Dnes od 10:48 jsme mne mohli slyšet na @CzechTV 24 povídat o sopkách na Venuši, záznam výstupu níže, nicméně pojďme se o tématu rozepsat i tady - ta nová studie, kvůli které mne oslovili, totiž stojí za zmínku. <vlákno> ceskatelevize.cz/ivysilani/1010…
#Venuše se považuje za sesterskou planetu Země. Je totiž podobně velká, i ji tvoří podobné horniny. To nás vede k závěru, že by se uvnitř Venuše mělo nacházet dostatečné množství radioaktivních prvků produkujících teplo, které by mělo umožňovat sopečnou činnost...
O tom, že na Venuši k sopečné činnosti muselo kdys docházet, není spory. Kolem planety se totiž nachází hustá atmosféra, která je na povrchu ca 90 x hustší než atmosféra na Zemi. Tu tvoří převážně CO2 (96,5 %) a SO2 (150 pp,), tedy dva plyny pevně spjaté se sopečnou činností.
Navíc, když se za pomoci radaru přes hustá mračna podíváte na povrch, spatříte svět, který je tvořen sopečnými scenériemi. Doklady o tečení lávy najdete úplně všude. Ať už se jedná o samotné sopky, rozsáhlé lávové proudy, lávové dómy.... nebo....
... zvláštní útvary zvané coronea, česky pavučiny. Jedná se o fascinující útvary tvořené soustřednými kruhy okolo centrální deprese, nebo centrálního kopce. Často jsou navíc doprovázeny sopkami a lávovými proudy. Dlouho jsme si lámali hlavu, co jsou zač...
Dnes panuje mezi vědci a vědkyněmi názor, že se jedná o projev výstupu podpovrchového materiálu do kůry Venuše. Výstup materiálu totiž způsobil vyboulení kůry a její rozpraskání. Zajímavé je, že tyto útvary na Zemi nemáme, což se přisuzuje tomu, že se naše kůra chová křehce.
U Venuše se ale domníváme, že se kvůli vysoké povrchové teplotě (přes 450 °C) se kůra chová převážně plasticky a křehce jen fakt v blízkosti povrchu. Díky tomu můžou tyhle útvary vznikat. Nicméně, nechme to teď stranou a pojďme konečně k té nové studii. edition.cnn.com/2020/07/20/wor…
Ta totiž ukazuje na coronae jako na místo, kde máme hledat aktivní sopky. Vědecký tým totiž za pomoci numerického 3D modelu zkoušel zjistit, jak budou vypadat coronae krátce po svém vzniku a pak po několika milionech let, kdy vzniknou.
Ve svém článku v @NatureGeosci píšou, že mezi mladými a starými coronae jsou výrazné rozdíly ve vzhledu. Extrémně zjednodušeno, čerství mají uprostřed kopec, staré tam mají depresi a to kvůli zmizení tlaku vystupujícího magmatu a hornin. nature.com/articles/s4156…
Když pak srovnali výsledky modelování s tím, co na povrchu Venuše vidíme na topografických datech, zjistili, že je tam řada útvarů, které vypadají přesně, jak ukazuje jejich model pro právě vzniklá tělesa. Některé coronae tak nemohou být starší než 2-3 milióny let.
A tohle je v geologii jen okamžik... no dobře, dva až tři okamžiky, ale berte, že geologie pracuje se stářím celé planety, což je 4 a půl miliardy let. Máme tak co dělat s oblastmi, kde se na povrch vyvalila láva a které jsou mladé... Už tušíte, kam směřujeme?
K senzaci, že by na povrchu Venuše mohly být aktivní sopky i dnes... Což ostatně hlásá spousta novinových titulků, které se tomuhle článků věnuje. Jenže tak snadné to není. Tenhle článek stále nenabízí definitivní důkaz, že na povrchu Venuše aktivní sopky jsou.
Sice o tom nikdo ve vědeckém světě nepochybuje, že tam jsou, jenže aktivní sopku ještě nikdo nikdy neviděl a jednoznačně neprokázal... A tahle studie to neudělala taky. I přes to je ale dobré o ní vědět. Jasně totiž říká, v jakých oblastech se vyplatí aktivní sopky hledat!
A závěrem, kdybyste se chtěli o Venuši dozvědět něco více a vládnete angličtinou, dejte si mezi sledované @ThePlanetaryGuy - velkého experta na tuhle planetu a skvělého popularizátora vědy :) The End
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Pokud nemáte na sobotu plán, dovolte mi, abych vás pozval k nám do spořilovského areálu na den otevřených dveří třech místních ústavů.
Věřte mi, že nebudete litovat. Tady nabízím ochutnávku toho, co vás tam od 10 do 16 hod čeká! 🧵#týdenvědy
Předně, můj kolega @DavidPisa tam poprvé veřejnosti představí náš nový popularizační stroj, skrze který máme lepší možnost vysvětlit, jak Slunce ovlivňuje magnetické pole Země!
Kdybyste neměli v sobotu co dělat, mám pro vás tip.
Jak asi tušíte, docela mě baví popularizovat geovědy... a nejsem v tom sám. Baví to i mého kolegu Matěje Machka z @GFU_AVCR i @DavidPisa z Ústavu fyziky atmosféry.
A tak jsme si řekli, že společně něco vymyslíme...
🧲🌎🌞🧵
A víte, co jsme udělali?
Jo, fungl novou, unikátní edukační pomůcku pro vysvětlení chování planetárního magnetického pole ve hvězdném větru!
Pecka, co!?
Kdyby neměla Země své silné magnetické pole, život na jejím povrchu by jistě nebyl takový, jak ho známe.
Magnetická pole planet totiž pomáhají odklánět část nebezpečných částic přicházejících z okolního kosmického prostředí. Částice se tak nedostanou až na povrch.
Co byste dělali, kdybyste měli k dispozici na 30 dní loď s robotickou ponorkou a páčidlo?
Jo, přesně. Vydali byste se do Tichého oceánu, ponořili se skoro 3 kilometry hluboko do blízkosti hydrotermálního vřídla a tam udělali velký objev!
Jaký?🧵
🎥Schmidt Ocean Institute
To, že se v blízkosti hydrotermálních vřídel nachází život, víme už skoro půl století
Od té doby se podařilo objevit přes 600 druhů. Druhů, které k životu nepotřebují energii ze Slunce
Je pátek a tak je na místě doporučit pár 🇨🇿 vědců a vědkyň, které byste mohli chtít mít ve svých sledovaných.
Někteří nepatří mezi ty nejaktivnější účty, co tady jsou, ale věřte mi, že se za nimi skrývají lidé, o kterých je dobré vědět, pač toho mraky ví!
🧵
Třeba takový @PetrZacharov vám okamžitě vysvětlí, proč nemáte používat při pohledu na oblohu slovo mrak, ale oblak.
Ale taky je to člověk, kterého se pokaždé ptám, když se něco stran počasí děje.
Tornáda, bouřky.... cokoliv vás napadne.
Buď to ví, nebo ví, kde se zeptat
Existuje jistá šance, že o víkendu budeme mít možnost spatřit polární záři...
A když já potřebuji vědět něco o tomhle fascinujícím fenoménu, nebo chápat, jak fungují věci okolo magnetického pole Země/Jupiteru/čehokoliv a interakce se Sluncem... vždycky otravuji @DavidPisa!