Dnes vyšel z @TfL výzkum bezpečnosti cyklodopravy, který zkoumal různé typy uličních prostorů a jejich vliv na frekvenci zranění lidí dojíždějících na kolech (všední dny, korelováno s místem bydliště).
Obrubou oddělená cyklostezka snižuje riziko zranění o 40%
Vyhrazený jízdní pruh (většinou podbarvený, platí v něm zákaz jízdy pro jiný druh dopravy) nesnižuje ani nezvyšuje riziko zranění oproti běžnému stavu. Na bezpečnost lidí na kolech nemá dle studie vliv.
Doporučený (u nás tzv. ochranný) jízdní pruh pro cyklisty. V tomto pruhu je povolená jízda i jiné dopravy a často se přes něj či v něm parkuje - zvyšuje riziko zranění lidí na kole o 30% o proti stavu bez pruhu!
Další zajímavá zjištění: Přítomnost BUS pruhu snižuje riziko zranění (ačkoli o něco méně než oddělený jízdní pruh). V Londýně jsou ale BUS pruhy respektovány a jejich provoz regulován tučnými pokutami.
Lehké oddělení kol a ostatního provozu (květináče, plastové obruby či sloupky) v závěrečné tabulce není konkrétně zmíněn, dle dat a mého hrubého výpočtu ale snižuje riziko zranění o 20% (oproti stavu s vyhrazeným cyklopruhem, nebo s žádným cyklopruhem).
Poslední zkoumaná varianta je tzv. Stepped cycle lane - u nás se nazývá zvýšený cyklopás či tzv. dánský pás. Snížil riziko zranění o 65%, ale pro nedostatek dat byl ze studie vyřazen - v Londýně jich zkrátka není dost aby se dala čísla relevantně porovnávat.
Ve zkratce: Cyklopruh nejen že nesnižuje riziko zranění pro člověka na kole, ochranný cyklopruh to riziko naopak zvyšuje. Ideální je oddelění obrubou a kde to nelze, snižování rychlosti a intenzity aut.
To je podle mého názoru směr, kterým by se měla vydat i Praha. Souhlasíte?
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1,75 milionu lidí, milion aut, klimatizace, rozpálený asfalt - to vše vytváří tzv. tepelný ostrov (urban heat island). Připravil jsem vlákno několika tipů jak s vedrem ve městě úspěšně dlouhodobě bojovat.
1. Stromy
Stromy v ulici poskytují stín obyvatelům a zároveň zamezují přehřívání zpevněných ploch a budov ve městě. Snižují teplotu také pomocí evapotranspirace - natahují podzemní vodu a přes povrch listů ji odpařují do okolí a ochlazují tím vzduch.
2. Zelené střechy
Tmavé střechy se přehřívají a zintenzivňují městský ostrov vedra. Zelené střechy dokážou energii dopadajících paprsků uložit pomocí fotosyntézy, zároveň podobně jako stromy zvládnou zadržet dešťovou vodu a odpařují ji, když je nejhůř.