1/ Koroonaviirus: palju küsitakse selle kohta ja palju on segadust, seega allpool antud teema jutulõim (ma vaatan seda teemat ülemaailmses võtmes) 👇
Kui proovida summeerida - Paanikaks ei ole põhjust, kuid ettevaatlik tuleb olla nii tervise kui majanduse suhtes.
2/ Alustada tuleb sellest, et ma eristaksin siin kolme kihti, kõiki neid tuleb eraldi analüüsida: 1. Meditsiiniline - Kui laialdane saab olema viiruse edasine levik? 2. Majanduslik - Kui tõsine saab olema mõju majandusele? 3. Finantsturge puudutav - Milline on mõju aktsiatele?
3/ Alustame meditsiinilisest. "Kui laialdane saab olema viiruse levik?" Ma ei ole selle ala ekspert, kuid ka eksperdid on väga erineval arvamusel, keegi kindlalt ei tea. Hiina on saanud juba karantiinidega viiruse leviku pidama. Paljudes teistes riikides alles levik algab.
4/ Hiina autoritaarne režiim on toiminud kahetiselt - alguses mätsiti viiruse levik kinni juhtkonna eest (halb), kuid hilisem reaktsioon on väga jõuline olnud. See on võimaldanud ka viiruse pidama saada. Lääneriikides saavad lähenemised olema väga erinevad - oluline jälgida mõju.
5/ Teine kiht - majanduslik. Löök majandustele saab olema ulatuslik, kuid täpsem tugevus sõltub sellest, kui pikalt kestab viiruse levik. Kui kahe kuu pärast on probleem sama suur või suurem viiruse levikuga, siis muutub olukord juba päris tõsiseks.
6/ Sest praegu jäävad ära lennureisid, konverentsid, hotellikülastused, lõunasöögid, sisseostud, autosõidud jne. Kõigel sellel on konkreetne mõju ju tarbimise kaudu majandusele. Ettevõtetel on puhver selle üleelamiseks, kuid mida kauem see pinge kestab, seda õhemaks kulub puhver.
7/ Kujutage nüüd korraks näiteks Mobile World Congressi Barcelonas. 100 000 külalist. Hotellitoa ühe öö hind kerkib siis kohati 600 euroni .. Nüüd see kõik on tühistatud, aasta suurim teenimisaeg jääb selles linnas ära. Tõsine löök ja selliseid üritusi jäetakse praegu järjest ära
8/ Majanduse täiendav aspekt on tootmine. Hiinas tehased seisavad, praegu müüakse varusid, varsti/praegu on varud müüdud ja tekivad puudujäägid. 2008.a. kriis oli nõudluspõhine - ostjad kukkusid ära. Nüüd võib tulla pakkumispoole kriis - ei ole tooteid müüa, hankeahelad katki.
9/ Riikide kaupa saab olema mõju majandusele ilmselt erinev. Sest nii viiruse levik kui ka lahendused on kohalikud. Väga palju sõltub sellest, kui kiiresti ja õigesti üks riik suudab reageerida. Kooli sulgemine oli näiteks õige otsus. Siin on vaja riigi poolt resoluutsust.
10/ Finantsturud on majandusega otseseselt seotud, ettevõtete majandustulemused ju viiruse tõttu kannatavad. Aga kirjutasin jaanuaris sellest, et loodud on finantsturgudel Finants-Frankenstein: err.ee/1025265/kristj…
11/ See tähendab, et keskpankade rahatrükk on loonud ebaloomulikud moonutused ja nüüd näeme selle varjukülge. Kui aktsiaturud kukuvad nädalaga -15%, ei ole see normaalne olukord. Aga süüd palju selles, et eelnev tõus on olnud kiire ja hinnad liiga kõrgel.
12/ Seetõttu ma oleks ka ettevaatlik finantsvarade suhtes - kiire kukkumine on toonud kaasa selle, et väga paljud pole oma pikki positsioone saanud väheneda ning närvilisus turgudel võib kasvada veel oluliselt kõrgemaks. Aeg olla ettevaatlik.
13/ Ei tohi alahinnata psühholoogiat viiruse ümber. Sest isegi kui kahe kuu pärast meedias on teema oluliselt vähem kajastatud (ma arvan, et nii läheb). Siis inimesed on ettevaatlikud pikemalt - reisimist toimub vähem, kasvab ka kaugtöö osakaal.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/ Bardak (бардак) means "a mess" in russian. But that needs to be a much more complex translation to understand it properly.
My friend @danielvaarik said on Feb 28th: "In Russia it means a disorder combined with stealing, lying and drinking. And this is our best hope".
2/ How right he was. Maybe it's harder to understand in the West, but the Eastern front has seen this "bardak" in action. It's almost impossible to imagine how a whole country can run on bardak-system, but Soviet Union did and now Russia does.
3/ Russia could not get the Olympic rings to work on Sochi opening ceremony and this same bardak runs throughout the whole country, both in the private and public sector.
1/ Having built online trading platforms, I can share insights what is happening with #RobinhoodApp, why their businessmodel is shady and how this $GME 🚀🚀🚀squeeze makes this all a pretty messy affair.
So, a thread 👇🏻
2/ Firstly, the well hidden truth of online trading platforms is that most of the active traders lose money. And most does not mean 51%, but this is more like 90-95%. Clients burn out quite quickly as well.
2/ This week the stock markets were derailed by ... a online Reddit army. Strange times, in a way the attack on Capitol was also started online. Decentralization is really happening.
3/ Big Tech has become quite repulsive. And since their business is global the goverments have not been able to do much. At least Big Tech has started now internal bickering - Apple attacking Facebook inc.com/justin-bariso/…
1/ Postimees, omaniku sekkumine ja kogu ajakirjanduse tulevik on olnud kuum teema.
Kirjutan mõned mõtted sellel teemal - miks Linnamäe üldse ostis Postimehe ja milline võiks olla meedia tulevik?
Jutulõim 👇
2/ Vaatame korra laiemat pilti ja selle siin on üks aastatagune oluline uudis err.ee/937655/margus-…
Linnamäe oli koondanud erinevaid kuulutusteärisid ja müüs need kõik ühise paketina Londoni fondile maha. Sarnast konsolideerimist teeb UP Invest ka praegu näiteks kinodega.
3/ Miks see oluline on? Ma nägin unes, et tehingu hind võis olla ca 250 mln EUR. Kui see tõele vastab, siis on tegemist väga eduka tehingu ja hea plaaniga.
1/ Kirjutasin märtsi lõpus Suure Plaani artiklis, et Eesti peaks laenama majanduse augu katteks 7 miljardit eurot. Paljud pidasid toona seda utoopiliseks numbriks, Levilat vedav Daniel Vaarik ütles, et see artikkel oli oma ajast lihtsalt ees. levila.ee/tekstid/majand…
2/ Kui algselt räägiti miljardist või kahest, siis nüüd on valitsus jõudnud ka juba seisukohani, et vaja on 5 miljardit eurot, jõutakse lõpuks ka selle seitsme miljardini vähemalt. aripaev.ee/uudised/2020/0…
Kuid siin on nüüd mitu probleemi.
3/ Esiteks, ma tõin oma artiklis välja ka selle, et olen pidanud varem riigi laenamist kaheldava väärtusega tegelemiseks, sest see laenuraha ei tohiks minna lihtsalt kulutusteks, vaid peaks minema investeeringuteks - see peaks tulevikus tagasi tooma.