Con Sinov Profile picture
Apr 23, 2021 10 tweets 5 min read Read on X
Atatürk'ü gören çocuklar...

"Dört tane çocukla bu hanım kalkmış benim yanıma gelmiş, neden olmaz dediniz..."

#23Nisan

"Çok şeyi onunla öğrendik. Parlak ve ışıltılı günler yaşadık. Keşke olsaydı, bugün de onunla yaşasaydık..."

#23Nisan

"Allah nur içinde yatırsın. Şayet Atatürk benim elimden tutmasaydı, alıp okutmasaydı, bugünkü halime ulaşamazdım."

#23Nisan

"Yürüdü yürüdü geldi yanımda durdu. O anı ben size nasıl anlatayım şimdi, bilemiyorum."

#23Nisan

"Tren durdu karşımızda. "Çocuklar nasılsınız" diye sordu. Dayanamadı indi aşağıya, yanımıza geldi. Biz çocuklar sıralandık. Geldi sevdi bizi. Cumhuriyeti biz kurduk, siz yaşatacaksınız dedi."

#23Nisan

"Soruyorlar, adın ne: Hanri. Neden Ahmet değil, Mehmet değil... 7,5 yaşındayken Atatürk'le konuştum. Adımı sordu. Hanri dedim. Neden Ahmet değil, Mehmet değil diye sormadı. Ne Mutlu Türk'üm diyene lafının esas değerini o zaman anladım."

#23Nisan

"Başına kasket çekmiş. Kır palto ve beyaz bir şal giymişti. Sen Atatürk'sün diye bağırdım. Allah seni bu zekadan geri koymasın dedi bana. "Bak ben bakıyorum, karşıya geç, düşmeyesin, arabalar geçiyor" dedi.

#23Nisan
"O günü hatırlasam ağlayıveririm"

#23Nisan
"İnsan idi insan."

#23Nisan
Daha fazla paylaşım için takip aşağıdan da edebilirsiniz:

instagram.com/consinov3

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh

Keep Current with Con Sinov

Con Sinov Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @lordsinov

May 28
Şimdi diyecekler ki, İsrail zaten zulmediyordu. Hamas 7 Ekim'de saldırmasaydı, İsrail yine zulmedecekti. Evet. Doğru. Ama askeri ve siyasi stratejide yaşanabilecek sonuçlar yelpazesi yalnızca zulümle ifade edilmez. Onlarca sonuç var.

Ben yine de anlatmayı deneyeyim.
1* İsrail Filistin'de hep zulmediyordu ama son iki yıldır onca uğraşa rağmen birkaç mahalleyi ancak boşaltabilmeyi başarmıştı. Daha fazlasına cesaret edemiyordu. Üstelik Arap ülkeleri ile İsrail arasında ABD'nin çabalarıyla bazı anlaşmalar imzalanmaya başlamıştı.
2* İbrahim anlaşmaları adı verilen bu anlaşmalar daha çok ABD'nin Çin'in Ortadoğu politikalarına karşı almaya çalıştığı önlemlerle alakalıydı. Neyse...

Diğer yandan Netanyahu hükümeti iktidara yeni gelmişti ve durumu pek parlak değildi. Hatta Biden'la arası iyi değildi.
Read 25 tweets
Apr 24
AB Sayıştayı sığınmacılarla ilgili yürütülen entegrasyon projeleri hakkında 71 sayfalık rapor hazırladı. Türkiye'nin performansını açıkça eleştirdi hatta suçladı.

Yarım kalan projeler
Geri alınan ödemeler
Eleştirilen kanunlar

Raporda yer alan bilgileri sizler için derledim👇 Image
1* AB Sayıştayı, raporunda Türkiye'nin AB'den aldığı paralarla 2022-2023 döneminde yapılan faaliyetleri denetlemiş. Okulları, hastaneleri ve alt yapı inşaatlarını gezip fotoğraflamış.

Raporda Türkiye açıkça suçlanıyor. Eleştiriliyor. Hatta verilen bazı paralar geri isteniyor.
2* Raporun hazırlanma nedeni olarak Türkiye'nin bazı konularda AB'ye gerekli verileri sağlamaması, bazı sığınmacıların şikayetleri ve bazı projelerin "önemli ölçüde" gecikmesi gerekçe gösterilmiş.

Haliyle AB, "madem para veriyorum, denetlerim" demeye getirmiş.
Read 41 tweets
Apr 22
Her 23 Nisan'da TBMM'nin açılışını kutluyor ve yad ediyoruz. Fakat acı bir gerçeği kaçırıyoruz.

23 Nisan'da Vahdettin-Ferit-İngiliz konsorsiyumu Anadolu'da kanlı bir ihaneti sahneye koydu. Türk askerleri katledildi. Anadolu iç savaşın eşiğinden döndü. Image
1* Mustafa Kemal, Nisan ayının başlarında Ankara'da meclis toplamaya karar verdiğinde Saray ve Damat Ferit korkuya kapıldı. Anadolu'yu kaybedeceğini anlayan Ferit bir askeri koalisyon kurup Kuvayi Milliye'yi yok etmeye karar verdi.
2* Ferit'in askeri koalisyonunda "Yunan ordusu halifenin dostudur" diyen Anzavur vardı. Ona derhal paşa rütbesi verildi ve padişah fermanıyla Balıkesir'e gönderildi.

Bağımsız Kürdistan için İngilizlerle yakınlık kuran Seyit Abdülkadir ise Kürtleri ayaklandıracaktı.
Read 33 tweets
Apr 15
Türkiye için hazırlanan 101 sayfalık Dünya Bankası raporunda sıkça geçen bir kavram: SuTPs

Yani, Syrians under Temporary Protection...
1* Dünya Bankası'nın 101 sayfalık "Türkiye Ülke Ortaklığı" raporu 9 Nisan'da yayımlandı. Türkiye, 3 gün sonra Dünya Bankası'ndan 18 milyar dolarlık ek finansman temin ettiğini açıkladı.
2* Raporun giriş kısmında Türkiye hakkında bazı genel bilgiler veriliyor. Bir tanesi depremle ilgili.

Türkiye'nin AB, BM ve Dünya Bankası desteğiyle gerçekleştirdiği değerlendirmeye göre depremle ilgili iyileştirme ve yeniden inşa faaliyetlerinin maliyeti 81,5 milyar dolar..
Read 31 tweets
Apr 12
Kemal Kılıçdaroğlu 2023 yılında uyguladığı başarısız strateji ile iktidarı farkında olmadan öyle bir girdabın içine düşürdü ki bu politik girdaptan çıkılması imkansız gibi.

Atatürk'ten Menderes'e, Ecevit'ten Erdoğan'a...
Türk siyaseti yıllar sonra yeni bir zeitenwende yaşıyor!
1* İnsanlar olacakları planlamaya ve tasarlamaya çalışmalarına rağmen yaşam çoğu zaman beklenmedik dönüm noktalarıyla doludur.

Bu beklenmedik dönüm noktaları Türk siyasi tarihinin ve aktörlerinin değişmez kaderidir. İlk ciddi örnek Milli Mücadele'den hemen önce Erzurum'dan...
2* Mücadelenin ilk ciddi hazırlığı 1919'da Erzurum'da gerçekleşti. Fakat mücadelenin fitili yaklaşık bir yıl önce yine Erzurum'da başlayabilirdi.

9. Ordu Komutanı Yakup Şevki Paşa, bölgede kurulan şuralar tarafından önder olarak seçilmişti fakat o, bu görevi kabul etmedi.
Read 33 tweets
Mar 16
İngilizler 16 Mart 1920 günü İstanbul'u fiilen işgal etti, 16 askeri yatağında şehit etti ve meclisi basarak pek çok vatanseveri tutukladı.

Olayların devamı oldukça tiksindirici. Midesi kaldırabilen herkes muhakkak okumalı.Image
1* Vahdettin aynı gün dört mebusu saraya davet etti. Aralarında şu görüşme gerçekleşti:

Vahdettin: Fuat Bey, nasıl haber aldık bu işi?
Başkatip Fuat: Dün Fransız baş tercümanı geldi. İtilaf devletlerinin asayişi korumak için nümayiş yapılmasına karar verdiklerini söyledi.
2* Vahdettin: İşittiniz mi? Bu adamlar her şeyi yapar. Bu kadarla da kalmaz. Daha fazlasına da cüret edebilirler. Meclisteki konuşmalarınıza dikkat edin.
Mebus Vehbi: Efendim, ne yapsalar milleti yıldıramazlar. Memleketin kurtarılması için uğraşıyoruz. Müsterih olunuz padişahım.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!

This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(