İngilizce akademik bir makale yazarken yararlanabileceğiniz bazı araçların listesini yaptım. Umarım işinize yarar.
İngilizce'ye dair paylaşımlarım için hesabımı takip edebilirsiniz.

Akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak programlar, uygulamalar, siteler vb. paylaşımlar için @Cenk_Akademi takip edebilirsiniz.
📚Sözlükler

1⃣En iyi İngilizce sözlüklerin başında merriam-webster.com geliyor. Eskiden kullanılan ve artık yaygın olmayan ifadeler de dahil olmak üzere aradığınız her kelimeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.
2⃣TurEng sıklıkla kullanılsa da örnek cümleler sunan zargan.com/tr ve
dictionary.cambridge.org/tr/ daha kullanışlı diye düşünüyorum. Zira, bir kelimenin kullanıldığı bağlamı görmeden kelimeyi anlamlı öğrenmemiz ve kendi yazılarımızda kullanabilmemiz mümkün değil.
3⃣Eşanlamlı kelimeler için Webster’ın Thesaurus sözlüğü kullanılabilir.
merriam-webster.com/thesaurus
+
+Ve thesaurus.com, dictionary.cambridge.org/tr/thesaurus/ sözlükleri tercih edilebilir. Örneğin, bir makalede sıklıkla ‘explain’ kullanmak yerine ‘elucidate, explicate, spell out, point out, mark’ gibi fiiller tercih edebiliriz. Bu anlamda, bu sözlükler yardımcı olacaktır.
4⃣ Corpus - Kelimelerin ‘authentic use’ dediğimiz dilin konuşmacıları için hazırlanmış orijinal kaynaklarda bağlam içerisindeki kullanımını görmek için en sık kullanılan sitelerden biri english-corpora.org/coca/
5⃣Birçok farklı türde cümle oluştururken kullanılabilecek kalıpları görmek için phrasebank.manchester.ac.uk ve collocation yani en az iki kelimeden oluşan kalıplaşmış yapıların yer aldığı macmillandictionary.com/browse/colloca… sitesi de son derece kullanışlı.
6⃣Son olarak Grammarly, Ludwig, virtualwritingtutor.com, hemingwayapp.com gibi siteler basit düzeyde dilbilgisi ve kelime hatalarını görmek için kullanılabilir. Bu sitelere güvenmek uzun vadede yazma kalitesinin düşmesine sebep olabilir.
7⃣Akademik yazmayı geliştirmenin en güzel yolu öncelikle sıklıkla yazma pratiği yapmak, ve daha sonra da İngilizce yeterliği bizden daha iyi olan birinden geri dönüt almak ve yazıyı yeniden yazmaktır.
8⃣Bu süreçte en büyük dost ‘Lexical Notebook’ yani bir kelime defteri tutmak ve makale/tez okumalarımızda karşılaştığımız yapıları örnek cümlelerle birlikte defterimize not almaktır. Learning is a journey that never ends. :)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Seval Kaygısız

Seval Kaygısız Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!