My Authors
Read all threads
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc No więc tak, przesłuchałem w drodze do ... Panie Władzo, to naprawdę moja krytyczna życiowa potrzeba ... tyle powiem w temacie wyjścia. To teraz o odcinku.

1/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @marekgrabarz temat zna tak i to z praktyki, że aż mi trochę głupio że co nie powiem wyjdzie na hejt :), ale mam nadzieje że raczej będzie konstruktywnie i rzeczowo.

2/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc Główna rzecz (to samo było na #AzuredayPL - to do czego mam zastrzeżenie to przekazywanie że #OpenIDCOnnect to jest część #Oauth - tak nie jest. Ogólnie temat odcinka nie powinien brzemieć #OAUth i nie o to powinny być pytania.

3/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc Główna rzecz - #Oauth 2.0 to nie protokół a jak mówi #RFC - "The OAuth 2.0 Authorization Framework" - z naciskiem na frejmowork i #authorization. To determinuje wiele rzeczy z tego jak jest zbudowany i do czego powinien być używany.

4/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc W szczególności też to, co @marekgrabarz wspomniał, że #Oauth nie zakłada #JWT jako formatu tokenu. W zasadzie tokenu nie musi być bo może być byRef. I wtedy każdy kto założył, że token ma jakąś wiadomość jest w tak zwanej ... no wiecie gdzie

5/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc Z tego też powodu pytanie @maklipsa co powinno być albo nie powinno być umieszczane w Access token nie ma sensu - klient wogóle nie powinien zaglądać w #Oauth access token - bo on nie jest dla niego - cloudidentity.com/blog/2018/04/2…

6/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa Z tego wynika też wiele innych rzeczy - ale główna, ponieważ ludzie obserwują świat i uważają, że jest taki jak widzą to #Oauth jest używany do uwierzytelnienia na zasadzie "skoro jest tam ID" to znaczy że to jest tożsamość

7/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa I tutaj kolejna rzecz - w jednym miejscu pojawia się, że #OpenIDCOnnect jest użyty przed wydaniem access token do uwierzytelnienia - a to nie jest prawda. SIURPRYZA: #Oauth stwierdza tylko, że auth server "powinien" (should) wykonać uwierzytelnienie. To nie jest pewne

8/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa I wtedy co - a kuku, nagle mamy ID bez żadnego potwierdzenia tego ID. Hint: Facebook nie używa #OpenIDconnect wogóle (AFAIR) a jednak występuje tam pytanie o login i hasło i o dostęp do "scopes".

Możliwe jest wykonanie całego "logowania" przy użyciu #Oauth bez #OIDC

9/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa I stąd powstałe #OpenIDCOnnect który nie jest powiązany z #Oauth jako protokół. Ponieważ #Oauth jest "framework" to OIDC używa jego przepływów itp ale jest osobnym protokołem.

10/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa A ponieważ #OIDC jest zbudowany na #Oauth to korzystając z niego można zrobić też to co w ramach #Oauth czyli autoryzację przez access token itp.

Można jednak użyć #OIDC i skończyć tylko na uwierzytelnieniu.

11/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa ponieważ to co #OpenIDCOnnect definiuje to idtoken - IDToken wygląda jak access token, pachnie jak access token ale to NIE JEST ACCESS TOKEN.

Główny problem jaki widzę w kodzie to używanie IDToken jako AccessToken - działa, ale ...

12/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa W przeciwieństwie do Access token IDTOken jest przeznaczony dla klienta, i należy w niego zaglądać, a to co w nim jest jest dobrze wyspecyfikowane - dodatkowe informacje -> user infor endpoint jak dobrze powiedział @marekgrabarz

13/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa #OpenIDConnect jest protokołem uwierzytelnienia i federacji. To ważne - tutaj mogliście trochę to pociągnąć bo główne różnice OIDC vs #Oauth są tutaj: userinfo endpoint, well-known endpoint, discovery, client auto registration itp.

14/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa To czego mi zabrakło też to powiedzenie kiedy używać #OpenIDCOnnect a kiedy #Oauth ale to wyszło trochę z założenia, że oba są częściami jednego protokołu, a nie są.

15/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa Fajnie opowiedziane flows, ale tak tylko - gdybym nie wiedział o czym mówicie, to bym się trochę zgubił :). Dobrze by było zrobić najpierw #OIDC #OAuth 101 dla mniej zorientowanych.

16/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa Ważna różnica pomiedzy #Oauth a #openIDconnect to wyraźne i jasne zdefiniowanie w tym drugim, jakie są metody i jak walidować poprawność tokenów - tego nie ma w #Oauth i to jest główny problem gdzie większość developorów polega - nie sprawdzają go wogóle bo nie wiedzą jak

17/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa Mam nadzieję, że nie było "hejtu" i było konstruktywnie i że nic nie pokręciłem z tymi protokołami bo z pamięci pisałem :)

Tak że no to tak, ale wiecie - u mnie #ToTylkoTeoria :)

18/n
@patoarchitekci @marekgrabarz @rwitkowski_asc @maklipsa Ale ogólnie - good job, fajna rozmowa, dobry flow i dużo informacji.

Keep up the good job!

19/19
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Tomasz Onyszko

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!