Genellikle betonu hep gri görüyoruz fakat istenen renkte betonu tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Buna da pigmentli beton diyoruz. Belli pigmentlerin beton bileşenlerine eklenmesiyle oluşuyor. Mesela kırmızı, siyah veya sarı için Demir oksit, beyaz için titanyum dioksit vs.
Bu pigmentlerden en çok kullanılanlardan biri Demir oksit eklenerek yapılan kırmızı pigmentli beton. Örnek vereyim Şili’deki bir üniversitenin inovasyon merkezi binası içte ve dışta tamamen kırmızı beton kullanılmış. Tasarım Von Ellrichshausen’e ait.
Diğer kırmızı pigmentli beton ile tasarlanan sırasıyla Portekiz iç savaşı hikayesini anlatan Gonçalo Byrne tasarımı ziyaretçi merkezi, Sander + Hodnekvam architecture tasarımı Norveç’te bir ev, italya’da Archea tasarımı halk kütüphanesi ve James Bond filmindeki ESO Hotel.
Siyah pigmentli beton için de Demir Oksit kullanılıyor. Betona karıştırıldığında kendisinden 10 kat küçük olan çimento partiküllerini çevreleyerek kaplıyor. İlk örnek Çek Cumhuriyetinde Ondrej Cisler ve Petr Tej tasarımı siyah köprü.
Bir sarı pigmentli betona örnek olarak Marino Pascual tasarımı İspanya’da Bodega Antion şarap deposu.
Tabi tüm bu renk yaklaşımları farklı arayışlar doğurmuş. Los Angeles’da David Adjaye tasarımı bu mağaza tasarımı onlardan biri. Pembe pigmentli beton kullanılmış.
Ek olarak canınız mavi ve yeşil pigmentli beton kullanmak istedi. Bunun için kullanılan ise ftalosiyanin yeşil ve mavi pigmenttir. Tabi bunun haricinde kobalt, demir oksit karışımından da elde edilebiliyor. Altta Meksika’da Productora tasarımı Mavi betonlu Bautista Evi.
Siyah pigmentli betona en güzel örneklerden birini eklemeden gitmeyeyim :) Finlandiya beton mimarisi ödülünü alan Avanto Architects tasarımı Kyrö Barrell Depolama yapısı.
İç mimarlarımız için ek olarak Pigmentli Beton ile yapılan lavabo tasarımları :)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mimarın Sesi

Mimarın Sesi Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @SesiMimar

15 Jan
Henüz keşfetmeyeler için CadMapper ile isteğiniz ülkede, istediğiniz yeri seçip orayı 2 veya 3 boyutlu AutoCAD çizimlerini indirebilir, 3 boyut olarak Sketchup atabilir, topoğrafyasını çıkarabilir, illustration’da düzenleme yapabilirsiniz. Harika bir uygulama.. ImageImageImageImage
Diğer güzel bir site ise Ventusky. Buradan istediğiniz yerin hava durumu analizlerini çıkarabilir, rüzgar yönlerini bulabilir, animasyon olarak takip edebilir, indirebilirsiniz. ImageImage
Mimarın her konuda işi olur :)
Nüfus konusunda size yardımcı olacak olan site Pudding tabiiki. Buradan şehirlerin bölgelerin nüfuslarına bakabilir, geçmişten günümüze değişimini inceleyebilir, ülkeleri ve şehirleri karşılaştırmalı olarak Pudding’de inceleyebilirsiniz.. ImageImage
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!