🔴Mýtus č. 3: Vakcína mi změní DNA! Ne, je to hloupost. Proč?
Tenhle mýtus se objevuje v souvislosti s RNA vakcínami (Pfizer, Moderna) a jeho autoři si pletou pojmy. Začněme tím, že DNA i RNA jsou nukleové kyseliny, obsahují genetickou informaci. Ale jsou mezi nimi naprosto zásadní rozdíly.
Pro naši potrebuju je důležitý tato praktická odlišnost: DNA genetickou informaci uskladňuje, RNA ji přenáší. DNA je sklad genů, RNA jsou kurýři.
Když chce lidská buňka něco dělat, musí vytvořit protein, který to za ni zařídí. Když chce poslat kyslík z plic do tkání, musí vytvořit protein hemoglobin. Když chce posílit vazy, musí vytvořit protein kolagen. A tak dále.
Proteiny jsou kódovány v DNA, v jádru buňky. Jenže výroba probíhá mimo jádro, v ribozomech. Aby tedy buňka mohla protein vyrobit, musí poslat kurýra (RNA) do
jádra, aby si přepsal návod na výrobu proteinu a vynesl ho z jádra ven do ribozomů.
Je to jako s receptem na koláč vaší babči. Má ho schovaný v šuplíku (DNA). Abyste si ho mohli doma upéct, musíte za ni dojet na návštěvu a opsat si ho (RNA). Z toho vyplývá, že originál receptu zůstává u ní v šuplíku a vy s přepsaným receptem jedete domů k troubě (ribozomy).
A teď ten fígl s RNA vakcínami - kurýr, který se dostane vakcínou do buňky, už má návod na výrobu koronavirového proteinu s sebou a tak zamíří rovnou do
ribozomů, vůbec nepotřebuje do skladu genů. Co by tam dělal? Stejně by ho nikdo nepustil dovnitř.
Ribozomy si od RNA kurýra návod a začnou dělat koronavirové proteiny, imunitní systém zmerčí, že je něco špatně a zareaguje. Tím se naučí, jak koronavirovové
proteiny vypadají, a kdyby náhodu někdy útočil vir samotný, zneškodní ho mnohem
rychleji a účinněji.
Takže ještě jednou: žádný strach, vaše DNA zůstane netknutá.
Jak ostatně RNA vakcína funguje, jsem podrobněji i s odkazy na vědecké kapacity vysvětloval tady:
Pokud vás vědecká témata lidskou řečí zajímají (a nejen covid-19), poslechněte si každou sobotu magazín Experiment na @Radiozurnal1. Příspěvky reprízujeme na @CRoPlus a textem i na @iROZHLAScz.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
🇬🇧 Britská média píšou o úterý 8.12. jako o V-Day. Victory, Vaccination. Bod zvratu v boji proti SARS-Cov-2, věří šéf národní zdravotní služby. Britové začínají jako první na světě očkovat vakcínou, která prošla všemi třemi fázemi kl. testů a schválil ji tamní regulátor.
Začíná se u lidí v pečovatelských domech, 80+ a jejich ošetřovatelů, zdravotníků v první linii. Očkovat se chce i královna. Británie má objednáno 40 milionů vakcín pro 20 milionů lidí.
Očkují mRNA vakcínou od spol. Pfizer a BioNTech. Jak funguje, jsem vysvětloval s odborníky dnes v 7.55 na @CRoPlus (archiv: program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus), případně tady:
Vlákno: Očkovací strategie.
MZ dnes předloží vládě strategii pro použití koronavirových vakcín. Ta určí, kde a jak se bude v Česku očkovat. První vakcíny by Evropská léková agentura mohla schválit už za několik týdnů.
1. Co ve strategii bude? Strategie určí systém očkovací v ČR. Očkování bude zdarma, dobrovolné a přednostně pro rizikové skupiny obyvatel. Potvrdil to ministr Blatný. Nejdřív se dostane na seniory nad 65 let, následně na zdravotníky v první linii.
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka by ale měli mít prioritu všichni lékaři bez rozdílu. I to byl jeden z důvodů, proč na ministerstvo komora poslala otevřený dopis. Odpověď už ale podle Kubka nedostala. Kubek je proto přípravami strategie znepokojen.
Vlákno: RNA VAKCÍNA (Otázky a Odpovědi) - Velká Británie tento týden schválila koronavirovou vakcínu společností Pfizer a BioNTech. Tamní léková agentura je první na světě, která svolila k použití očkovací látky na bázi RNA.
O co jde?
RNA vakcína je vlastně velmi chytře sestavený trojský kůň, který se dostane do lidských buněk a tam začne rozkazovat. Nařídí výrobu koronavirových proteinů, které vyčnívají z viru na povrchu. To stačí k vyburcování imunitního systému, který zakročí a vytrénuje se.
Proč je první na světě?
Vědcům se nikdy nepodařilo udržet RNA vakcínu dostatečně stabilní. Jak říká ředitel Biologického centra AV Libor Grubhoffer, problém byl vždy v doručovacím balíku, který má kuchařku na proteiny do buňky dostat.
🔴 Mýtus č. 2: Vakcína není dostatečně bezpečná, protože byla vyvinuta velmi rychle.
Vývoj vakcíny má svá pravidla a ty nejde přeskočit nebo ošidit. Přesto se farmaceutickým firmám skutečně podařilo vyvinout vakcínu za 10 měsíců, i když to leckdy trvá 10 let. Ale má to své prosté důvody.
SARS-Cov-2 je koronavirus a lékaři se s koronavirem nesetkávají poprvé. Setkali se s ním blíže už před 18 lety, při první epidemii SARS. Vývoj vakcíny tak nezačal od nuly, vědci věděli, jakým směrem se dívat.
Necháte se očkovat proti koronaviru, až bude vakcína?
Důvěra ve vakcínu je v Česku tak půl na půl, spíš očkování nevěříme. Proto jsme na @Radiozurnal1 začali vyvracet mýty, které se o vakcínách tradují. Vláda to zatím totiž aktivně nedělá a soc. sítě jsou plné dezinformací.
Mýtus č. 1: Vakcína vás koronavirem nakazí. - Nenakazí. Neumí to. Lidskému tělu pouze ukáže, jak virus vypadá, aby na něj byl imunitní systém připravený. Biochemička Michaela Rumlová má na to geniální metaforu: imunitní systém si při očkování vir vyfotí.
Tuhle fotku si imunitní systém uloží do alba. A až se vir pokusí člověka infikovat naostro, imunitní systém fotku vytáhne a vzpomene si: toho znám! A vyrazí okamžitě do boje.