İnsan vücudunun her işi yapabilmesi için ideal bir saati var. Günlük veriminizi artırmak için oluşturduğum bu paylaşım serisine dikkat edebilirsiniz. ++
Saat 01.00-02.00:

Verimliliğin ve dikkatin en düşük olduğu saatler. Bu saatte hala çalışanlar hata yapmaktadır. Çünkü vücut kendini uykuya ayarlamıştır. 

Saat 03.00:

Bu saatlerde insan içe dönüktür, insanların bunalıma girme ve intihar eğilimleri yüksektir.
Saat 05.00-06.00 arası, stres hormonu gündüz değerinin yaklaşık altı katına çıkar.

Saat 08.00: Nabız ve tansiyon yükselmeye başlamıştır. Kalp atım sayımız uyandığımızda yaklaşık 60'dan 72-78 atış arasına çıkar. Kahvaltı sonrası sigaralara dikkat edilmeli damarlar daha dardır.
Saat 09.00-11.00: En etkin çalışma saatleridir. Kısa süreli bellek en yüksek seviyede olup bu saatler yoğun çalışma için en uygun ve en verimli saatlerdir. Aynı zaman da konsantrasyon ve mantıklı düşünüp karar vermek için en ideal saat olarak göze çarpmaktadır.
Saat 12.00-14.00: Dikkat dağılmaya başlar ve uyku hali oluşmuştur. Beyine giden kan miktarı azalmaya başlamıştır. Çünkü öğle yemeği saati gelmiş kan sindirim için yoğun olarak mide tarafından kullanılacaktır.
Saat 15.00: İnsanın kendisini en mutlu hissettiği saattir. Bu saatte mutluluk hormonu endorfinin salgılanması en yüksek seviyeye çıkar. Yeni işler için enerji yeniden gelmiştir, belleğimiz tam yerindedir ama bu verimlilik oranı sabahkinden daha düşüktür.
Saat 16.00-17.00: Adrenalin hormonu en yüksek seviyeye ulaşmıştır ve kaslar çok güçlü durumdadır.

Saat 18.00: Vücutta yorgunluk başlar ve vücut akşam yemeğine kendini hazırlamaya başlar. Kaslarımız güçsüzleşmeye başlar ve midenin en fazla asit salgıladığı saatlerdir.
Saat 19.00-20.00: Melotonin hormonu havanın kararması ile birlikte salgılanmaya başlar. Kan basıncı azalır ve nabız yavaşlar.

Saat 21.00: Yemek yemenin en tehlikeli olduğu saattir. Sindirim işlemi sona ermiştir ve organların günlük görevi sona ermiştir.
Saat 22.00: Sigara kullananlar bu saatte son sigaralarını içmelidir. Çünkü bu saatten sonra vücudumuz nikotin gibi zehirli maddeyi vücuttan uzaklaştıramaz.

Saat 23.00: Uyku için en ideal saattir.
Saat 24.00: Uyurken vücut kendini onarmaya ve yenilemeye başlar. Akşam yemeğinde aldığımız besinler hücrelerin onarımı için kullanılır. Hücreler ve yıpranan dokular yenilenir, saçlarımız uzar. Bu yenilenme fırsatını kaçırmak biraz yaşlanmamız anlamına gelmektedir
Bu tarz yararlı bilgi serileri için sayfamızı takip edebilirsiniz 👌✅

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with PRATİK BİLGİ

PRATİK BİLGİ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!