رشته توییت: ماجرای اعدام #نوید_افکاری، یکی از مبهم‌ترین و شبهه‌برانگیزترین پرونده‌های قضایی در سال‌های اخیر است. پرونده‌ای که فکت‌های قطعی در آن بسیار محدود و ابهام‌ها بسیار زیاد است.
در این مقاله ادعاهای مطرح شده را بررسی کرده‌ایم:
factnameh.com/articles/2020-… Image
۱-استناد قوه قضائیه برای صدور حکم اعدام «اعتراف‌»های نوید افکاری، «ردگیری موبایل» و «تصاویر دوربین مداربسته‌‌»ای در فاصله ۲/۵ کیلومتری محل قتل و «شهادت شهود» است.
۲- قطعا فیلمی از صحنه قتل وجود ندارد. هیچ تضمین قطعی وجود ندارد که فرد داخل تصویر دوربین مداربسته #نوید_افکاری است. حتی اگر بپذیریم فرد داخل تصور او باشد، باز هم این فیلم ثابت نمی‌کند افکاری یک ساعت بعد در محل دیگری مرتکب قتل شده باشد.
۳- بر اساس اسناد پرونده هیچ شاهدی در صحنه قتل حضور نداشته است. آنچه در این پرونده به آن «شهادت» گفته شده ادعای شناسایی نوید افکاری در فیلم دوربین مداربسته‌ است. دست کم یکی از افرادی شهادت داده، به همراه نوید افکاری یاداشت شده و بالقوه در معرض فشار و شکنجه قرار داشته است.
۴- لباس‌های فرد داخل فیلم دوربین مداربسته که از تلویزیون ایران پخش شده آن چیزی نیست که در صورتجلسه اظهارات شاهدان آمده است. همچنین در برگه‌ای که به عنوان صورتجلسه شهادت یکی از شاکیان منتشر شده، شاهد کاملا مطمئن نیست که #نوید_افکاری را دیده است.
۵- اعترافات #نوید_افکاری فاقد اعتبار عرفی و قانونی است. تاکنون گزارش‌های متعددی درباره شکنجه و اعترافات ساختگی در ایران منتشر شده که دست‌کم یک مورد آن (مازیار ابراهیمی) از سوی منابع رسمی داخل ایران تایید شده. اعتراف تحت شکنجه حتی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران اعتباری ندارد.
۶- اسناد و شواهدی وجود دارد که #نوید_افکاری بارها اعلام کرده در جریان بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار داشته و ناگزیر شده علیه خود اعتراف خلاف واقع کند. تاکنون هیچ سند قطعی و محکمی در رد ادعای شکنجه ارائه نشده است.
۷- صورتجلسه‌ای که قوه قضائیه برای رد شبهه شکنجه منتشر کرده مخدوش است. این سند در حضور کسانی امضا شده که #نوید_افکاری مدعی شده شکنجه‌اش کرده‌اند. افکاری از حمیدرضا جمشیدی وکیل سابق خود اردکانی به اتهام تبانی در جهت تضییع حقوق خود، شکایت کرده است.
۸- طبق قانون باید حداقل ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم به مجموعه‌ای از افراد اطلاع داده شود. مقام‌های قضایی مدعی‌اند چند ساعت مانده به اجرای حکم، به #نوید_افکاری پیشنهاد ملاقات داده‌اند، اما او نپذیرفته. زمان پیشنهاد ملاقات (ساعت ۱۰ و ربع شب و چند ساعت مانده به اعدام) سوال‌برانگیز است.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with FactNameh | فکت‌نامه

FactNameh | فکت‌نامه Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @factnameh

8 Jun
✅✅فکت‌چک هم‌زمان دومین #مناظره۱۴۰۰؛ در این رشته توییت گفته‌های نامزدهای #انتخابات_۱۴۰۰ را درستی‌سنجی خواهیم کرد👇
کلی‌گویی و پرهیز از ارائه هر گونه فکت و سند از مهم‌ترین ویژگی‌های این مناظره تا اینجا بوده است.
🗣️محسن رضایی: دولت قیمت بنزین را چند برابر کرده است.
گمراه‌کننده
افزایش قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۸ تصمیم شورای هماهنگی سران قوا بود. این شورا در اردیبهشت ۱۳۹۷ با دستور رهبر جمهوری اسلامی برای «اتخاذ تصمیم‌های کلیدی در حوزه اقتصادی» تشکیل شد. ۱/۲
Read 48 tweets
20 May
درگیری‌های اسرائیل و حماس، توجه بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است. چند نمونه از محتوای تصویری نادرست را که از سوی هواداران دو طرف درگیر منتشر شده، بازخوانی کرده‌ایم. ۱/۶
factnameh.com/articles/2021-…
یکی از تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی‌زبان، در سطح گسترده‌ای منتشر شد، تصویری از دو کودک بود که با سر و صورتی خاک‌آلود، یکدیگر را در آغوش گرفته و در حال گریه‌اند. این تصویر مربوط به بمباران حلب، سوریه در سال ۲۰۱۶ است. ۲/۶
یکی دیگر از عکس‌هایی که در روزهای گذشته، به نام «ملاک رافت الطنانی» کودک قربانی غزه منتشر شد، مربوط به دختربچه‌ای روس است. مادر او مدل است و این عکس را در سال ۲۰۱۸ در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده است. ۳/۶
Read 6 tweets
19 May
ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه: «فساد در ایران سیستماتیک نیست ولی مبارزه با فساد سیستماتیک است.» هر دو گزاره مطرح شده، نادرست و بی‌اساس هستند. (۱/۵)
( لینک دسترسی به متن کامل گزارش) 👇factnameh.com/fact-checks/20…
پیش‌تر برخی مقام‌های رسمی در جمهوری اسلامی وجود «فساد سیستماتیک» را تایید کرده‌اند.
در رتبه‌بندی ۲۰۲۰ شاخص ادراک فساد سازمان دیده‌بان شفافیت، ایران در رتبه ۱۴۹ قرار دارد. این بالاترین رتبه ایران در ۱۰ سال اخیر و نشان‌دهنده افزایش فساد در بخش عمومی است. (۲/۵)
نشانه‌ای در دست نیست که نشان دهد «مبارزه با فساد» به طور جدی و سازمان‌یافته در دستور کار جمهوری اسلامی قرار دارد.
مهم‌ترین سند قانونی مبارزه با فساد، «قانون ارتقای سلامت اداری» است که ۱۰سال پیش به تصویب رسیده، اما این سند قانونی، فراگیر نیست و شامل همه اشخاص نهادها نمی‌شود. (۳/۵)
Read 5 tweets
4 May
علی خامنه‌ای مدعی است: «در همه جای دنیا سیاست‌خارجی در مجامع بالادستی تعیین می‌شود نه وزارت امور خارجه». بله، وزارت خارجه در هیچ کشوری تنها نهاد تعیین‌کننده سیاست‌ خارجی نیست، اما این همه واقعیت نیست. ۱/۴
factnameh.com/fact-checks/20…
فرایند سیاست‌گذاری خارجی در کشورها متفاوت است که معمولا مسئولیت نهایی آن با عالی‌ترین مقام سیاسی است. در بسیاری کشورها مردم از طریق انتخابات، رسانه‌های آزاد و نهادهای نظارتی در تعیین سیاست‌ خارجی نقش فعال و موثر دارند. در ایران فرایند تدوین سیاست‌ خارجی نامشخص و غیرشفاف است. ۲/۴
آقای خامنه‌ای می‌گوید سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی تعیین می‌شود. ما نمی‌دانیم سازوکار تعیین سیاست خارجی در این شورا چگونه است، اما می‌دانیم در قانون اساسی حوزه فعالیت این شورا صرفا دفاعی-امنیتی تعریف شده و اشاره‌ای به مسئولیت یا اختیارات سیاست‌گذاری خارجی شورا نشده است.۳/۴
Read 4 tweets
4 Mar
محمد جواد آذری‌جهرمی: «ما در شبکه ملی اطلاعات به دنبال قطع ارتباط با دنیا نیستیم.»
نادرست!
طبق مصوبات شورای عالی فضای مجازی کنترل، محدودیت و #قطع‌‌اینترنت جهانی دست‌کم در «شرایط خاص»، جزو اهداف اصلی #شبکه‌ملی_اطلاعات است.👇(۶/۱)
factnameh.com/fact-checks/20…
در سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، ۵ بند «غیر قابل انتشار» وجود دارد. ما نمی‌دانیم محتوای این بندها چیست و چه در آن نوشته شده، اما در بخش‌های قابل انتشار هم بندهایی هست که معنی آن ایجاد محدودیت، اختلال و حتی قطع اینترنت «در شرایط خاص» است. (۶/۲) Image
در این سند رسما از عبارت «امکان مدیریت مستقل به ویژه در شرایط جدایی شبکه از اینترنت جهانی» استفاده شده و تاکید شده شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای «اعمال انواع سیاست‌های حاکمیتی جمهوری اسلامی در تمامی ابعاد و لایه‌های شبکه است» است. اما منظور از «اعمال حاکمیت» چیست؟ (۶/۳) Image
Read 6 tweets
3 Mar
۱- متنی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که ادعا می‌کند هفت دانشگاه در آمریکا تایید کرده‌اند ویروس کرونا وجود ندارد. این ادعا شاخ‌دار است و غیر از فارسی به زبان‌های دیگری نیز منتشر شده است. 👇
factnameh.com/fact-checks/20… Image
۲- گروهی از مخاطبان فکت‌نامه، توییت‌ها و پست‌های تلگرامی را درباره این ادعا، برای ما ارسال کردند و از ما خواستند آن را بررسی کنیم.
۳- متن ارسال‌شده ادعا می‌کند یک متخصص آمریکایی ویروس‌شناسی، ۱۵۰۰ نمونه تست مثبت کرونا را بررسی کرده و اثری از کووید ۱۹ در آنها ندیده است. ادعای متن این است که نمونه‌ها برای هفت دانشگاه دیگر نیز ارسال شده‌اند و آنها نیز تایید کرده‌اند و خبری از کرونا نیست.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(