Tämä tulee tapahtumaan yllättävän nopeasti, kun sähköautoilun hinta putoaa koko ajan.
Perimmäinen syy on se, että sähköauto on merkittävästi polttomoottoriautoa yksinkertaisempi. Yksinkertaisempi tarkoittaa halvempaa.
Esimerkiksi Teslan Model 3:n kokoonpano maksaa jo nyt arviolta 9000 dollaria vähemmän kuin vastaavan polttomoottoriauton. (Tuo on valmistusvaiheessa paljon rahaa.) Osat ovat edullisempia. Ja pitkäikäisempiä.
Ja sähköautojen rakentamista ollaan vasta opettelemassa.
Insinöörihommissa tunnetaan hyvin sarjatuotannon merkitys. Mitä enemmän jotain tehdään, sitä halvemmalla se opitaan tekemään.
Kuten artikkelissa haastateltu professori toteaa, polttomoottoriautoja on sarjatuotettu yli 100 v. Niistä on tosi vaikea saada enää paljon halvempia.
Sähköautojen sarjavalmistus on sen sijaan vasta alussa. Nyt sähköautojen arvioitu "oppimiskäyrä" on 23 +/- 2 %. Tämä meinaa, että kun valmistettu määrä kaksinkertaistuu, hinta tippuu n. viidenneksen.
Ja sähköautojen hinta on jo nyt lähellä polttomoottoriautojen hintaa.
Hyvin nopeasti, melko varmasti tällä vuosikymmenellä, sähköautot ovat yksinkertaisesti selvästi halvempia.
Ainoa tapa millä polttomoottoriautot voisivat kilpailla olisi tinkimällä varustelutasosta.
Mutta sähköautotkin voivat tehdä saman. Checkmate.
Suomessa sähköautot tulevat todennäköisesti yleistymään rysähdyksellä. Tätä rysähdystä vauhdittaa vuosikymmenen sisään se, että syrjäisempien seutujen huoltoasemat lopettavat bensanmyynnin. Koska asiakkaita on koko ajan vähemmän eikä bisnes ole nytkään kovin kannattavaa.
Tämä taas saa yhä useamman hankkimaan sähköauton, mikä taas vähentää bensan kysyntää, mikä taas tappaa yhden huoltoaseman, mikä taas saa jonkun ostamaan sähköauton.
Kun tämä lumipallo lähtee liikkeelle, se voi vieriä nopeasti.
Tulemme kuulemaan lähiaikoina ulinaa siitä, miten bensa-autoilua pitäisi tukea "koska pitkät etäisyydet" jne. (Tosiasiassa nyt jo sähköauto riittäisi käytännössä kaikkeen ajamiseen pl. osa ammattiajosta, ja toimintasäde kasvaa nopeasti.)
Tähän ei kannata sortua.
Mitä sen sijaan kannattaa tehdä on saada valtio myöntämään vähintään lainatakaus kohtuullisen koron omavaraisuuslainalle, mitä voi käyttää esim. sähköauton ostamiseen riittävän pitkällä maksuajalla, jotta kuukausikustannus alittaa bensakoneen pidon kustannukset.
Sähköautoilu tulisi kyllä muutenkin - etenkin liisauksen yleistymisen myötä. Kun liisaat, maksat kuukausihintaa etkä tuijota auton hintalappua. Tässä leikissä sähköautolla on hyvin nopeasti suuri etu.
Mutta siirtymästä saataisiin reilumpi ja nopeampi, jos sitä autettaisiin.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Syytteen mukaan yrityksen avainhenkilöt tiesivät tarkalleen, mistä rahat tulivat. Oikeudessa selvinnee, miten paljon yrityksen palkkaamat yksittäiset hurut tiesivät.
Mutta tiedämme erittäin hyvin, millaisten viestien levittämisestä Kreml oli valmis maksamaan.
Selvittelin Ruotsin #ydinvoima-suunnitelmia tarkemmin. Alustavia huomioita, jos huomaisitte parannettavaa:
1: Ruotsissa ehdotetaan siis suurhanketta, jota varten veronmaksaja lainaisi yritykselle halvalla 75 % rakennuskustannuksista ja antaisi sähkölle hintatakuun 40 vuodeksi.
2: Selvityksessä arvioidaan hankkeen voivan kannattaa, jos siinä rakennetaan peräperää väh. 4-5 samanlaista suurta reaktoria.
Veronmaksajalle 4 reaktoria tarkoittaisi n. 25 mrd € velkaa, jos kaikki menee putkeen, ja n. 34,8 mrd €, jos kustannukset ylittyvät 50 prosentilla.
Jos hanke toteutetaan täysimääräisesti ja suuria reaktoreita rakennetaan 12, veronmaksajan piikki avautuisi kolminkertaisesti, eli 75-104,4 mrd €.
Pienydinvoima mainitaan, mutta fokuksessa on koeteltu, vähäriskinen tekniikka. Eli suuret, lähinnä vain sähköä tuottavat reaktorit.
Kiinnostava laskelma: Espanjan jo asettama vero superrikkaille lisäisi Suomessa verotuloja vuosittain noin 1,3 miljardia € vuodessa senkin jälkeen, kun vaikutus maastamuuttoon huomioidaan, ja globaalisti valtioiden kassaan noin 2 triljoonaa dollaria.
Olen pari päivää huvikseni joutoajalla pyöritellyt Excelissä malleja maahanmuutosta ja syntyvyydestä, kun halusin varmistaa intuition: että puhe ”islamisaatiosta” on numerotiedotonta, rasistista paskapuhetta.
On se.
Tein mallin, millä voi laskea, kuinka paljon islaminuskoisia on muuttanut tai muuttaa maahan 1990-2070, ja paljonko heille todnäk syntyy lapsia.
Kun lapsillakin mouhot pelottelevat.
Ei se eksakti ole, mutta osuu oikeille suuruusluokille. Ja voi kokeilla eri skenaarioita.
Piti vääntää maahanmuutto 10x (!) nykyisestä (korkeasta) tasosta ja kääntää syntyvyyssäädintäkin asentoon 11, että 2050 edes _muslimitaustaisten_ osuus väestöstä nousisi edes kymmeneen prosenttiin. (!!!)
(Pew Research ennusti 2022 realistisemman lukeman vuodelle 2050: 3,4 %.)
Since I have a few international followers who for some odd reason don't read Finnish, here's a brief recap of the latest act in the Finnish edition of the familiar farce/tragedy "when the populist, radical right rises to power."
A thread! 1/
Last Friday, at about 04:00, a 54-year old member of parliament from the radical right True Finns party pulled out a handgun in front of a bar in Helsinki, pointed the gun at other people and fired a shot to the ground.
The MP, a former police officer (!), was "evidently drunk". He claimed he pulled the gun because he felt threatened. Security cameras caught the act, but without any voice recording.
The gun, a small 6.35 mm handgun, was legal, but carrying it definitely wasn't. 3/