Dr. Petr Brož Profile picture
Jul 23, 2020 14 tweets 6 min read Read on X
Dnes od 10:48 jsme mne mohli slyšet na @CzechTV 24 povídat o sopkách na Venuši, záznam výstupu níže, nicméně pojďme se o tématu rozepsat i tady - ta nová studie, kvůli které mne oslovili, totiž stojí za zmínku. <vlákno>
ceskatelevize.cz/ivysilani/1010…
#Venuše se považuje za sesterskou planetu Země. Je totiž podobně velká, i ji tvoří podobné horniny. To nás vede k závěru, že by se uvnitř Venuše mělo nacházet dostatečné množství radioaktivních prvků produkujících teplo, které by mělo umožňovat sopečnou činnost... Image
O tom, že na Venuši k sopečné činnosti muselo kdys docházet, není spory. Kolem planety se totiž nachází hustá atmosféra, která je na povrchu ca 90 x hustší než atmosféra na Zemi. Tu tvoří převážně CO2 (96,5 %) a SO2 (150 pp,), tedy dva plyny pevně spjaté se sopečnou činností. Image
Navíc, když se za pomoci radaru přes hustá mračna podíváte na povrch, spatříte svět, který je tvořen sopečnými scenériemi. Doklady o tečení lávy najdete úplně všude. Ať už se jedná o samotné sopky, rozsáhlé lávové proudy, lávové dómy.... nebo.... ImageImageImage
... zvláštní útvary zvané coronea, česky pavučiny. Jedná se o fascinující útvary tvořené soustřednými kruhy okolo centrální deprese, nebo centrálního kopce. Často jsou navíc doprovázeny sopkami a lávovými proudy. Dlouho jsme si lámali hlavu, co jsou zač... ImageImage
Dnes panuje mezi vědci a vědkyněmi názor, že se jedná o projev výstupu podpovrchového materiálu do kůry Venuše. Výstup materiálu totiž způsobil vyboulení kůry a její rozpraskání. Zajímavé je, že tyto útvary na Zemi nemáme, což se přisuzuje tomu, že se naše kůra chová křehce.
U Venuše se ale domníváme, že se kvůli vysoké povrchové teplotě (přes 450 °C) se kůra chová převážně plasticky a křehce jen fakt v blízkosti povrchu. Díky tomu můžou tyhle útvary vznikat. Nicméně, nechme to teď stranou a pojďme konečně k té nové studii. edition.cnn.com/2020/07/20/wor…
Ta totiž ukazuje na coronae jako na místo, kde máme hledat aktivní sopky. Vědecký tým totiž za pomoci numerického 3D modelu zkoušel zjistit, jak budou vypadat coronae krátce po svém vzniku a pak po několika milionech let, kdy vzniknou.
Ve svém článku v @NatureGeosci píšou, že mezi mladými a starými coronae jsou výrazné rozdíly ve vzhledu. Extrémně zjednodušeno, čerství mají uprostřed kopec, staré tam mají depresi a to kvůli zmizení tlaku vystupujícího magmatu a hornin. nature.com/articles/s4156…
Když pak srovnali výsledky modelování s tím, co na povrchu Venuše vidíme na topografických datech, zjistili, že je tam řada útvarů, které vypadají přesně, jak ukazuje jejich model pro právě vzniklá tělesa. Některé coronae tak nemohou být starší než 2-3 milióny let.
A tohle je v geologii jen okamžik... no dobře, dva až tři okamžiky, ale berte, že geologie pracuje se stářím celé planety, což je 4 a půl miliardy let. Máme tak co dělat s oblastmi, kde se na povrch vyvalila láva a které jsou mladé... Už tušíte, kam směřujeme?
K senzaci, že by na povrchu Venuše mohly být aktivní sopky i dnes... Což ostatně hlásá spousta novinových titulků, které se tomuhle článků věnuje. Jenže tak snadné to není. Tenhle článek stále nenabízí definitivní důkaz, že na povrchu Venuše aktivní sopky jsou.
Sice o tom nikdo ve vědeckém světě nepochybuje, že tam jsou, jenže aktivní sopku ještě nikdo nikdy neviděl a jednoznačně neprokázal... A tahle studie to neudělala taky. I přes to je ale dobré o ní vědět. Jasně totiž říká, v jakých oblastech se vyplatí aktivní sopky hledat!
A závěrem, kdybyste se chtěli o Venuši dozvědět něco více a vládnete angličtinou, dejte si mezi sledované @ThePlanetaryGuy - velkého experta na tuhle planetu a skvělého popularizátora vědy :) The End

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Dr. Petr Brož

Dr. Petr Brož Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Chmee2

Dec 17
Jestli učíte na základní či střední škole, zpozorněte.

Tohle je totiž náš vánoční dárek pro vás.

Právě vypouštíme do světa nový popularizační počin z dílny @GFU_AVCR a @skodova_lucie, který vám má pomoci s výukou geověd v hodinách!

Stáhněte si ho, než NáM ŤO ZmaŽOU!🧵 Image
Geologie, to je na základních a středních školách takovou popelkou věd. Moc se neučí a když už, tak jen jako doplněk prvouky, přírodopisu nebo zeměpisu... A to je škoda! Bez pochopení geověd totiž člověk nemůže moc dobře chápat, co se děje ve světě kolem nás. Image
Image
Co s tím? Jasně, víc geologie do školních lavic!

A proto jsme pro vás připravili almanach geovědních pokusů - unikátní brožuru, ve které naleznete 12 jednoduchých experimentů, které snadno (a levně) zvládnete vyhotovit během chvilky ve škole! Image
Image
Image
Image
Read 7 tweets
Nov 25
Sice jsme všichni chtěli jít spát, ale budeme to muset o chvilku posunout.

Tohle si totiž nenecháme ujít, aneb #vímeJakoPrvní

Brzy obletí svět zpráva, že Uran a Neptun mají pod svým plynovým závojem oceán kapalné vody.

To je překvápko, co? 🧵 Image
Uran a Neptun, dvě planety ve vnější části Sluneční soustavy, se sice řadí mezi plynné obry, ale jelikož se moc nepodobají Jupiteru a Saturnu, často se vyčleňují do speciální podskupiny tzv. ledových obrů.

Jsou výrazně menší, mají jinou barvu a co víc... překvapení čeká i u... Image
... magnetického pole.

Zatímco Jupiter a Saturn (ale i Země) mají magnetické pole, které vzniká v jádru těch planet, u Uranu a Neptunu tohle neplatí.

Jejich magnetické pole je jiné, takříkajíc "divné". Image
Read 14 tweets
Nov 24
Dobře si tu fotografii prohlédněte.

Bude pro náš dnešní příběh důležitá! Aneb vítejte v mé hlavě...🧵 Image
To si tak jdu s rodiči a dětmi na procházku po jednom z mých nejmilejších kousků Česka, když na místě, kam chodím pozorovat přerod meliorizované louky na potok vidím nově vyjeté koleje od traktoru.

I zaraduji se, že tu máme novou tůňku, ve které budou žít všelijaké brebery. Image
Koukám do vyjeté brázdy a vidím charakteristický film na vodě vznikající po úniku ropných látek.

Říkám si, to je blbý, že tenhle krásný kout přírody dostal svojí dávku petrochemie... jenže když se k té vyjeté brázdě sehnu, všimnu si, že tady něco nehraje. Image
Read 20 tweets
Nov 23
Tohle bude ještě sranda, pač dříve či později začne někdo křičet mimozemšťani!

Když se návratové pouzdro japonské sondy Hayabusa 2 vrátilo od asteroidu Ryugu, přivezla nám na hraní 5,4 gramu materiálu staršího než Země.

A my měli unikátní možnost ho prozkoumat 🧵 Image
Jedním ze vzorků bylo i malinkaté zrno pojmenované A0180.

Je to doslova drobeček - měří jen 1 x 0,8 milimetru a spousta chytrých hlav se snažilo, aby se nikdy nesetkalo s pozemským životem.

A aby se to povedlo, bylo vynaloženo nesmírné úsilí. Jen si to představte, jak velké...
Zrnko bylo odebráno za pomoci zařízení, které prošlo velice důkladnou sterilizací a pak byla učiněna opatření, aby nebylo opětovně kontaminované.

Když bylo zrnko odebráno, bylo umístěno do hermeticky uzavřeného pouzdra, do kterého se během průlety atmosférou nic nemohlo dostat.
Read 15 tweets
Nov 8
Pokud nemáte na sobotu plán, dovolte mi, abych vás pozval k nám do spořilovského areálu na den otevřených dveří třech místních ústavů.

Věřte mi, že nebudete litovat. Tady nabízím ochutnávku toho, co vás tam od 10 do 16 hod čeká! 🧵#týdenvědy
Předně, můj kolega @DavidPisa tam poprvé veřejnosti představí náš nový popularizační stroj, skrze který máme lepší možnost vysvětlit, jak Slunce ovlivňuje magnetické pole Země!

Přijďte se podívat, je to pecka!

novinky.cz/clanek/veda-sk…
@DavidPisa Společně s Vláďou Kusbachem a Matějem Machkem se tam my tři budeme střídat u dalšího unikátního stroje - flašinetu deskové tektoniky.

Ten jsme vymysleli před lety, abychom vysvětlili pohyby litosférických desek a k čemu to vede.

Read 12 tweets
Nov 5
Kdybyste neměli v sobotu co dělat, mám pro vás tip.

Jak asi tušíte, docela mě baví popularizovat geovědy... a nejsem v tom sám. Baví to i mého kolegu Matěje Machka z @GFU_AVCR i @DavidPisa z Ústavu fyziky atmosféry.

A tak jsme si řekli, že společně něco vymyslíme...

🧲🌎🌞🧵
A víte, co jsme udělali?

Jo, fungl novou, unikátní edukační pomůcku pro vysvětlení chování planetárního magnetického pole ve hvězdném větru!

Pecka, co!? Image
Image
Kdyby neměla Země své silné magnetické pole, život na jejím povrchu by jistě nebyl takový, jak ho známe.

Magnetická pole planet totiž pomáhají odklánět část nebezpečných částic přicházejících z okolního kosmického prostředí. Částice se tak nedostanou až na povrch.
Read 7 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(