Jokond Joko Profile picture
14 Sep, 8 tweets, 1 min read
Arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz. Bu tivit zincirimde birçoğumuzun hayali olan bahçeli müstakil eve geçtiğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiği hususunda yaşadığım tecrübeleri paylaşacağım.
En başta eviniz için ayıracağınız bütçeyi doğru belirleyin. Doğru bütçe = Tahmini bütçenizin en az iki katı
Öncelikle evin temel eksiklerini belirleyin. Evin su tesisatı düzgün mü? Elektrik düzeneği yeterli mi? Isınma ve yalıtım problemli mi? Taşınmadan önce inşaatı yapan şirketle mutlaka görüşün, bu işleri yapan adamları bulun. Dışarıdan alacağınız her hizmet daha pahalı ve sorunludur
Bahçe peyzajı çok çok önemli. Toplam alan 50 metrekareden küçük mü? Sulama sistemi var mı? Bahçe sulama için kuyu suyu imkanı var mı? Bu sorulara verdiğiniz her hayır cevabı için hayallerinizi küçültün.
Bahçe bakımı apayrı bir sanat. Bir günde bahçeye ne kadar vakit ayırırsınız? Bu işten ne kadar zevk alıyorsunuz? Süreniz ve ilginiz ne kadar azsa bahçeye ekeceğiniz bitki çeşitliliğini o kadar azaltın. Bir diğer önemli mevzu çim seçimi. Rulo çim en pahalı ama en pratik seçimdir.
Çim seçimi ve ekimi hikayenin sadece başlangıcı. Eğer otomatik sulama sisteminiz yoksa emekli yazlık amcaları gibi her sabahın köründe ve gece saatinde bahçe sulamaya zaman ayırmalısınız. Çimin verimli kalması için ilk ekimde toprağınızı ayrık otlardan arındırın.
Bahçe peyzajında bitkilendirmede kendinizi sınırlayın. Bahçenin konumu, toptağın içeriği, güneş alma şekli, bulunduğunuz yerin iklimi gibi birçok değişken bitkilerin yaşamını belirler. Yavaş, yavaş deneyerek bitki ekin. Aynı anda 10 farklı şey ekmeyin.
Bahçenizde mutlaka bostan yeri ayırın. Bahçeli eve sahip olmanın en güzel taraflarından birisi kendi evinizin bahçesinde sizin emeğinizle yetişmiş domates, salatalık, biberleri toplayıp onlarla yemek yapmaktır.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jokond Joko

Jokond Joko Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @jokond

8 Jan 19
Gamespot güzel bir çalışma yapmış, Stephen King'in film uyarlamalarını sıralamış. Ben de oradan apartıp en iyi 10 uyarlamamı sizinle paylaşmak istiyorum.
Valla ne yaptıysam 10'a düşüremedim. Öğleden sonra 20'lik liste ile görüşürüz.
Şimdi listeyi paylaşmaya başlayacağım ama öncesinde King uyarlamaları ile ilgili birkaç şey yazmak istiyorum. King romanları aslında azımsanmayacak sayıda sinemaya uyarlandı. Benim bildiğim, izlediğim 60'ın üzerinde uyarlama var. Çoğu da aslında hayal kırıklığı.
Read 39 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!