beşyüzyedi Profile picture
May 10, 2020 5 tweets 3 min read
1609- İngiliz kaşif Henry #Hudson, yeni kıtaya ulaştığında bir nehirden içeri yol alır...

1624- Yeni Hollanda kolonisi ilk yerleşimini o bölgede yapar.

1626- Vali, yerlilerle anlaşarak tüm yarımadayı 24 dolara denk incik boncukla takas eder ve şehre Yeni Amsterdam ismi verilir. Image
1641- Satınalma/mülkiyet kavramına pek aşina olmayan yerliler, Hollandalılar ile savaşa tutuşur; iki taraftan toplam bin kişi ölür.

Bunun üzerine, yarımadanın doğusuna 4 metrelik kazıklardan bir set duvar inşa edilir. Ana caddenin ismine bu nedenle -de Waalstraat- denir. ⤵️ Image
1664- Şehir #İngiliz hakimiyetine geçer. York Dükü'nün şerefine adı New York olarak değiştirilir. Caddenin ismi Wall Street yapılır. 30 yıl içinde şehir büyür ve duvar yıkılır.

1765- Amerikan kolonistleri, ilk milli kongrelerini ("damga vergisi"ne itiraz için) burada düzenler.⤵️ Image
1776- 9 Temmuzda şehir bağımsızlığını ilan eder ve federal birliğin 13 orijinal eyaletinden biri olur.

1782- Alexander Hamilton ilk Hazine sekreteri olur ve şehrin ulusal #finans merkezi olmasını sağlayacak onlarca farklı proje yürütür...

Detay için: papers.ssrn.com/sol3/papers.cf… Image
Ek not: Nehre ismini veren Hudson, biraz muğlak hesaplara göre Apple'ın 7 katı büyüklüğünde bir şirket olan VOC'un maaşlı çalışanı olarak keşif için orada bulunuyordu... Kimdi bu şirket? Daha önce görmüştük:

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with beşyüzyedi

beşyüzyedi Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @e507

Sep 24
"Yılın ilk 8 ayında MB'nin döviz alımlarıyla rezervi $28.7 milyar artmalıyken, $4.4 milyar arttı. Yani, ihracatçılardan alınan tüm dövizler (tahminen $40 milyar), artı fark tutarı $24 milyar = toplam $64 milyar döviz piyasaya kur kontrolü için satıldı." @Burumcekci Image
A firmasından alıp B firmasına benzer kurdan satmak: bu aracılık, hacmi artırmak dışında neye yarıyor? 🤔

Cari açığınız olmasa, birikimciyi dövize yöneltmek için elinizden geleni yapmasanız... belki "seviyeyi istediğim yere çekebiliyorum" şeklinde bir argümanınız olurdu ama yok.
Kurun yükselme hızını kalıcı olarak yavaşlatamadan, sadece günlük dalga boyutunu yontarak gidiyoruz. Hedef şaşmayacak ama âni bir kaza da yapmayacağız. Fakat tıngır mıngır giderken tüm fiyatlar da takip edecek. Tenceredeki kurbağanın alım gücü aralıksız düşmeye devam edecek. 🤷🏻‍♂️
Read 4 tweets
Sep 13
Veri günü! Veri bağımlısı Fed, tüketici enflasyonu 8,50'den 8'e inebilecek mi diye izleyecek. TÜFE'nin yapışkan kısmının (UIG) tepe yaptığı düşünülüyor. Bunda, 3 aydır (galonu $5'ten $3,70'e) inen benzinin de etkisi var...
Para politikasının "sert gideceğiz" açıklamaları, tüketici anketlerine de yansımış durumda. 1 yıl sonrası tahmini düşüşte, 3 yıl sonrası ise Fed hedefi 2'ye koşturuyor.
Fed faizi nerede zirve yapar? sorusuna future'ların verdiği cevap 4'te takılı kalmış gibi. Biraz daha agresif bekleyenler de 4.25 diyor.
Read 4 tweets
Sep 12
Bugün 10 yıllık tahvil (28.04.32) ihalesi var. Son 4 ihalede bu kağıdın basit faizleri:

5. ay 22,62
6. ay 22,43
7. ay 18,13
8. ay 16,14

Şu anda, (sürekli konuştuğumuz) 2. eli %11 civarı. Bugün etkisini göreceğiz işte; bakalım bankalara kaçtan ne kadar satılacak (kitlenecek:))
+ teknikıl:

Kağıdın modifiye durasyonu 5,2 civarı. Yani her 1 puanlık faiz değişimi, fiyatını ters yönde kabaca %5,2 etkiliyor (hareket sertleşirse, konveksite nedeniyle çarpan biraz yumuşuyor).

Read 5 tweets
Aug 31
<Uzun Araç>

Döviz mevduatlarla alakalı mevzuat çok karıştı. Makineyi resetlesek, sıfırdan kursak ya. Amacımız tüm dövizi MB'de toplamak; bankalarda kalmasın. Zorunlu karşılıkları %100 yapalım, temiz, kılçıksız. Nasılsa şirketler artık döviz kredi istemiyor, eldekileri kapatıyor.
(Düşüncesiz) müşterinin biri -çok afedersiniz- 100 bin dolar aldı diyelim (ayıp). Banka hemen 100 bin doları MB'ye göndermek zorunda. Heterodoks / ortodoks fark etmeksizin pek çok ekonomist bu doların naylon olduğunu kanıtlamayı pek sever. Gerçek hayat öyle değil. Banka...
fiyat riskini kapatmak zorunda. Dev bir türev ürün piyasamız yok. Yabancılarla yapmak pahalı veya kısıtlı. Nasıl oluyor peki? Banka müşteriye dolar sattığında bunu gidip #spot piyasadan satın alır. Muhabir hesabına dolar gelir. Naylon filan değil, gerçek yeşil gıcır dolarlar...
Read 16 tweets
Aug 11
KKM verilerinde değişimler & maliyet standart, bu hafta pas geçelim. Yerine bize ayrılan zamanı #analitik bilançoya aktaralım.

1. TCMB net döviz pozisyonunda $4 milyar artış, -60 direncini zorluyor:) Bu "net alım". Borç-harç-swap ekstra geldiği için brütteki yükseliş daha fazla.
2. Özel bankalara döviz girişi olduğunu ima eder biçimde; son bir ayda yerli banka swapları $6 milyar artış göstermiş (bu rakam net pozisyona eklenerek brüt rezervi yükseltiyor).
3. Swaplardaki işbu artışın piyasaya saldığı TL likiditesi, repo miktarındaki çift kat düşüşle terse geçiyor... Hazine mevduatı düşüşü sayesinde dengeye yaklaşıyor. Lakin MB'nin "net alıcı" olduğu için net³ fonlamada biraz düşüş bekleriz. Bunu görüyoruz muyuz? Evet. Çıplak gözle.
Read 9 tweets
Aug 10
Türevci olmayanlara özetleyelim:)
1.000 USD ile giriyorsunuz. Vadede;

KKM:
Kur düşerse $1.100,
Kur yükselirse $1.000

Opsiyonlu KKM:
Kur düşerse $1.000,
Kur yükselirse $1.050

geri alıyorsunuz. "$ düşer mi hiç ya! O hakkı bırakayım sen bana 3-5 daha mama at" dememin bankaca'sı.
[Sayılar ve marjları rastgele olup, anlatmak için sadece görsel amaçlıdır. Gerçekte sonuçlar daha az veya çok olabilir]
Daha da netleştirmek adına: 2. seçenekteki o opsiyonu bankalar müşterilerine öneriyor ve müşteri bunu bankaya "satarak" ekstra prim alıyor. Devletin bu aşamada bir rolü yok. Fi tarihinden beri var olan işlem türünün KKM'ye eklenmesi sadece. (KKM olmadan da opsiyon satabilirsiniz)
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(