MEHMET KUTLULAR’IN BÜYÜK ACISI: VİLDAN

1-Arkadaşları onu "Pelin" olarak tanıyorlardı. Son zamanlarda "Ozan" isimli bir genç ile arkadaşlık yapıyordu.
2-Bir dönem Eyüp İmam Hatip Lisesi öğrencisi olan ve arkadaşlarına kendisini "Pelin" olarak tanıtan bu genç kızı önemli kılan babasıydı.
3-ÇÜNKÜ babası Türkiye'de önemli bir ağırlığı olan Nur Cemaati'nin önde gelen isimlerinden, Yeni Asya Gazetesi'nin imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular'dı.
4-VE arkadaşlarının “Pelin” olarak tanıdığı genç kızın gerçek adı “Vildan” soyadı ise Kutlular'dı. “Ozan” olarak tanıdıkları arkadaşının ise gerçek adı “Hayri” soyadı Adıgüzel'di.
5-Adıgüzel ile yıllar sonra röportaj yapan bir gazeteci şunları yazacaktı: "Cep telefonu numarasını sürekli değiştirdiği için ona ulaşmak altı ayımı aldı. Neler anlatacağını önceden planlamış gibiydi. Kurnaz, gözlemci ve oyuncuydu."
6-Takvim yaprakları 12 Eylül 1995 yılını gösteriyordu.
7-Vildan Kutlular ile Hayri Adıgüzel önce arkadaşları Serdar Yazıcı ve “Manolya” lakaplı Yıldız Sanpiyer ile Beyoğlu'nda bir barda buluşmuş bir süre sohbet ettikten sonra ise “uçmak” kısacası eroin almak için yanından ayrılmışlardı.
8-Torbacı Tuncay'ın Sıraselviler'de bulunan üçüncü ve dördüncü katlarında kimsenin yaşamadığı evine gittiler. Çünkü orası rahatlıkla eroin kullanacakları bir yerdi.
9-Adıgüzel daha sonra o günü şu şekilde anlatacaktı: "Vildan üçüncü kata çıktı. 10-15 dakika geçtiği halde aşağı inmedi ++
10-Merak edip yukarı çıktım. Onu fenalaşmış bir vaziyette buldum. Eroin komasına girmişti. Bara dönüp diğer arkadaşlara haber verdim. Vildan'ı apar topar Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne götürdük..."
11-Altın Vuruşla komaya giren ve Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne götürülen Vildan bütün çabalara rağmen kurtarılamamış saatler içerisinde tüm Türkiye eroin komasından 17 yaşındaki genç kızın fotoğrafları ve ailesi hakkındaki bütün bilgiler öğrenmişti.
12-Beyoğlu Emniyet Amirliği görevlilerinin aradığı Yeni Asya Cemaati Lideri Mehmet Kutlular “Kızınız Vildan, eroin komasına girmiş!.." cümlesinin devamında yıkılmıştı.
13- Kamuoyunda irtica tehlikesinin her gün haber yapıldığı, türbanın ülkenin bir numaralı iç meselesi olduğu günlerde meydana gelen bu acı olay medya için adeta ilaç olmuştu.
14-Kutlular'ın kızının ölümü üzerinden yapılan yayınlarda Yeni Asya Cemaati ve Türkiye'de din algısı bir kere daha hedefe kondu.
15-Bu olay üzerine Hayri Adıgüzel, Serdar Yazıcı, Yıldız Sanpiyer, Eroin satıcıları Nazmiye Seven ve Ayla Candan göz altına alındı.
16-İlk ifadelerinde Vildan’ın sırdaşı Burcu Gelegel ve diğer arkadaşı Serdar Yazıcı "Vildan eroini bıraktığını dansçı olmak istediğini, Yıldız ise Hayri'nin Vildan'a iki kez eroin enjekte ettiğini söyledi. Bunun üzerine Hayri A. tutuklandı.
17-Mehmet Kutlular, olaydan sonra kızının eroinman olduğunu ret ederek ısrarla kızının ölümünün bir MİT komplosu olduğunu iddia etti.
18-Ölümden sorumlu tutulan H. Adıgüzel ise Vildan'ın durumundan babasını sorumlu tuttu. Mehmet Bey, kızının katilini arıyorsa, bence kendisine baksın. Kızına sahip çıkmamış." diyerek mesajlarını ustaca verdi.
19-Bu olay sonrası Yeni Asya cemaati içerisinde başlayan tartışma sonrası cemaat kan kaybetti.
20-Bir kesim "kızına sahip çıkmadı" diyerek rahmetli Kutlular'ı sorumlu tutarken bir kesim bütün dindarları suçluyordu.
21-Kimse H. Adıgüzel'in neden Ozan adını kullandığını ve kendisini Pelin olarak tanıtan kızın babasının kim olduğunu nasıl bildiğini sormadı.
22-Kimse olayın perde gerisini merak etmedi. BİR KİŞİ HARİÇ
23-Baki Koşar isimli bir gazeteci bu olayın üzerine giderek hazırladığı kapsamlı dosya baba Kutlular'ın beyanları ile gündeme bomba gibi düştü.
24-Olaydan 17 ay sonra Aktüel’de çıkan Koşar imzalı "Vildan'ın Ölümünde MİT Parmağı" başlıklı haber oldukça ses getirmişti.
25-Haberin detayındaki şu ifadeler dikkat çekiyordu. Nurcu cemaatin önde gelen adlarından Yeni Asya Gazetesi ve yayınlarının sahibi Mehmet Kutlular kızını MİT'in öldürdüğünü iddia ederken şunları söyledi:
26 - "28 yıldır basın dünyasında. 38 yıldır da Nurcu hareketinin vitrinindeyim. Beni öldürseler kahraman yapacaklar. Cemaatte birbirine kenetlenecek ve daha güçlenecekti. Ancak beni yaşarken öldürmeyi, itibarımı kırmayı tercih ettiler.++
27- Cemaate 'Büyüttüğünüz adama bakın, kızı eroinman, ailesi perişan, namusu perişan imajı yaratmak istediler."
28-Koşar'ın 1997 yılında Aktüel dergisinde yayınlanan "Vildan'ın Ölümünde MİT Parmağı" başlıklı haberi MİT'in tarihinde resmi bir açıklama ile yanıt verdiği ikinci haber oldu.
29- BAKİ Koşar'a ne oldu derseniz, iddiaya göre internette tanışıp evine davet ettiği Serhat B. tarafından yirmi yedi yerinden bıçaklanarak öldürüldü.
30-Muğla da yakalanan katil, mahkemede gazeteci Koşar'ın kendisine ters ilişki teklif ettiğinden dolayı öldürüldüğünü söyledi. Herhangi bir tanık ve belge gösteremedi ama haksız tahrik indiriminde yaralandı.
31-Kutlular daha sonra İstanbul’da uyuşturucu işiyle uğraşan bir mafyaya başvurarak kızına eroini şırınga eden Hayri Adıgüzel adlı kişiyle ilgili bilgi istediğini kişinin önce tamam dediğini bir gün sora ise 'Abi beni bu işe karıştırma 'demesinin şüphelerini artırdığını söyledi.
32-Bu cümleler üzerine MİT tarafından yapılan açıklamada "Mehmet Kutlular'ın cemaati karşısında düştüğü üzücü durumu saptırmak amacıyla milli bir kuruluş olan MİT'i hedef olarak göstermesi esef vericidir." denilmesi dikkat çekti.
33-Anlaşılan o ki MİT'te Kutlular'ın cemaat içerisinde tartışmalı hale geldiğini kabul etmiştir. Ya da istenilen sonuç elde edilmişti.
34-Olaydan sonra Hayri Adıgüzel, Serdar Yazıcı, Yıldız Sanpiyer, Eroin satıcıları Nazmiye Seven ve Ayla Candan göz altına alındı.
35-İlk ifadelerinde Vildan’ın sırdaşı Burcu Gelegel ve diğer arkadaşı Serdar Yazıcı'yı suçladılar.
36-Beyoğlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen davada Mehmet Kutlular 'Benim kızım uyuşturucu kullanmıyordu. Onu arkadaşları alıştırdı. Uyuşturucu verip öldürdüler. Bu bir devlet komplosudur' diye bağırması kızının ölüm haberleri kadar gündem olmadı.
37- Vildan Kutlular"ın aşın dozda uyuşturucudan ölümüyle ilgili ilk olarak 5 sanık yargılanmaya başladı daha sonra tek tutuklu sanık olarak H. Adıgüzel kaldı. “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu Vildan Kutlular’ın ölümüne sebep olmak” suçuyla yargılandı.
38-VE bir süre sonra kefaletle serbest bırakıldı. Çeşitli suçlara karıştı.
39- H. Adıgüzel "Hapishanedeyken yazdığım günlükleri kitap olarak yayımlatacağım" dedikten bir kaç ay sonra Beyoğlu'nda yalnız yaşadığı evinde aşırı dozda uyuşturucudan ölmüş olarak bulundu.
40-Gazeteler haberi okurlarını "Vildan Kutlular'ın ölümünden sorumlu tutulan Hayri Adıgüzel aşırı dozda uyuşturucudan öldü." cümlesi ile duyurdular.
41-İşin ilginç tarafı Hayri Adıgüzel'i uyuşturucuya alıştıran Reha isimli kişide yanarak ölmüştü. Böylece bütün halkalar tek tek kopmuş zincir kırılmış bir olay daha bütün şüpheleri ile birlikte karanlıklarda kalmıştı.
42-Vildan Kutlular'ın her şeyini bilen sırdaşı Burcu Geleğen bu olayın ardından İstanbul'u terk etmiş İsa Gülveren isimli bir şahıs ile birlikte yaşamaya başlamıştı.
43- Vildan'ın ölümünden 4 yıl sonra 1999'da üçüncü katta bulunan evinin balkonundan atlayarak intihar ettikten sonra önce "öldüğü" sonra "sakat kaldığı" haberleri çıkmış devamında ise izi kaybolmuştu.
44-Vildan Kutlular'ın hayatının baharında hayatını kaybetmesi olayında adı geçen bir başka isim olan Serdar Yazıcı ve Kadıköy'de bir barda çalışan Sema Keskin aşırı dozda uyuşturucudan öldüğü belirlendi. Onlarda altın vuruş kurbanı olarak sırları ile bu dünyadan ayrıldılar.
45-Aradan geçen zaman içerisinde Vildan olayında adı geçen isimlerin tek tek aynı akıbeti paylaşması ya da kayıplara karışması ile bu trajik ölüm hafızalarda "derin ve karanlık" bir olay olarak yerine korumaya devam ediyor.
46-Sandıkta açıktan desteklediği bir partinin iktidar olduğu dönemde Türkiye'nin en köklü Nurcu cemaati olan Yeni Asya Grubu üzerinden bütün dini cemaatlere verilmesi gereken mesajda bu acı olay ile verilmiş oldu.
47- Geçtiğimiz yıl yazdığım flod bugün Kutlular'ın vefatı üzerine bir kere daha yazma gereği hissettim.
48- Bu flodu tekrar bazı bilgilerle geliştirerek gündeme getirmemin sebebi Kutlular sevenlerini incitmek değil. Derin ve karanlık yapıların ne kadar acımasız olduğunu bir kere daha tarihe not düşmektir.
49- DEMEM O Kİ ERENLER Ne kadar büyük davanın ya da büyük işlerin adamı olursanız olun LAKİN çocuklarınızın, eşlerinizin hayatına dikkat edin.
50- ÇÜNKÜ Çocuklarınız ve eşleriniz üzerinden kurgulanacak bir oyunun acısı "borsa, arsa, para tantanasından" çok daha yakıcı olabilir.
51- 17 yaşındaki gencecik bir kız çocuğu üzerinden oyun kuranlar kime ne yapmaz düşünün. Ve çok iyi düşünün beşinci kol faaliyetinin ve dahi psikolojik harbin piyonu olmayın. Bu zor günlerde ailenize odaklanın. ÇOCUKLARINIZA ZAMAN AYIRIN.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with LOBİ RAPOR

LOBİ RAPOR Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @LkmnHokmTR

6 Apr
Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın vefat etti.Allah rahmet etsin...
Rahmetli Mehmet Kutlular son on yıldır ciddi sağlık problemleri yaşayan bir isimdi. Bazı cümleleri kurarken dikkat etmek lazım.
Eğer Kutlular derin kadroya ve şer şebekesine boyun eğseydi. Cemaati derin operasyonlarla bölünmez. Bilakis önü açılırdı.
Read 6 tweets
5 Apr
DARBECİYE BAK SEN!

1- Bir zamanlar kasabalarda kurulan her türlü şenlikte, festivalde, kumpanyada, cambazlar gösteri yaparmış.
2-Cambazlar gösteri yaparken bazı meslek sahipleri de mesai...
3- VE Cambazları seyreden halkın ceplerini boşaltmak için yankesicilerin vazgeçemedikleri doğal av ortamı olurmuş buralar…
Read 10 tweets
15 Mar
DERİN DEVLETİN ALTIN YILI:1993

-İşte doksanlı yılların faili meçhullerde yaşayan RUHU...-
1- AK Parti'nin doksanların ruhuna dönme arzusu ile çalışması faili meçhul cinayetleri, sansasyonel eylemleri İLE hafızalara kazınan 1993 yılını getirdi.
2- 11 Ocak 1993'de İstanbul polisi, LuckyS adlı Panama bandıralı gemide 15 ton uyuşturucu ele geçirdi.
Read 18 tweets
28 Dec 20
KARANLIK NURİ’NİN ÇOK KİMLİKLİ VE KARANLIK YOLCULUĞU...

Asıl adı Nuri Gökhan Bozkır… Image
2-24’üncü Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün devre arkadaşı Emekli Albay Niyazi Bozkır’ın asker üniformasına çocuk yaştan beri tutkun oğlu…
3 - Baba Albay Niyazi Bozkır'ın "Oğlumla ilgili ne denilirse denilsin, o bir kahramandır. Özel Kuvvetlerin gözde personeli de bazılarının hedefidir" dediği oğlu üniversite sınavlarında İTÜ’yü kazanmasına rağmen subay olmayı seçti. 1996 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu.
Read 95 tweets
27 Dec 20
SAVCIYA ŞARKICININ ADINI VERELİM!

1-1980'li yıllara sahnelere damga vuran ünlü şarkıcı Hakan Aslan'dan bahsedelim ama günümüze dair bir ders çıkaralım... Image
2-Şarkıcı Hakan Aslan'ın Kibariye'nin 'Eller kadir kıymet bilmiyor anne' şarkısını öyle bir yorumlayışı vardı ki dinleyen defalarca dinlerdi.
3- Sonra sessizce sahnelerden uzaklaştı. Aradan çok yıllar geçti.
Read 11 tweets
27 Dec 20
NE ESKİ TÜRKİYE NE YENİ TÜRKİYE...
1- Eski Türkiye'de "Hukuk, adalet, özgürlük, demokrasi, fikir özgürlüğü, kul hakkı yenilmesin, rüşvet alınmasın, iş ehline verilsin, kamunun malları çarçur edilmesin" diye haykıranlara “irticacı, gerici, bölücü” denirdi.
2- Beyaz Toroslar insanları evlerinden alır...Gözaltına alınan gazeteciler dövülerek öldürülür, gözaltına alınırken polise direndi ve kaçarken vuruldu diye raporlar tutulurdu.
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!