را به خدمت این درآوردند که مردم را فریب دهند، تحمیق کنند و دروغ را جای راست به خوردشان بدهند؛ این خشم مقدس عمومی علیه این فرقه‌ی دروغ‌ساز بی‌سبب نیست، ذره‌ذره‌اش را خودشان پراکندند.
۲۱/۲۵
و بدتر، بدتر و بدتر که #می‌دانستند_چه_می‌کنند، اندکی هم که نمی‌دانستند، حتا کودن‌هایش، با ساده‌ترین جست‌وجویی، دیدن شبهه‌هایی که به #روایت_رسمی خدشه وارد می‌کرد، و آشکار شدن سندهای بعدی، دست‌کم می‌توانستند این را بفهمند که روایت رسمیِ نقض فنی، درست نیست و پشتش سنگر نگیرند.
۲۲/۲۵
اساسن مگر #روزنامه‌نگاری چیزی جز شک کردن به #روایت_رسمی و جستن حقیقت است؟ برای تک‌تک آن پرسش‌های سخیفانه در جهت تارنمایی حقیقت پاسخ واقعی وجود داشت و رسیدن به این پاسخ‌ها اصلن دشوار نبود. ساده‌ترین راه دست‌رسی به پاسخ‌ها، یک سرچ ساده درباره‌ی هواپیمای MH17 مالزی بود ...
۲۳/۲۵
... هوایپمایی که مزدوران تجزیه‌طلب روسی با موشک روسی، بر فراز شرق اوکراین هدف گرفتند و سرنگونش کردند اما این فرقه‌ی دروغ‌ساز چون مامور به #سفیدسازی_ذهن مردم بودند، کار دیگری به جز جست‌وجوی حقیقت کردند؛ از واژه‌ها، موشک ساختند و به قلب حقیقت شلیک کردند. #یادمان_نخواهد_رفت!
۲۴/۲۵
این یادداشت را می‌توانید در کانال تلگرامم بخوانید:
t.me/SasanAghaei/10…
t.me/SasanAghaei/10…

۲۵/۲۵: پایان
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with SasanAghaei

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!