Kristjan Lepik Profile picture
Arbonics CEO & Co-Founder / Building the New Forest Economy Substack: https://t.co/JEJUGLzHXK
Margus Profile picture 1 subscribed
Sep 11, 2022 5 tweets 2 min read
1/ Bardak (бардак) means "a mess" in russian. But that needs to be a much more complex translation to understand it properly.

My friend @danielvaarik said on Feb 28th: "In Russia it means a disorder combined with stealing, lying and drinking. And this is our best hope". 2/ How right he was. Maybe it's harder to understand in the West, but the Eastern front has seen this "bardak" in action. It's almost impossible to imagine how a whole country can run on bardak-system, but Soviet Union did and now Russia does.
Mar 26, 2021 7 tweets 1 min read
1/ Allpool üks päris huvitav juhtum, ilmestamaks tolerantsi Eestis.

Mul oli üks mustanahaline kolleeg B, Eestisse tuli Nigeeriast, töötas IT toes. Selline tark ja rahulik tüüp, vaikselt toimetas, palju ei suhelnud.

Eile kuulsin tema korterisaagat, väike lõim 👇🏻 2/ Ta oli nimelt 2.a. tagasi siia jõudes ka korterit soovinud üürida. Raha oli olemas, tagatisraha, soovitused - kõik mis vaja.

Tema esimesed 37 taotlust korterit üürida lükati tagasi. Lihtsalt sellepärast, et ta oli mustanahaline. Mõnel juhul öeldi seda ka väga otse välja. 37!
Jan 31, 2021 15 tweets 4 min read
1/ Having built online trading platforms, I can share insights what is happening with #RobinhoodApp, why their businessmodel is shady and how this $GME 🚀🚀🚀squeeze makes this all a pretty messy affair.

So, a thread 👇🏻 2/ Firstly, the well hidden truth of online trading platforms is that most of the active traders lose money. And most does not mean 51%, but this is more like 90-95%. Clients burn out quite quickly as well.
Jan 31, 2021 9 tweets 3 min read
Weekend reading: 8 articles about interesting new trends that are happening in the world - from technology to politics to markets. Thread 👇🏻

1/ Guardian is quoting an ex-KGB spy who is saying that Russia has used Trump as an asset for more than 40 years

theguardian.com/us-news/2021/j… 2/ This week the stock markets were derailed by ... a online Reddit army. Strange times, in a way the attack on Capitol was also started online. Decentralization is really happening.

edition.cnn.com/2021/01/29/inv…
Sep 23, 2020 17 tweets 4 min read
1/ Postimees, omaniku sekkumine ja kogu ajakirjanduse tulevik on olnud kuum teema.

Kirjutan mõned mõtted sellel teemal - miks Linnamäe üldse ostis Postimehe ja milline võiks olla meedia tulevik?

Jutulõim 👇 2/ Vaatame korra laiemat pilti ja selle siin on üks aastatagune oluline uudis err.ee/937655/margus-…

Linnamäe oli koondanud erinevaid kuulutusteärisid ja müüs need kõik ühise paketina Londoni fondile maha. Sarnast konsolideerimist teeb UP Invest ka praegu näiteks kinodega.
Jun 18, 2020 8 tweets 2 min read
1/ Kirjutasin märtsi lõpus Suure Plaani artiklis, et Eesti peaks laenama majanduse augu katteks 7 miljardit eurot. Paljud pidasid toona seda utoopiliseks numbriks, Levilat vedav Daniel Vaarik ütles, et see artikkel oli oma ajast lihtsalt ees.
levila.ee/tekstid/majand…

Jutulõim 👇 2/ Kui algselt räägiti miljardist või kahest, siis nüüd on valitsus jõudnud ka juba seisukohani, et vaja on 5 miljardit eurot, jõutakse lõpuks ka selle seitsme miljardini vähemalt.
aripaev.ee/uudised/2020/0…

Kuid siin on nüüd mitu probleemi.
Apr 7, 2020 10 tweets 3 min read
VÄLKSEMINAR 1/: Sel neljapäeval (09.04) kell 10-12 toimub üks huvitav projekt - ma teen online-seminari majanduse olukorrast, Chalice teeb sinna otsa välkkontserti.

facebook.com/Levila.tv/post…

Allpool veidi taustast pikemalt 👇 2/ Mõtlesin, et ehk oleks huvitav ka juurde kirjutada selle välkprojekti saamislugu. Mitmed konverentsikorraldajad pöördusid minu poole, et teha online-seminar. Majanduse kohta küsitakse iga päev minult palju kordi, see oleks efektiivne viis infot esitada.
Mar 18, 2020 20 tweets 5 min read
1/ Aktsiad ja investeeringud: väga palju küsimusi tuleb selle kohta viimasel ajal, seega teen selle kohta ühe eraldi avaliku jutulõime👇

Mida toob aasta 2020 finantsturgudele? Nagu arvata võib, mitte 100%-list roosamannat, kuid samas tuleb väga häid investeerimisvõimalusi 2/ Esiteks, aktsiaturgude langus on kahtlemata väga järsk ja ulatuslik. Joonisel on näha USA S&P 500 indeksi liikumine viimasel aastal. Boom.
Mar 6, 2020 13 tweets 2 min read
1/ Koroonaviirus: palju küsitakse selle kohta ja palju on segadust, seega allpool antud teema jutulõim (ma vaatan seda teemat ülemaailmses võtmes) 👇

Kui proovida summeerida - Paanikaks ei ole põhjust, kuid ettevaatlik tuleb olla nii tervise kui majanduse suhtes. 2/ Alustada tuleb sellest, et ma eristaksin siin kolme kihti, kõiki neid tuleb eraldi analüüsida:
1. Meditsiiniline - Kui laialdane saab olema viiruse edasine levik?
2. Majanduslik - Kui tõsine saab olema mõju majandusele?
3. Finantsturge puudutav - Milline on mõju aktsiatele?
Dec 4, 2019 11 tweets 2 min read
1/ Uus idufirma: Taavi Tamkivi poolt asutatud Salv kaasas esimese investeerimisvooruga 2M USD ja aitab pankadel automatiseerida rahapesu vastast võitlust.

Aitasin eilsel avamisüritusel sel teemal vestlust pidada, seega rahapesu teemal ka väike thread 👇

techcrunch.com/2019/12/03/sal… 2/ On fakt, et Eesti maine on saanud rahapesu teemal viimase paari aastaga tugevalt kahjustada. Kuid selle asemel, et selle üle ainult kurvastada, võiksime mõelda - mis selle teemaga edasi saab?
Sep 12, 2019 5 tweets 2 min read
ÜKSSARVIK: Keeruline on startupist filmi teha. Ühest küljest on halb, kui seda liigselt romantiseerida - maailma muutmine on äge ja inspireeriv, kuid see tee on sageli väga okkaline ja raske. Kuid kes viitsiks vaadata filmi kus vaid raskustest räägitakse?
facebook.com/chasingunicorn… Rain Rannu (@rainrannu) on suutnud selle tasakaalu suurepäraselt leida - Ükssarviku filmis on seda hullust ja põnevust mis on vajalik uue ettevõtte käivitamiseks, kuid ka ausat sisevaadet kui keeruline see on.
Aug 25, 2019 7 tweets 2 min read
1/ Pensionireform: Mind pani kukalt kratsima, et kuidas Parvel Pruunsild midagi nii totrat arvab. Ikkagi panga omanik/juht. I sammas on tulevikus tõenäoliselt üsna olematu. Vaatame lähemalt.

Thread 👇 Image 2/ Või siis selline seisukoht. Et suunata inimesi lastele telefone ostma säästmise asemel? See läheb igasuguse ratsionaalse finantskäitumise vastu Image
Aug 1, 2019 7 tweets 2 min read
1/ So the FED cut rates yesterday for the first time in 11 years. What does this mean?

👇Thread 👇 Image 2/ We have had the biggest global stimulus of all time after the 2008 financial crisis, this is still ongoing. Stimulus = rate cuts + money printing by central banks.
Jul 25, 2019 5 tweets 1 min read
Matti Maasikas on riigiametnik, kellest pean väga lugu. Ei ole kaugeltki lihtne Euroopa sturktuurides ehitada sellist võrgustikku ja protsesside mõistmist. Suur väärtus Eesti jaoks.

See viimane samm on samuti väga tähtis, näitab selgroogu ja seda, et ei pea alluma rumalusele. /2 Sest hirm võib riigiametnike süsteemis kiiresti tekkida. Meil siit kõrvalt on lihtne öelda, et näidake selgroogu, aga kui töökoht on ohus ja inimesel on mure, kuidas täitsa oma kohustused, siis astuta alati võitlusse.
May 28, 2019 4 tweets 1 min read
Täiesti naeruväärne on jutt, et uue valitsuse tegevuses puudub pikaajaline visioon ja süstemaatilisus.
1. Alkoholiaktsiis võimaldab oluliselt suurendada alkoholi tarbimist
2. Kui inimesed ennast rohkem surnuks joovad, siis milleks pension ja teine sammas - selle võib välja maksta 3. Samuti ei ole sellises keskkonnas väga oluline haridus, inimeste eluiga on lühem ning pigem peaks suunama raha jooksvatesse rõõmudesse. Teadus? Milleks?
May 27, 2019 6 tweets 2 min read
1/ Euroopa Parlamendi valimiste kokkuvõte: suurepärane Marina Kaljuranna sõit, tõsised häirekellad Keskerakonnale ning Euroopas ei domineerinud paremäärmuslased, vaid tugevad hoopis rohelised suunad. #valimised Lõng allpool: 2/ Eks küsitlused näitasid Keskerakonnale ühte kohta, kuid oluline oli see, kuidas see saabus - ainult tänu Yana Toomile. Väga nõrk esitus ning valitsuse "juhtpartei" liigub kriisi suunas. Momendil ei võidetaks isegi Tallinnas kohalikke valimisi.
May 21, 2019 6 tweets 1 min read
1/ Roadtrip 97.a. vanaisaga - Ülo Lepik, 97.a. vanust, kuid mõte väga selge. Eesti Teaduste Akadeemia vanim liige. Minu suurim eeskuju elus. Praegune Eesti olukord teeb ka talle muret. Image 2/ "Praegu idealiseeritakse esimest Eesti Vabariiki. Kuid elu polnud siis ka üldse lihtne, palju oli vaesust ja elu oli raske"
May 2, 2019 10 tweets 1 min read
1/ Ma tunnistan, et mul on väga piinlik Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kasvuraskuste pärast. See tundub nagu puberteedieas laps, kelle lastetuba ei ole just kõige parem. /thread/ 2/ Empaatiliselt võttes võib aru saada - 90ndate astumine suletud ja kommunistlikust riigist -> avatud ja kapitalistlikku maailma on TOHUTU ühiskondlik shokk ja sellega kohanemine võtab mitu generatsiooni aega.
Apr 5, 2019 7 tweets 1 min read
1/ Üks oluline termin, tähtis elus laiemalt: Kompetentsuse tase. Igaühel meil on KT ning kui me astume ametipositsioonile, mis on üle meie selle taseme, siis ebaõnnestume. 2/ Kompetentsuse tase ei ole kindlasti ajas fikseeritud - saame tarkust ja kogemust juurde koguda ning enda kompetentsuse taset ajas tõsta.
Mar 12, 2019 5 tweets 1 min read
1/ Koalitsiooniläbirääkimised: rahu ainult rahu. Ma näiteks arvan, et EKRE võimalus valitsusse saada on sama suur (või väike) kui nädal tagasi. Seal kusagil 30-40% juures. Juba siis oli selge, et oma häältesaagiga nad millalgi läbirääkimiste laua taha jõuavad. 2/ Keerukus on selles, et meil on mänguteooria suhtes üsna huvitav olukord - praktiliselt kõik kombinatsioonid on valitsuse moodustamiseks reaalselt võimalikud. Eestis pole sellist olukorda olnud väga pikka aega.
Mar 8, 2019 5 tweets 1 min read
Märkasin ka rahva pahameelt taas Ossinovski suhtes, seekord auto oli liiga lumine. Arvestades autode ja alkoholi ülikõrget prioriteetsust Eesti rahva jaoks, siis mul oleks uuele valitsusele mõned ettepanekud: Image 1. Negatiivne alkoholiaktsiis. Sisuliselt siis riik maksaks alkoholi ostmisel peale. Eriti just maapiirkondades pole inimestel alkoholi ostmiseks sageli piisavalt raha.