metin cihan Profile picture
18 Oct, 12 tweets, 3 min read
hayvan hakları yasası neden çıkmıyor? toplumda büyük bir beklenti var. itiraz eden ise yok gibi. etliye sütlüye (!) karışmayan sanatçılar bile çok duyarlı. tüm partiler uzlaşmış, oy birliği sağlanmış. erdoğan bile yasa talep ediyor. e peki neden çıkmıyor? anlamaya çalışalım.
2004'te hayvanları koruma kanunu çıkarıldı. iyi bir gelişme gibiydi ama artık değişmesi gerekiyor. çünkü yasada hayvanlar can değil mal sayılıyor. onlara işkence yapmak, tecavüz etmek ya da öldürmek suç değil kabahat sayılıyor. ufak bir para cezası var. başka da bir cezası yok.
2014'ten beri hayvan hakları savunucuları, başta tbmm olmak üzere, her yerde sesini duyurmaya çalışıyor. nihayet yasa değişikliği için komisyonlar kuruluyor, yıllarca hazırlık yapılıyor, tüm partiler uzlaşıyor, rapor son halini alıyor, ekim 2019'da tbmm başkanına teslim ediliyor.
hiç çekinmeden söylüyorum, en azından son 1 yıldır hayvan hakları yasasının çıkmasını engelleyen kişi tbmm başkanı @MustafaSentop'tur. çünkü inatla tbmm gündemine almıyor. oysa her şey hazır, partiler uzlaşmış.. başkan gündeme alsa, meclis'ten de hızlıca çıkacak yasa.
peki @MustafaSentop niçin (kim için) bu yasayı engelliyor? en basit sebebi en başta söyleyeyim. önemsemiyor. meclisin uzun süre toplanmadığı bir dönem bunun nedeni meclis başkanına sorulduğunda "önemli bir gündem yok" demişti. oysa hayvan hakları yasası çekmecesinde bekliyordu.
sadece şentop mu? tbmm hayvan hakları komisyonu başkanı @mustafayel59 bile önemsemiyor. yasanın neden çıkmadığı sorulduğunda "daha acil gündemler var" demişti. daha acil dediği şey ise sosyal medya sansürüydü. o yasa çıktı ama hayvan hakları yasası gündeme bile alınmadı.
peki yasanın çıkmasını engelleyenler kimler? iktidar ve meclis başkanı üzerinde tüm toplumdan daha fazla etki sahibi olanlar kimler? bilebildiğim kadarıyla tek tek söyleyeyim.
öncelikle beni çok şaşırtandan başlayayım. horoz, deve vb. dövüştüren grupların hükümet içinde etkili bir lobisi olduğu söyleniyor. hiç bilmediğim bir dünya olduğu için bana garip geliyor ama konuya hakim kişiler böyle anlatıyor. tbmm içinden bile aynı bilgi geliyor.
bir diğer çıkar grubu olarak petshop sahipleri de bu yasanın çıkmasını istemiyor ve sesleri buralarda pek duyulmasa da anlaşılan "yüksek yerlerde" bir hayli dikkate alınıyor.
yunuspark vb. büyük paraların döndüğü işletmeler de bu yasayı engelleyenler arasında. çünkü iktidarla doğrudan siyasi ve ekonomik bağ içinde (örn. fettah tamince). ayrıca dışişleri bakanı @MevlutCavusoglu'nun arazisi üzerinde yunuspark olduğunu kendisine sorduğumuzda yalanlamadı.
ve beni en çok şaşırtan engele geleyim. adalet bakanlığı'nın "cezaevleri zaten dolu, hayvana eziyet/tecavüz edenleri bile(!) içeri atarsak bize büyük yük olur" dediğini ve para cezasına devam edilmesini istediğini öğrendim. bu konuda umarım @abdulhamitgul bir açıklama yapacaktır.
elbette konunun başka boyutları da var. kesin olan şu ki, hayvanlara eziyet ve tecavüzün rutin haber haline geldiği bu dönemde, toplum talebine ve partilerin uzlaşısına rağmen yasa engelleniyor. her şeyi açıkça yazarak ve konuyu gündemde tutarak sonuç alabileceğimizi umuyorum.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with metin cihan

metin cihan Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @metcihan

30 Sep
bakanlığın açıkladığı günlük tabloda 28 temmuz'a kadar "vaka" olarak tanımlanan değerler 29 temmuz'dan itibaren "hasta" olarak tanımlandı. o gün pek dikkat çekmeyen bu değişikliğin bir skandalı örtme amaçlı olduğu anlaşılıyor. detayları paylaşacağım. bakanlık açıklama yapmalıdır.
tablonun yenilendiği ilk gün sağlık bakanı başka değişikliklere dikkat çekiyor ancak niçin "vaka" yerine "hasta" sözcüğünü kullanmaya başladığını açıklamıyordu. bugüne kadar da açıklamadı. çünkü aslında uluslararası standarda aykırı bir durum söz konusuydu
vaka (case), dünya sağlık örgütü tarafından "a person with laboratory confirmation of covid-19 infection, irrespective of clinical signs and symptoms." ile tanımlıyor. test sonucu "pozitif" olan, semptom olup olmadığına bakılmaksızın, vaka kabul ediliyor.
who.int/publications/i…
Read 15 tweets
29 Sep
günlük tabloda "vaka" sözcüğü son kez 28 temmuz'da kullanılıyor. ertesi günden itibaren tablodaki tüm "vaka"lar "hasta" oluyor. sebebi neydi ki? meğer o kısımlar covid pozitif olanların tümünü değil sadece hastanede yatanları kapsıyormuş. ileride sorun olmasın diye değiştirmişler
bu değişiklik yapılıyor ve ardından yetkili kişiler "vaka" ve "hasta" terimleri arasındaki ayrımı vurguluyor.
tabloda "vaka" sözcükleri "hasta" olarak değiştirildikten sonra fahrettin koca test sonucu pozitif olanları "vaka" diye tanımladıklarını ve "hastanede yatan hastalar" diye ayrı bir kategori olduğunu özellikle belirtme ihtiyacı duyuyor .
Read 4 tweets
21 Sep
selman öğüt nasıl doçent oldu? ekim 2015'te kendisini yetersiz bulan jüri üyelerini ve yök başkanı yekta saraç'ı berat albayrak'a şikayet ettiğini görseldeki wikileaks belgesinden biliyoruz. sürecin devamını da araştırdım. buyrun beraber bakalım.
albayrak'a şikayetinden sonra selman öğüt eser inceleme kısmını bir şekilde hallediyor ama bu kez mülakattan geçemiyor. sızlanmaya devam ediyor. "doçentlik üniversite tarafından verilsin" kampanyası başlatıyor. kendisinin fahrettin koca'nın üniversitesinde olduğunu hatırlatalım:)
bir türlü doçent olamayan selman öğüt ekim 2017'de bir yazı yazıyor. cumhurbaşkanından ve yök başkanından destek aldığını o yazıdan öğreniyoruz. hatta yök başkanı kendisini arayıp doçentlik yönetmeliğinin değişeceğini müjdeliyor.
internethaber.com/docentlik-eziy…
Read 5 tweets
1 Sep
ak parti'nin yükseliş döneminin ardından erime başladı. güç kaybediyor. parti içi gerilimler ve koltuk kavgaları var. erdoğan sonrası şahsi bekası için hazırlık yapanlar var. başta süleyman soylu geliyor. barış atay'a saldırıyı da içerecek şekilde yorumlarımı paylaşmak istiyorum.
soylu ak partili değildi. erdoğan'a sert muhalefet edenlerdendi. gülen'in kanalında hararetle gülen'i savundu (gerçi iktidarda olup zamanında bunu yapmayan yok gibi). ayrıca kürt sorununda siyasi çözüm, hdp'nin önünün açılması ve anadilde eğitim gibi düşünceleri dile getiriyordu.
soylu, 2012 eylül'de ak parti üyesi oldu ve üye olur olmaz genel başkan yardımcısı unvanı verildi. ilk seçimde milletvekili yapıldı. ilk hükümette bakanlık koltuğuna oturtuldu. haliyle tüm muhalif söylemler değişti. bunların hepsi önceden konuşulmuş kimi pazarlıkların ürünüydü.
Read 18 tweets
31 Aug
ağustos temmuzdan
temmuz hazirandan
haziran mayıstan
Read 4 tweets
18 Aug
gülistan doku 5 ocak'tan beri kayıp. valilik bugün arama faaliyetinin sonlandığını duyurdu. "gülistan'ı unutun" diyorlar. peki neden bulunamadı? bugüne kadar neler yapıldı, neler yapılmadı? baş şüpheli neden koruma altında? adli süreçte ne oldu? derli toplu anlatmaya çalışacağım.
gülistan, kaybolduğu gün son olarak eski sevgilisi zaynal abakarov ile bir kafenin önünde görüşmüştü. aralarında geçen konuşmanın/tartışmanın ardından şehir içi bir dolmuşa bindi. arkadaşları ve ailesi bir daha kendisinden haber alamadı. arkadaşları aynı gece polise başvurdu.
arkadaşları gülistan'ın hayatından daha ilk gün endişe etti. polise resmi başvuruyu yapan arkadaşı, zaynal'ın kendisine gönderdiği mesajları teslim etti. gülistan bir gece önce zaynal ile görüşmüştü. zaynal görüşmenin detayını anlatmıyordu ama "dün çok kötü bişey çıktı" diyordu.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!