ABD Anayasa Mahkemesi hakimi Ginsburg'ün cenazesi Capitol'dan çıkarılırken, kadın milletvekilleri saygı duruşunda. Ginsburg hakim olarak atanmadan önce Anayasa Mahkemesinde cinsiyet ayrımıyla ilgili 5 dava kazanarak, Amerikan kadın hakları ve hukuk tarihine damgasını vurmuştu.
Her kahraman pelerin takmaz ama Ginsburg'ün pelerini de vardı. Ölene kadar mücadeleden vazgeçmedi. O mücadelenin sonuçları ABD'den tüm dünyaya yayıldı. Çünkü kadın hareketi uluslarüstü bir hareket ve herhangibir ülkedeki kazanım, hepimizi etkiliyor.
Ginsburg okul birincisi olarak mezun olduğu halde, kendisine Yahudi, kadın ve anne olduğu için iş vermeyen hukuk büroları nedeniyle önce üniversite hocası, sonra kadın hakları savunucusu ve hakim oldu. Yaşadığı ayrımcılık onu bu mücadele yoluna soktu.
Kendinden önce Amerikan hukukuna damga vurmuş Thurgood Marshall şunu demişti, "elimizdekiyle ne yapabiliyorsak" onu yaptık. Onların elinde hak almak için hukuk sistemi vardı. Bugün bizim elimizde ne var, elimizdekilerle ne yapabiliriz bilmiyorum ama vazgeçemeyiz.
Hayatını mücadele içinde geçmiş insanları anmanın, hayatlarını, mücadelelerini hatırlamanın insanın ruhunu sağaltıcı, cesaretlendirici bir etkisi var. Dünyanın ta başka bir ucundan Ginsburg ve ona saygı duruşuna geçmiş kadınlar bana bunu hatırlatıyor.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Aysuda Kölemen

Aysuda Kölemen Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @CamusYarari

20 Feb
Yıl 2004. ABD'de hukuk fakültesinde hoca oturmuş, o işkence değil, bu işkence değil diye anlatıyor ABD'nin Guantanamo'da yaptıklarını. Beyaz Saray'a danışmanlık da yapmış, çok şık. Hukuk okuyan ev arkadaşım her gün çıldırarak geliyor eve, söyleniyor da söyleniyordu.
İddia ne? "24 saat ışık açtım. İşkence değil." İşkence. O yüzden yapıyorsun. "Düzenli aralıklarla siren çaldım, işkence değil." İşkence. O yüzden yapıyorsun."Tek kişilik hücrelerde izole ettim. İşkence değil." İşkence. Delirtir insanı ışık, tiz gürültü ve izolasyon.
İşkence yapılanı aşağılayarak psikolojisini bozmak için yapılır, bilgi almak için değil. İstihbarat uzmanları, işkencenin işe yaramadığını, bu yüzden kullanılmasının istihbarat açısından zararlı olduğunu çünkü birinden güvenilir bilgi almaya engel olduğunu yazıyor.
Read 13 tweets
18 Feb
Ben tarihi de, feminizmi de siyah kadınlar dan okumayı tercih ediyorum. Bu siyasi bir tavır değil. Beyazlardan ve erkeklerden fersah fersah ilerde bilinçleri ve dolayısıyla analiz becerileri. Sonra dönüp o koca beyaz profları okuduğumda o kadar basit ve geri kalıyorlar ki bazen.
Bunun nedeni siyah ve kadın olmaktan kaynaklanan ve hayatlarının her anını kapsayan deneyimlerinin verdiği içgörü. Bedeli her gün ödenerek kazanılmış bir içgörü bu. Evet, translarda da benzer bir içgörü olduğunu fark ediyorum. O nedenle bu "nüfusun yüzde kaçı"nın ötesinde 1 konu
O bedeli ödenmiş bakış açısına, analize hazır konabiliyorum. Yıllarca çekilmiş zehirli ayrımcılığın meyvesi olan kavrayışı kağıda, konuşmaya döküp bana hediye ediyorlar. Sadece dinlemem gerekiyor. Bu ne karlı bir ittifak Cis bireyler için, düşünün.
Read 4 tweets
12 Jan
Türkiye'nin Gavi Covax aşı ittifakına üye olmamasını bir aydan uzun süre önce programımızda anlatmıştım. Aşının uluslararası siyaseti var. Ve burada Türkiye yine kötü bir istisna olarak karşımıza çıktı. Yirmiden fazla aşı çalışmasını kapsayan Covax'a gizemli bir nedenle katılmadı
Halbuki bütün ülkeler katılmıştı, kendi aşısını üreten ABD, Rusya ve Çin artı üç ülke hariç. Birisi Türkiye. Türkiye kendini Çin aşısına endeksledi. Herkese açık Gavi olanağını reddetti. Bu uluslararası siyasette uydu devlet davranışıdır.
Bunu hazmetmek zor. Sinovac etkili bir aşı olsa dahi affedilmezdi ama unuturduk. Aşı konusunda yapılan hatalar sonucu aşılama geciktikçe ölen herkesin sorumlusu bellidir. O ölümler kader değil, siyasi tercih.
Read 6 tweets
11 Jan
Ben samimi olarak soruyorum. Okullar açılmasın diyenler, şartların yaklaşık 1.5 sene daha böyle devam edeceğinin farkında mı? Çok olumlu düşünelim, devlet müthiş atağa geçse aşı konusunda, 1 yıl. Okulların 1-1.5 yıl daha kapalı kalmasını mı savunuyorlar?
Yok, Eylül'de açılır diyorsanız, çok iyimsersiniz. Eylül'de ne değişecek? Bir plan var mı okul açılmasına yönelik? Yok. Aşı var mı ortada? Yok. Güvenli okul açılması için hemen eylem planı yapılsın, süre belirlensin, çalışmalar başlasın dediğimizde, neresine itiraz ediyorsunuz?
Bugün bu çalışmalara başlarsak,inşallah Eylül'e yetişiriz. O da inşallah. Ama başlamıyor çalışmalar. Baskı yok çünkü.
Read 7 tweets
11 Jan
Pandemide Eğitim Gerçekleri raporumuzu haberleştiren Gazete Duvar'a çok teşekkürler. Yazarlığını Tomris Hoca ve ben yapsak da, raporu Türkiye'de çalışan ve çocukları okul çağında daha geniş bir grupla hazırladık, tüm paydaşlarla paylaştık.

gazeteduvar.com.tr/okullarin-kapa…
Gördük ki, tüm paydaşlar okulların açılmasını istiyor. Sadece nasıl olacağı konusunda uzlaşı sağlamak zor. Bu da doğal. En büyük ve gerçekçi endişemiz ise, pandeminin bitmeye başlayacağı 2022 sonbaharına dek okulların kapalı kalması. 1.5 seneyi daha kaldıramayız.
Ancak pandeminin öncesinde güvenli düzeye inmesi de şu andaki tedbirlerle mümkün görünmüyor. O halde virüs gibi biz de evrim geçirip, adapte olmalıyız. Önce elimizdeki verilere bakalım. Çocuklar tehlikede mi?
Read 16 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!