My Authors
Read all threads
64 שנים לאסון האורבני הגדול ביותר של ארה"ב.
מה הקשר בין אוטוסטרדות בין-מדינתיות לערים? כי מהנדסי התחבורה שתכננו את הרשת הזו רצו לחבר את מרכזי הערים האמריקאיות, מה שגרר בפועל הפקעה, עקירה, גירוש, והריסה של שכונות שלמות.
עכשיו, רוצים לנחש מי גר באותן שכונות? אם עניתם עניים ולא-לבנים - עליתם לשלב הבא!
כדי להבין את סדרי הגודל של ההרס והעקירה, ממליץ לכם להיכנס ללינק. פרויקט נהדר של אוניברסיטת אוקלהומה לציון 60 שנה של אותה יוזמה, שמראה תמונות אוויריות של ערים לפני ואחרי.
iqc.ou.edu/urbanchange
ועם עקירה וגירוש של אוכלוסיות לא-לבנות לא הספיק, פן נוסף, ומשמעותי לא פחות מבחינה עירונית, הוא שרשת האוטוסטרדות הזו כבלה סופית את ארה"ב לרכב הפרטי ולמשאיות.
מי שעוקב אחרי הצייצנים השונים של #פידתחבורה כבר מכיר את המושג של ביקוש מוּשְׁרֶה. בגדול, יותר כבישים מובילים ליותר רכבים.
משמעות נוספת לבניית מערכת האוטוסטרדות הזו, היא דעיכתה של מערכת הרכבות האמריקאית. למרות שמכוניות החלו להפוך לאמצעי תחבורה דומיננטי ברמה המטרופולינית כבר בסוף שנות ה-30 באמריקה, לרכבות עדיין היה תפקיד משמעותי בנסיעות בין-מדינתיות, ובעיקר בכל הקשור להובלת סחורות.
מה שמצחיק, או נכון עצוב, זה שדווקא היוזמה הפרטית האמריקאית המהוללת היא זו שיצרה את רשת הרכבות, לא הממשל הפדרלי. מערכת הרכבות הייתה אחד הקטרים המשמעותיים ביותר של הצמיחה הכלכלית האמריקאית בזמן המהפכה התעשייתית. ובגלל לחץ מצד סקטור הרכב והנפט, הממשל הלך על אוטוסטרדות ולא על מסילות.
שתבינו, מדובר באחד מהפרויקטים *הציבוריים* הגדולים ביותר אי פעם. 66K ק"מ של אוטוסטרדות, בעלות של 25B$ (שכיום שווים 235B$). ומכיוון שהממשל הפדרלי מימן 90% מהבנייה, לא הייתה דילמה לאף מדינה: תשתיות תחבורה הן מכפיל כלכלי ידוע, ובטח כשמקבלים כמעט בחינם.
רכבות יעילות במספר סדרי גודל על משאיות, הן מבחינת עלות, קיבולת, ובמציאות של משבר אקלים - זיהום אוויר ופליטות פחמן.
כן, כמובן שאי אפשר לסלול מסילות לכל מקום, וכן, חייבים משאיות שיובילו סחורות ליד הסופי, אבל זה משמעותית פחות ביחס לנסוּעה (כמות הק"מ השנתית) של משאיות בארה"ב כיום.
כיום, אותה רשת אוטוסטרדות מציבה שתי בעיות גדולות במיוחד. ראשית, מצב התשתיות בארה"ב הוא על הפנים, ואף אחד לא רוצה להשקיע את הכסף הנדרש.
הקרן שאמורה לממן את אותה תחזוקה מבוססת על מס על דלק שלא השתנה מ-1993 (מנועים יעילים יותר, ומשברים כלכליים שמורידים את הנסוּעה לא עוזרים).
בנוסף, עם השקתן העתידית של משאיות אוטונומיות, סקטור נהגי המשאיות - 3.5 מיליון איש - נמצא מול משבר קיומי. למרות שייקח עוד זמן עד שמשאיות אוטונומיות ישתלטו על כבישינו, ומחקרים שונים צופים השפעות בסדרי גודל שונה, אין ספק שהעתיד של נהגי המשאיות אינו מזהיר.
hbr.org/2019/09/automa…
ואסיים בנימה אופטימית.
לפחות ברמה העירונית, התנועה להריסתן - לא כיסוי כמו שמתכננים באיילון - של אוטוסטרדות, ושיקומן של השכונות שבותרו בערים ברחבי אמריקה תופסת תאוצה. יש מבחר דוגמאות מוצלחות מסן פרנסיקו עד ניו יורק.
ולא תאמינו, ביקוש מושרה עובד גם הפוך.
bloomberg.com/news/articles/…
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Keep Current with Jonathan Rosin

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!