Konutta arz açığı nereye gidecek?

1) Türkiye genelinde ocak-ağustos döneminde gerçekleşen konut satışları başlatılan düşük kredili kampanya sayesinde salgına rağmen 1 milyon 25 bin adede ulaştı.
2) Türkiye genelinde 2016 yılından veri oluşan arz fazlası eriyor. En büyük stok fazlasına sahip olan İstanbul ve Ankara'da bile gelecek yıl bugünlerde boş ev kalmayacak.
3) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın -bana göre- yanlış uygulamalarından dolayı konut inşaatlarına başlanamıyor. Başlayanlar bitirilemiyor. Bakanlık göz göre göre Türkiye'yi konutsuzluğa götürüyor.
4) Buna 2018 döviz kur şokundan sonra çöken konut finansman sitemini de eklediğimizde konut açığı -tıpkı Avrupa'da olduğu gibi- büyük sorunlara neden olacak.
5) Ev-sahibi kiracı, satılan evin boşaltılamaması, kiracıların yeni ev sahipleriyle kavgaları gazetelerin 3. sayfalarında sık sık göreceğimiz haberler olacak. Bu da yetmeyecek yükselen kiralar ABD ve Avrupa'daki gibi "evsizler"i görmemize nedene olacak.
6) Son dönemde konut fiyatları sert bir şekilde yükseldi. Bu yükselişe rağmen çoğu şehirde konut fiyatları maliyet seviyesinin altında. Yani konut fiyatlarında yükseliş devam edecek. Yükseliş yeni başlıyor.
7) Konut yatırım aracı olmaktan çıktı. Toplum tasarruflarını altına, gümüşe, dolara ve euroya yatırıyor. Müteahhitlerin önemli bir kısmı sermayesini kaybetti. Ayakta kalan müteahhitler de inşaat yapmak yerine sermayelerini altına, dolara, gümüşe ve euroya yatırıyor.
8) Kimin, parasını nereye yatırdığı bizi ilgilendirmez. Herkes çok kazanacağı yere yatırım yapmak ister. Ama sonuç olarak -böyle giderse- konut açısından 1990'ları bir kez daha yaşayacağız.
9) 1990'larda ne olmuştu. En büyük yatırım enstrümanı dolar ve marktı. İnşaat yapılamaz hale gelmişti. Kiralık ve satılık ev bulunamıyordu. Gecekondular bile fiyatlar dolar ve marktı. Emlakçılar ev göstermeye ücret isterlerdi.

Notu: Yaşımız ortaya çıkıyor:) Ama önemli değil:)
10) Konutta arz açığını kapatacak yeni düzenlemeler yapılmazsa İstanbul'da yaşayanlar başta olmak üzere Türkiye genelinde ailelerin işi çok zor. Bizi toplum olarak çok zor günler bekliyor.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Tebernüş Kireçci

Tebernüş Kireçci Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @TebernKireci1

5 Jun
Dolar 10 TL olsa da alımı erteleyenler zararını telafi edemez!

1) "Dolar 10 TL olacak" diye parayı altın ve dolara bağlayıp alımlarını erteleyenler araba ve evde dolar 10 TL olmuş gibi fiyatlarla alım yapmak zorunda kalıyor.
2) Dolardaki artışın ev ve araba fiyatlarına fazlasıyla yansıyacağını düşünmemek nasıl açıklanır? Ev ve araba fiyatları tavanda. Eğitimini aldığı ekonominin kendisine faydası olmayan ekonomistler, ekonomi profesörleri ve eski ekonomi yöneticileri halkı ters köşe yaptı.
3) Bunların aklına uyup parayı dolara bağlayanlar TL bazında 2 katı fiyatla ev ve araba almaya hazır olsunlar. Bu geniş kitleye acıyalım mı? Yoksa ??? Birikimlerini dolara bağlayan kimse araba ve ev fiyatlarındaki yükselişten dert yanmasın.
Read 5 tweets
21 May
Borsada "dolaylı soygun" devam

1) SPK'nın haftalık bülteni yayınladı. 2 şirket bedelli sermaye artırımı yapacakmış.

Yorumu: "Borsa aptal insanların parasını akıllı insanlara transfer edildiği yerdir" derler. Yanıltmıyorlar:)
2) Temettü dağıtmayıp, bedelli sermaye artıran şirketler olduğu sürece Türkiye'de borsa kitleselleşemez. Temettü dağıtmayan şirketlerin patronları hisselerini toplayıp borsadan çekilmeli. O kadar kıymetli hisseleri çocuklarına ve torunlarına miras bıraksınlar:)
3) Türkiye, batık şirketini borsaya getirip batıran SPK başkanını da gördü... Cemaatinin ne kadar batık şirketi varsa borsada halka arz ettirenleri de gördü... Bunlar yetmiyormuş gibi bir de bedelli furyası devam ediyor.
Read 10 tweets
2 May
"IMF çocukları" veya "IMF'nin çocukları"nın gizli ajandası!

1) Dün bu çocukların görünen ajandasını ifşa etmiştik. Bugün ise görünmeyen ajandalarını ifşa edeceğiz. Bu çocukların ve ihtiyarlar neden Türkiye'yi ısrarla IMF'ye götürmek istiyorlar?
2) "IMF çocukları" veya "IMF'nin çocuklarını" anlamak için aşağıdaki yazıyı okuyun ve anlayın.

tebernuskirecci.com.tr/ekonomistler-e…
3) Prof Dr. Boratav diyor ki: 1997’de krizinde Güney Kore ile IMF arasında çok ağır koşullar içeren stand-by anlaşması hazırdır. IMF imzayı geciktirir. Seçimlerde muhalefetin adayı Kim Dae-Jung’tan anlaşmaya uyma taahhüdü ister. Anlaşma taahhüt verildikten sonra yürürlüğe girer.
Read 6 tweets
1 May
IMF'yi kimler istiyor? Niçin istiyor?

1) Bir süredir bir ekonomist grubu Türkiye'yi ısrarla IMF'nin kapısına götürmek istiyor. Bunların özgeçmişlerine bakarsanız bunların niye Türkiye'yi IMF'nin kapısına götürmek istediğini anlarsınız. İşin sırrı özgeçmişlerinde...
2) IMF'nin faiz oranları cazip. Ama peynir büyük ve mesafe kısa. Bu durumlarda iki defa düşünmek gerekir:) Peynir niçin büyük? Mesafe niye kısa? Daha da önemlisi bunlar neden bunu istiyor? Bu ekonomist grubu bu ülkenin ve bu halkın lehine hiç bir şeyi istemez.
3) "Bayram değil. Seyran değil. Eniştem beni niye öptü?" sözü tam bu durum için söylenmiş:) Bunların niyeti -argo deyimle- Türkiye'yi öptürmek. -Kadın takipçilerimizden özür diliyoruz- Kime öptürecekler? Küresel finansın önde gelenlerine...
Read 19 tweets
9 Apr
Küreselci-devletler savaşını devletler kazanırsa ne olur?

1) ABD'de 20 yıl önce başlayan küreselciler ile ulusalcıların savaşı Korona ile birlikte tüm dünyaya sıçradı. Çoğu insan bu savaşı küreselcilerin kazanacağı varsayımı ile hareket ediyor.
2) Bu savaşı küreselciler kazanırsa Çin, ABD'nin koltuğuna oturur. Dünyanın yeni egemen gücü olur. NATO, IMF ve Dünya Bankası başta olmak üzere tüm benzeri oluşumlar merkezini Çin'e taşır. Dünya genelinde salgınlar artar. Dünya nüfusunu 400 milyona düşürmek öncelikli hedefleri.
3) Dünyada devletlerin sonu gelir. Tüm dünya tek devlet olur. Akıllı şehirler inşa edilir. Kalan "nitelikli nüfus" bu şehirlere toplanır. Herkese çip takılır. Cinsiyet işi biter. Para ortadan kalkar. İnsan robotlaşır. Dünyanın ve insanlığın sonu gelir.
Read 10 tweets
8 Apr
Türkiye'yi neden IMF'ye yönlendiriyorlar?

1) Prof. Daron Acemoğlu: Türkiye'nin bence uluslararası koordinasyona, IMF ya da dışarıdan gelen bir sistemin getirdiği güvene ihtiyacı var.

Sorusu: Bu adamlar neden koro halinde Türkiye'yi IMF'nin kapısına yönlendiriyor?
2) Acemoğlu hangi üniversitede görev yapıyor? Massachusetts Institute of Technology'de. Açıklamayı nereye yapıyor? Bloomberg HT'ye.

Bildiğiniz üzere Daron hoca Türkiye'yi çok sever:) Sabah akşam Türkiye'nin yükselişini ve büyümesini düşünür:) Tam bir Türkiye sevdalısıdır:)
3) Acemoğlu'nun Türkiye sevgisi küresel finans sistemine olan sevgisinden kat ve kat fazladır:) Bundan şüphe ederseniz hocaya haksızlık yaparsınız. Bu açıklamaların birinci nedeni olağan üstü Türkiye sevgisi:) Aman aklınıza başka bir şey gelmesin:) Hocayı sevin:)
Read 16 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!