Merhabalar, bugün sizlere uzun vadeli yatırım stratejisi kapsamında, temel analizden faydalanarak incelemiş olduğum #FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş hakkında bilgiselini paylaşacağım.
Sadece analiz amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.
Öncelikle, şirketimizi incelerken faaliyet raporları, kap, şirketin internet sitesi, @FinfreeApp ve diğer kaynaklardan yararlandım.
1- #FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş, otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren bir dev, şimdi bu devin kuruluş hikayesini sizlerle paylaşıp ardından işletmiş olduğu iki bağımsız iş bölümünün incelemesini yapacağız.
2-Yolcuğumuz şirketin ortaklık yapısı, borsaya kote oluşu, üretimini yaptığı ürünler ve adetleri, yatırımları, covid-19 süreci, kar payı dağıtım politikası ve finansal tabloları ile devam edecek.
3-Federal-Mogul, 1899'da J. Howard Muzzy ve Edward F. Lyon tarafından Muzzy-Lyon Şirketi olarak Detroit'te kuruluyor . Detroit bu bağlamda otomotiv yedek parça ve piston üretiminin dünyadaki kalbi olarak nitelendirebilir.
4-Burada rakipleriyle olan rekabetinden ve bilgi birikiminden doğan tecrübenin her anlamda şirket üzerinde olumlu etkileri olacağı düşüncesindeyim.
5-Şirketin iki temel bağımsız iş bölümünün olduğundan bahsetmiştim bu gruplardan biri olan Powertrain; otomotiv, ağır vasıta ve endüstriyel uygulamalara orijinal motor ekipmanları üretimine odaklı çalışmaktadır. Powertrain, ekipman olarak piston, segman, silindir gömleği +++
6-supaplar, motor yatakları, contalar, sızdırmazlık elemanları, koruyucu sistemler, bujiler, ateşleme elemanları ve diğer bileşen grupları dahil olmak üzere çeşitli ürünler ile orijinal ekipman üretim ve satışında uzmanlaşmıştır.
Diğer iş grubu alanı olan Motorparts ise yine bu Powertrain ürünlerine ilave olarak fren (orijinal ekipman ve yedek parça) , şasi ve aktarma elemanları, filtre, silecek ve diğer yedek parça ürünlerini satan ve satış sonrası hizmetlerini sunan bir yapı olarak hizmet sunmaktadır.
7-25 ülkede, 103 üretim tesisine sahip Federal Mogul`un en önemli üretim merkezlerinden biri ise “Türkiye”. Türkiye`de üç adet üretim tesisi mevcut bunlar: İzmit Fabrikası, Sapanca Fabrikası ve Arslanbey Fabrikası.
8-#FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri`n de, Audi, BMW, Mercedes-Benz, Bentley, Volvo, Saab, Scania, Alfa Romeo, Ford, Renault, Caterpillar, MTU, Fiat, PSA (Citroen), Volkswagen, Aston Martin, IVECO, VM Motori, Perkins, JCB, Komatsu, Deutz ve Man +++
9-gibi uluslararası markaların yanı sıra,
Ford-Otosan, Oyak-Renault, Tofaş-Fiat, Anadolu-Isuzu gibi Türkiye`nin en önemli markaları içinde orijinal ekipman üretimi yapmaktadır.
10-Federal-Mogul iştiraki şirketler Türkiye’deki sanayi faaliyetlerine 1969 yılında başlamış olup. 1998 yılında oluşan global sanayi ve global teknoloji ile Türk sermayesinin birleşmesiyle oluşan Federal-Mogul Türkiye günümüzde motor komponentleri üretimi alanında
11-dünyada kapasite ve teknoloji alanında en önemli tesislerden biri olmuştur. Şirketin 20.08.1990 tarihinde halka arz olup borsaya kote olduğunu görmekteyiz.
FDPO (Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı) %18 olan FMIZP
12-Son Durum İtibariyle Sermayeye Dolaylı Yoldan Sahip Olan Gerçek ve Tüzel Kişiler
13-İncelememiz bu noktadan itibaren şirketin ürettiği ürünler, üretim miktarı ve yapmış olduğu yatırımlar ile devam edecektir.
Şirketin ürettiği en önemli ürün piston olarak öne çıkıyor bu bağlamda 13.000.000 adetlik piston üretim kapasitesiyle dünyanın en önemli +++
14-piston fabrikaları arasında yer almaktadır.Şirket ürettiği pistonların %80’i orijinal ekipman olarak Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilmektedir. Tesislerde üretilen pistonlar aynı zamanda yedek parça olarak Avrupa ve Türkiye’de en çok tercih edilen pistonların başında gelmektedir
15-Silindir Gömleği: Silindir gömleği, pistonların içerisinde hareket ettiği ve yanma olayının gerçekleştiği bir parça olarak kullanılıyor. Tesisin bugün yıllık üretim kapasitesi silidir gömleğinde 7.000.000 adettir.
16-Segman: İçten yanmalı motorlarda yanma sonucu meydana gelen ısı enerjisini mekanik enerjiye çeviren, sistemdeki en önemli elemanlardan biridir. Şirketimizin segman fabrikası bugün 30.000.000 adetlik segman 15.000.000 adetlik segman taşıyıcı üretim kapasitesi ve ürün +++
17-çeşitliliği ile Türkiye ve Dünyadaki önemli otomotiv üreticileri ve yedek parça kullanıcılarına segman üretmektedir.
18-#FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş üretim tesislerinde ek olarak: Ön Aydınlatma, Subap Sistemleri, Sızdırmazlık Sistemleri, Kam Milleri, Ateşleme Ünitesi Elemanları, Aktarma Sistemleri ve
Sızdırmazlık Parçaları, Titreşim, Isı ve Gürültü +++
19-Yakıt Sistemleri, Sistem Koruma, Sürtünme Ürünleri, Fren Parçaları, Contalar, Aktarma Organları, Sinterlenmiş Parçalar, Yaylı Keçeler parçaları da üretilmektedir.
20-Faaliyet raporunu incelediğimde, şirketin bünyesinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri bulunmamaktadır. Fakat Federal Mogul Türkiye 2002-2014 yılları arasında toplam 300 Milyon Dolar yatırımla Türkiye`de ve Dünya`da her geçen gün pazar payını arttırmayı devam ettirmeyi +++
21-amaçlamakta. 2015 yılında üretime kısmen başlayan ve 2018 yılında tamamlanan yaklaşık 80 Milyon Dolar büyüklüğünde yatırımla Arslanbey Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen Arslanbey tesisiyle birlikte 300 Milyon Dolar ihracat hedefini gerçekleştirmek istemektedir.
22-Covid-19 kaynaklı olarak şirketin faaliyet gösterdiği sektörlerde gerekse makroekonomik ortamda yaşanan gelişmeler paralelinde otomotiv üreticilerine yapılan satış ve teslimat süreçlerinde aksamalar yaşanmıştır. Bu kapsamda Kocaeli İzmit ilçesindeki fabrikanın üretim ++
23- faaliyetlerine 30 Mart 2020 tarihinden başlayarak 20 Temmuz 2020 tarihine kadar ara verilmiştir. Arslanbey ilçesindeki fabrikada ise üretim faaliyetlerine 30 Mart 2020 tarihinden başlayarak 13 Nisan 2020 tarihine kadar ara verilmiş olup, sonrasında üretime devam edilmiştir
24-Bu kapsamda; Covid-19 başlangıcından beri %50 kapasite ile çalışan servis araçları tam kapasite ile çalışmaya dönmüştür. Bu süreçte tüm araçların sık temas edilen noktaları, her vardiya giriş-çıkışında dezenfekte edilmeye devam etmektedir.
25-Kar dağıtım (Temettü) politikası olarak: Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş, Sermaye Piyasası Mevzuatı ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde yılsonlarında hesaplanan dağıtılabilir net dönem karının asgari %50’sini nakit ve/veya bedelsiz pay şeklinde ++
26-kar payı olarak dağıtmayı benimsemektedir. Bu nedenle şirket #BIST #TEMETTÜ endeksi içerisinde yer almaktadır.
27-Ekonomik koşullar, yatırım planları ve nakit pozisyonu gibi hususlar dikkate alınarak Ortaklar Olağan Genel Kurulu hedeflenen orandan farklı bir dağıtım yapılmasına karar verebilir.
28-Mali Tablolardaki azalışın sebebi olarak covid-19 kaynaklı satış ve teslimat sürecinde yaşanan aksamalar, taleplerdeki belirgin düşüş, şirketin bu süreçte üretimi belirli dönemlerde durdurup daha az kapasite oranıyla çalışması olarak değerlendirmekteyim .
29-Bunlara ek olarak şirket aleyhine açılmış 2 adet dava mevcuttur. Dava karşılığı olarak mali tablolarda 126.757 TL ayrılmıştır.
Aynı Sektörden Hisseler : #EGEEN, #BFREN, #DITAS, #PARSN
30-Bana bu süreçte ilham kaynağı olan ve çalışmalarından esinlendiğim @JordanKamuran, @azizserin75 , @mahmutciftci49, @omerhankrm, @degeryatirim, @herhafta1hisse, @songurulus, @denizmustafatr, @FinfreeApp ve nezdinde @SenihDal gibi değerli ağabeylerime teşekkürlerimi iletirim..

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ufuk Balcı

Ufuk Balcı Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!