ŽivojinŽikaPetrović® Profile picture
Sep 13, 2020 29 tweets 7 min read Read on X
OD BALTIKA DO SAVE
„Živeti se ne mora, ploviti se mora”

Negde početkom 1936. godine, veselo beogradsko društvo je uživalo u kafani slušajući priču Dimitrija Vasiljeviča Sirotkina (1864-1953) o njegovom životu u Carskoj Rusiji pre Oktobarske revolucije,
gde je kao jedan od najvećih brodovlasnika, u čijem je posedu bilo više stotina brodova, zauzimao značajne pozicije i igrao važnu ulogu u poslovnim krugovima, te je čak bio i gradonačelnik Nižnjeg Novgoroda od 1913. do 1917.
(sledi interesantna priča ⬇️)
Dolaskom u Srbiju, ovaj multimilioner i vlasnik više rudnih koncesija zlata širom Evrope, nije klonuo duhom već je odmah od čukaričke opštine uzeo u zakup plac na početku Makiša i tu pokrenuo radionicu za izradu brodova iz koje je već 1923. izašao prvi motorni čamac „Kosta”
nazvan po njegovom sinu, a naredne godine, uz svečanost i veselje, Sirotkin spušta u Savu prvi brod izgrađen u Srbiji nakon Velikog rata - putničko-transportnu lađu, pod imenom „Volja”, dužine 40 metara sa mogućnošću da u 70 luksuznih kabina primi 300 putnika i 3 vagona robe.
Prepričavajući tako dogodovštine, Dimitrij Sirotkin se priseti i svoja dva broda koja je platio i naručio u Švedskoj, još pre rata, a koja su ostala na tamošnjem brodogradilištu, te sa velikom nostalgijom diže čašu u to ime i nazdravi: za „Iran” i „Indus” - te je po ruskom starom
običaju ispi do dna.
- 'Ajde da ih dovezemo u Beograd? - uzviknu trgovac J. Marković i izazva lavinu smeha u kafani.
- Ih, pa nisu to automobili da ih tako prebacujemo - uzvrati Sirotkin objašnjavajući okupljenom društvu da su to veliki brodovi sa rečnim koritom (plitak gaz)
namenjeni isključivo za reke, te da bi plovidba uzburkanim okeanima i morima bila pogubna. (Tada nije postojao rečni prolaz Rajna-Majna-Dunav)
- Poznajem ja kapetana na Jadranu koji te brodove može da preveze do Beograda - uporan je bio Marković.
Veliko je pitanje ko je bio zapanjeniji - direktor brodogradilišta kod Stokholma, čuvši pitanje Sirotkina da li su spremni njegovi brodovi „Iran” i „Indus” koji stoje već 20 godina u toj luci, ili stari kapetan Vilim Mikuličić iz Bakra pored Rijeke kada je čuo Markovićevu ideju.
„Živjeti se ne mora, ploviti se mora” - citirajući rimskog vojskovođu Pompeja, stigao je odgovor iskusnog moreplovca, pomorskog kapetana Mikuličića, nakon mesec dana koliko je tražio da razmisli o svemu i napravi plan ovog nesvakidašnjeg puta.
Dobio je potpunu slobodu za odabir mornara, procenu najpovoljnijeg godišnjeg doba za plovidbu, tehničkih i ostalih potrepština, te se početkom juna 1936. godine, sa 21 članom posade pojavio u pomenutoj luci kako bi preuzeo plovila.
Iako su pravljeni pre 20 godina, brodovi (remorkeri) su bili u solidnom stanju. „Indus” je bio manji, dužine 37 metara, sa motorom od 400 konjskih snaga, koji je uz malu intervenciju brzo proradio, a „Iran” se prostirao na 68 metara dužine i 19,5 metara širine, sa motorom od 1500
konjskih snaga, ali zbog nedostatka određenih delova nije bio u funkciji. Kapetan je sa ekipom danima ispitivao brodove, osmišljavao najboji način plovidbe, te najzad odlučio da na put krene u „teglećem sastavu” tako što bi „Indusom”, manjim, vukao -teglio veći, sve do Beograda.
Tačno u 18:00 časova, 10. juna 1936, kapetan Mikuličić, koji je ujedno bio zapovednik oba broda, dao je znak da se krene iz Stokholma ka Kopenhagenu. Usklici i aplauzi sa obale, uz zvuk sirena sa okolnih brodova ispratilo je ovu čudnovatu hrabru ekipu mornara - avanturista.
„Iran” je bio zakačen debelom čeličnom sajlom dužine 180 metara za „Indus”, međutim, čim su izašli na otvoreno more strahovita magla se spustila na njih, što je dodatno otežavalo manevrisanje i plovidbu.
Tri dana kasnije stigli su u Kopenhagen, a već sutrdadan krenuli put Kiela gde ih je pratilo strašno nevreme, zbog čega su ih, lučke vlasti u Brunsbutelu, zatečene prizorom koji vide, zadržale do 17. juna kako ne bi ušli u Severno more uzburkano velikim talasima.
Doverski tesnac su prošli 18. juna, a narednog dana i kanal Lamanš gde ih je strahovito nevreme primoralo da ponovo pristanu i prenoće u engleskoj luci Portland. Prolazeći „Veliko groblje brodova” poznatije kao Biskajski zaliv, 21. juna tokom noći, vetar se naglo promenio,
oluja se razbesnela i tada im se čelično uže prvi put pokidalo, te je „Iran” ostao da nekontrolisano pluta. Usledila je očajnička borba ljudi sa prirodom, pokušavajući da priđu jedan drugom kako bi se ponovo zakačili dok ih je morska struja strahovito vukla ka plićaku i spomeniku
„Devica brodolomaca”. Četiri puta im se tu noć kidala sajla, a kada su na jedvite jade, iscrpljeni i iznemogli, pristali u luku Milert tamošnji radnici su ostali u čudu ne verujući šta i koga vide.
Četrnaest dana, koliko su prinudno ostali u toj luci, čekajući da prođe uragansko nevreme, iskoristili su za oporavak, opravku pokidanih užadi i ostalih elemenata na brodu.
Rt Finister i otok Sisargu su prošli uz gustu maglu, a pred lukom La Coruna ponovo ih je dočekao orkanski vetar, koji je tog dana, 8. jula, potopio na stotinu španskih ribarskih brodića i usmrtio 40 ribara. Da su ovi pustolovi, kojim slučajem, taj dan ostali na pučini, po rečima
kapetana zabeleženim u njegovom brodskom dnevniku, zbog malog gaza brodova od 0,5 m, a velike visine trupa 5 do 7 metara - spasa im sigurno ne bi bilo (ribarski brodovi koji su tada potonuli imali su gaz 4 - 5 m, a visinu trupa 3-5 metara).
Gibraltarski moreuz su preplovili 14. jula u 21:00 čas, a iz luke Almerie su pobegli glavom bez obzira gledajući 18. jula kako počinje Španska revolucija. Put ih je dalje vodio duž obale sve do rta Gata, gde im je put preprečila španska vojna podmornica i uz čitav niz peripetija,
objašnjavanja ko su, šta su i odakle su, jedva ih pustila dalje. Zatim Alžir, pa kroz Malteški kanal, pored obale Sicilije prema rtu Spartivento, da bi 26. jula ušli u luku Patras, a već 28. su plovili Egejskim morem, ali opet zbog jake oluje prekidaju put na tri dana i svraćaju
u Grčki zaliv Karistos. Ko god ih je video i sreo - dugo ih je pamtio.
Istanbul su prošli 2. 8. i kroz Bosfor uplovili u Crno more, a 7. u 10:00 pristali su u glavno stecište delte Dunava - luku Seline, gde su ih sa svim potrebnim rečnim dozvolama, ali i flašama šampanjca u raširenim rukama, čekali presrećni Dimitri Sirotkin i trgovac J. Marković.
Dunavskoj internacionalnoj komisiji, koja ih je pregledala i overila dozvolu za dalji put, satima su prepričavali doživljaje, a narednih sedamnaest dana, uz piće, iće, pesmu i veselje, ploveći uzvodno Dunavom do Beograda, ali sada privezani bočno, jedan uz drugi, „Indus” i „Iran”
24. avgusta tačno u 14:00 časova, nakon dva i po meseca plovidbe i više od 12.000 pređenih kilometara (oko 6.500 nautičkih milja), sa preko dvadeset prinudnih stajanja, nebrojanog pucanja sajli i nekoliko oborenih rekorda, konačno su, uz veselu pompu i svečani doček, uplovili u
Savu i pristali na Beogradsko pristanište - kapetan morske plovidbe Vilim Mikuličić sa svojom herojskom posadom, ostvarivši nestvarni, a stvarni podvig ploveći - od Baltika do Save.
Uživali ste, a možda i niste, u još jednoj priči iz moje edicije: Nestvarno, a stvarno!
NestvarnoAstvarno.rs

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with ŽivojinŽikaPetrović®

ŽivojinŽikaPetrović® Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @zivojin

Jul 29, 2023
Србија је на ЕКСПО 1900. године имала позицију А1
Једна од првих држава у Европи која се одазвала позиву француске владе да учествује на престижном догађају уприличеном поводом обележавања стогодишњице од велике француске револуције - Светској изложби у Паризу 1900. године, била… https://t.co/OXnVI2Wt03twitter.com/i/web/status/1…
Image
„Најбогатији по зидању и најлепши по стилу” је само један од наслова који је сасвим реално пренео утиске са те манифестације, где се међу 24 државе које су имале свој простор - павиљон, Краљевина Србија у потпуности одвајала од њих и то не само спољним изгледом грађевине,… twitter.com/i/web/status/1…
Првог дана отварања изложбе само је наш павиљон био у потпуности завршен, те је и сам председник Француске, Лоубет, пловећи Сеном тик уз грађевину, био видно импресиониран. Image
Read 8 tweets
Jan 27, 2023
Kada je Tito zvao radio-amatere u pomoć
Josip Broz je 1947. naredio izgradnju pruge Šamac-Sarajevo u dužini od 240 km, ali pojavilo se pitanje radio-veze na tolikom prostoru. Kažu da je tada Stari kao iz topa rekao svojima: „Boga mu, pa zovite radio-amatere!“. Tako je i bilo..⤵️
Već 22. marta, osam dana pre pokretanja akcije, na stotine radio-amatera i to iz svih krajeva Jugoslavije je stiglo u Zenicu i uz pomoć malog broja stručnih lica, počeli sa umrežavanjem i uspostavljanjem radio-veze u oblastima koja su prikazana na priloženoj mapi.
Zatim...
Prvu radio-stanicu su instalirali na brdu Zmajevcu na nadmorskoj visini od 800m i nazvali je „Omladinska pruga”. Podigli su dva antenska stuba visine po 30 m, težine 2.5 tone. Ukupno su emitovali 3.364 emisija sa 55.388 minuta programa. Prugu je gradilo 211.381 brigadir...
Read 9 tweets
Jan 7, 2023
Radio-amateri u akciji
Decembra 1958, operisan je u Nišu Čeda Rajković otac troje dece. Lekari su mu odstranili tumor, ali je situacija i dalje bila veoma teška i neizvesna. Predloženo je da se proba najnoviji lek koji je nosio oznaku E-39 ali njega nije bilo u Jugoslaviji. ⤵️
Čedin brat Gojko se obraća beogradskim radio-amaterima za pomoć i na scenu stupa Rajko Mršić YU1AK koji odmah kroz etar poziva evropske radio-amatere u pomoć. Prvi se javlja DL9 iz Minhena, ali tamo niju uspeo da pronađe taj lek. Vezu preuzima Aleksandar Tošić iz Bgd, YU1FC...
Poruku preuzima radio-amater iz Zagreba, Matija Klauzer YU2DB, i prenosi je radio-amateru u Gisenu DL96X, koji u apoteci pronalazi 5 ampula tog leka te kreće dramatična trka oko transporta za Niš. U akciju se uključuje 14 Nemačkih radio-amatera...
Read 10 tweets
Jan 6, 2023
Први бадњак на аутомобилу у Београду
Бадњак у виду позамашног храстовог дрвета посеченог са Авале, чувени београдски угоститељ Ера гурман, закачио је на свој аутомобил и тако свечано провозао градским улицама. Била је то велика сензација крајем тридесетих година прошлог века. ⤵️
Нешто до тада невиђено у Београду.
Иза Ериних кола формирала се велика колона аутомобила који су звуцима сирене отпоздрављали окупљеном народу дуж Кнез Михаилове, Теразија, Краља Милана, па све до његових ресторана; први у Булевару Краља Александра „Ужице”,
а одмах затим и до тек отвореног у Мекензијевој на Чубури, где је наредна два дана трајала велика гозба и незаборавна прослава.

Ера гурман је био познат и по томе што је први у свом ресторану, и то буквално на средини платоа за игру, имао велики акваријум са живим рибама,
Read 4 tweets
Jun 8, 2022
На данашњи дан, тачно пре 100 година, гламурозним венчањем у Београду, ступили су у брак краљ СХС Александрар Карађорђевић (34) и румунска принцеза Марија Хоенцолерн (22). У наставку неколико мени занимљивих детаља... Image
Неколико месеци раније, тачније у фебруару 1922, краљ Александар, у пратњи Николе Пашића, верио је принцезу Марију даривавши јој прстен од смарагда вредан 2.600.000 тадашњих динара (колико сам успео да израчунам то је као данас око милион евра, можда и 1,5...)
...
Десетак дана пре венчања Београдом се шетала необична колона... На челу је ишао Шери Воца, председник вучитрнског среза а за њим сасвим опуштено два дебела бела овна, позлаћених рогова за које су биле учвршћене две стаклене јабуке златне боје...
Read 12 tweets
Jan 28, 2022
Zahvaljujući mladom radio-amateru, štab Draže Mihailovića na Ravnoj Gori je prvi put stupio u kontakt sa vladom Kraljevine Jugoslavije u Londonu!

Radio-amater, genijalac, student iz Zemuna, Aleksandar Saša Teodorović (foto iz '80), uspeo je da, sredinom 1941. godine, ⤵️
na Ravnoj Gori u štabu pukovnika Dragoljuba Draže Mihailovića, napravi radio-stanicu uz pomoć koje je ostvaren prvi kontakt sa našom vladom u Londonu.
Petnaest dana mu je trebalo da od raznih delova i starih radio-aparata, koje je doneo iz Beograda, u nemogućim uslovima sklopi...
sklopi uređaj putem koga su, Ravnogorci, počeli da kroz etar šalju poziv saveznicima.
Pored Saše, na Ravnoj gori bio je i Dejan Uzelac, mornarski narednik, radio-telegrafista. Slušajući na toj skalameriji radio-opseg oko 8 MHz, namenjen pomorskom saobraćaju, Uzelac je čuo signal
Read 15 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(