Con Sinov Profile picture
Kendi kendine öğrenmeyi öğrenen, nonpartisan, ortalama bir Türk, ciddi, değişik. iletişim onuncukoyluu@hotmail.com, @baskomutankemal
nezih aytaç Profile picture Özgür Akşan Profile picture Akif Tanrıverdi Profile picture Ahmet Sait Alp Profile picture Ç@ğl@r Profile picture 55 added to My Authors
May 18 70 tweets 9 min read
Atatürk'ü Samsun'a Vahdettin mi gönderdi? 19 Mayıs bir devlet operasyonu muydu? Atatürk, Saltanat'la işbirliği içinde mi hareket etti? Milli Mücadele'de padişahın parmağı var mıydı?

Tüm sorunların cevabı mevcut. Gelin anlatayım... 1* Bu süreci anlayabilmek için öncelikle o dönemde Vahdettin'in kafasında neler olduğunu bilmek gerekiyor. Onu da en iyi bilenlerden biri Atatürk'tü çünkü 1917 yılında Vahdettin'in yaveri olarak Almanya seyahati yapmışlardı.
May 16 4 tweets 1 min read
Nükleer saldırı ihtimali yükseliyor... Finlandiya ve İsveç NATO'ya girmeyi başarırsa,
Ukrayna, Rus ilerleyişini durduracak kadar dayanırsa,
Batı yaptırımları Rus ekonomisini iyiden iyiye yıpratırsa,

Köşeye sıkışan Putin ne yapacak? Kaybettik deyip yenilgiyi kabul edecek mi?
May 9 56 tweets 9 min read
Birileri aylardır "sığınmacılar gitsin isteyenler ırkçıdır, sığınmacıların gönderilmesi uluslararası hukuka aykırıdır" diyerek sığınmacıların haklarını savunduğunu iddia ediyor.

Bu sözde hümanistlerin aslında ne kadar iki yüzlü olduğunu okuyunca şaşıracaksınız. Gelin anlatayım. 1* Sözde hümanistler sürekli şu üç şeyi söylüyor:

Sığınmacıları göndermek uluslararası hukuka aykırıdır.
Sığınmacıların gitmesini isteyenler ırkçıdır.
Sığınmacıların Türkiye'ye entegre edilmesi gerekiyor.

Bilgiselde hümanist kılıklı kullanışlı aptalların tezleri çürüyecek.
May 9 7 tweets 1 min read
Batı çevrelerinde son zamanlarda Afrika'da artan terör vakalarıyla ilgili çokça makale yazılıyor.

Radikal dinci terörün Afrika'ya egemen olması orta vadede milyonlarca sığınmacının kara ve deniz yoluyla kuzeye yönelmesi manasına geliyor.

Şimdiden önlem almalıyız. Şimdiden.... Burkina Faso, Kamerun, Çad, Gambiya, Gine, Moritanya, Mali, Nijer, Nijerya ve Senegal'de radikal terör 2007'den bu yana %1000'den fazla artış gösterdi.

Sadece Nijer'de 2020 yılında 558 kişi terör nedeniyle hayatını kaybetti.
May 7 45 tweets 6 min read
İki gündür ne oluyor? Muhalifler neden iktidarı bırakıp kendi siyasetçilerini hedef alıyor? Bu bir trol saldırısı mı? Hiçbiri.

Türkiye'de siyasi paradigma yeniden şekilleniyor. Son asırda hiç olmayan bir şey oluyor. Bir tür tektonik hareketlenme. Üstelik farkında olmadan.. Farkında olmadan öyle şeyler yaşanıyor ki, Türkiye'de siyaset artık eskisi gibi olmayacak. Bu bir tür düşünce devrimi. Hatta diyebilirim ki sürpriz şekilde Cumhuriyet devriminin kayıp bir halkası tamamlanıyor.

O yüzden mutluyum. Keyfim yerinde.
May 5 46 tweets 7 min read
Bir süredir Soros ismi ülke gündeminde dolanıyor. Ben de merak edip Soros ve Sığınmacılar konusunda araştırma yaptım. Elde ettiğim açık kaynak bilgilerini sunmak istiyorum. Kişisel yorum dahi yapmayacağım. Zaten pek gerek de yok gibi...

Buyurun başlayalım: Soros ve Sığınmacılar! 1* Tarihler 26 Eylül 2015... Soros, yazdığı bir makalede şöyle söylüyor:

Sığınmacıları mevcut konumlarında veya yakınında tutmak daha az rahatsız edici ve çok daha ucuzdur.
May 4 10 tweets 1 min read
Geniş kapsamlı bir anket yapalım, herkesin paylaşması faydalı olur:

1- Oy verirken aşağıdakilerden hangisi daha öncelikli/belirleyici olacak: 2- Desteklediğiniz parti oy önceliğinize aykırı tutum takınırsa farklı partiye oy verir misiniz?
May 4 19 tweets 3 min read
Düşünün ki salonun ortasında bir ateş yakılıyor. Evin ortasında yakmak sorun olmuyor da "ev yanacak" diye tedirgin olup şikayet edenler "panik yaratmış" oluyor. Halbuki paniği yaratan tedirgin ev halkı değil, ateşi yakanlar olmuyor mu? Asıl tehdit evin ortasında yanan ateştir. Tedirgin insanların arasında provokatörler var mı diye aramaktansa, ateşi söndürmek en kestirme çözümdür. Böylece provokatörlerin üzerine çabalayacağı bir sorun kalmamış olur.
May 3 5 tweets 1 min read
Sığınmacı sorununun ne kadar tehlikeliyse, sığınmacı sorunu üzerinden öfke ve şiddet üretmeye çalışanlar da o kadar tehlikelidir.

Çünkü bu sorunun çözümü öfke ve şiddetten uzak akıl ve istikrardan geçer. Sorunu görün ama asla öfkelenmeyin. İtidal parolamız olmalı. Sahte hesaplarla sığınmacı sorununu şiddet, öfke ve nefret düzlemine çekerek kriminalize etmek isteyenler bu sorunun çözümü değil çözümsüzlüğüne hizmet etmiş olur.

Bu sorun çözülecekse tek burun dahi kanamadan çözülür. Bu nedenle itidalli olmak şart.
Apr 27 10 tweets 2 min read
Bu konu dar kapsamlı bir parti kavgası olarak tartışılacak maalesef ama benim gördüğüm şu:

Türk vatandaşı biri, Avrupa çevrelerinde etnik kimlik temelli öğrenim görüp yine o çevrelerin sivil toplum örgütleri vasıtasıyla, sığınmacı konusunda Türkiye'de görevlendirilmiş. Etnik saplantılar o kadar tanıdık ki yüksek lisans tezinin Türkçe başlığında "Türkiyeli" ifadesi geçiyor. Fransızca başlığında Turc ifadesi var tabi...

Türkiye'nin üniter yapısını bozacak fikriyatta iseniz Avrupa çevreleri tarafından havada kapıyorlar. Vahim durum bu.
Apr 26 4 tweets 1 min read
Twitter'da kimlik doğrulamasının zorunlu olması pek reel değil. En kısa zamanda alternatif bir uygulama ilgi toplayabilir.

Doğru olan, kullanıcılara "kimliği doğrulamamış kişiler bana yazamasın/beni göremesin" opsiyonunun getirilmesidir. Burada kimlik bilgileri denen şey isminizin profilinizde yazması değil. Bilgilerin Twitter sisteminde saklanmasıdır.

Bilgileri sisteme dahil eden kişi, bunları profilinde yazmak zorunda olmaz. Yani konu anonim hesap değil. Hesapların bilgilerinin sistemde yer alıp almaması.
Apr 25 5 tweets 1 min read
Garo Paylan'ı savunmak için ortaya atılan sanatçılarımız dikkat ettiyseniz (sözde) soykırım şöyle oldu, böyle oldu gibisinden herhangi bir tarihi bilgi, argüman, kanıt, delil vs sunamadı.

Konu hakkında bilgileri olmamasına rağmen belirli çevrelere hoş görünmek tavır koydular. Sanatçılarımız, toplum onlara değer vermesine, itibar etmesine, ağızlarından çıkacak şeylere güvenmesine rağmen içeriği konusunda bilgisiz oldukları meselelerde dar çevrelerden alkış alabilmek için iftiralara itibar etti.

Sanatçılık bu olmamalı. Bu acziyet.
Apr 24 33 tweets 5 min read
Sözde soykırım hangi gün anılıyor: 24 Nisan...
Ermeni tehciri ne zaman yasalaştı: Mayıs 1915...
Ne zaman uygulanmaya başlandı: Haziran 1915...

Sözde soykırımı dayandırdıkları 24 Nisan'da ne tehcir yasası ne de uygulaması yokken, neden o gün anılıyor? Anlatayım. 1* Sözde soykırım iddialarından ve dünya savaşından önce Osmanlı genelinde iki önemli Ermenici terör örgütü kurulmuştu. Bunlar 1896'dan itibaren yaklaşık 40 kadar terör eylemi düzenlemişti.

Yani tehcir olduğunda yaklaşık "20 yıllık" terör sorunu vardı.
Apr 24 18 tweets 3 min read
Diziyi konu itibariyle beğenmekle birlikte Türk askerini rahatsız edici şekilde yansıtmasından ben de rahatsız oldum ve hatta şaşırmadım. Bir Başkadır'da da böyle ilginç alt metinler vardı.

Yine de yaklaşım "devletten izin alınsın" şeklinde olmamalı. Nedenini izah edeyim: Öncelikle beni rahatsız eden unsur Türk askerinin korkması, kontrolünü kaybetmesi vs değil. Tüm insanlığı tehdit ve öldüren felaket nedeniyle herkes kontrolünü kaybedebilir. Bu durumlar dizinin olay örgüsü içinde sırıtan şeyler değil. Asıl rahatsız edici tarafı başka.
Apr 22 24 tweets 7 min read
Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanı olduktan sonra Fransa'dan hoca getirip özel dersler aldığını, giydiği kıyafetleri tasarlayıp çizimini yapabilecek kadar stilist olduğunu biliyor muydunuz?

Az sonra okuyacaklarınıza çok şaşıracaksınız. Gelin anlatayım. 1* Atatürk, okuduğu kitaplarda önemli gördüğü yerleri çizen, işaretleyen, yanına notlar alan bir tarza sahip. Mesela Victor Pauchet isimli yazarın Genç Kalınız isimli eserini okurken şu cümlenin altını çizip işaretliyor:
Apr 22 5 tweets 1 min read
Sözde şeyhin istismar ettiği çocuğun şikayetçi olan ailesine geçen yıl 4 kadın mürit "şeyhlerini suçladıkları için" saldırmış ve "sizi yaşatmayacağız" diye tehdit etmişti.

Müritler yaralama eylemi nedeniyle 8 bin TL para cezası ve tehdit nedeniyle 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı. Asıl sorun bir bireyin, çocuğa cinsel istismar uyguladığı gerçekesiyle yargılanan kişiyi sırf şeyhi olması nedeniyle bu kadar saplantılı ve takıntılı şekilde korumaya çalışması hatta bu uğurda mağdur insanlara saldırıp tehditte bulunmasıdır.

Bu hastalıklı bağı yok etmeli.
Apr 20 6 tweets 1 min read
Duran Kalkan "Türkiye'nin her yerine saldıracağız. Sadece askeri hedeflere, mevzilere değil. Kentlere saldıracağız. Hiç beklemedikleri yerde, her yer savaş olanı olacak" diyor.

Gerektiğinde alçakça sivilleri hedef almaktan bahsediyor. Malum mahallede çıt yok. PKK'yı barış kahramanı olarak görüyorlar. Onlarla barış yapılması gerektiğini söylüyorlar. Sormak lazım:

Hangi barış kahramanları şehirlerde sivil katliamı yapmakla övünür? Her yere saldıracağız diyor. Okullara da mı? Bu mu barış kahramanları?
Apr 10 7 tweets 2 min read
Olaylara ne kadar yüzeysel bakıyoruz... Meselenin temelini ne kadar kaçırıyoruz. Ben de biliyorum KYK yurtlarında yemek ve ödeme sistemini...

Mesele bu mu?

Türkiye'de öğrenciler "maddi zorluklar" nedeniyle sağlıklı beslenemiyor. Meselenin temeli bu. Zaten Türkiye'de toplumun kendisi sağlıklı beslenemiyor. Çalışan, kazanan aileler gelir darlığı nedeniyle sağlıklı beslenemiyor.

Çalışıp kazananlar bile böyleyken, çalışmayan, geliri olmayan, bursla veya aile desteğiyle okuyan öğrencinin sağlıklı beslenmesini beklemem namümkün.
Apr 9 4 tweets 1 min read
Sürekli makarna patates yiyor. Yurt dışı gezemiyor. Teknolojinin ucuz ürünlerini kullanmak zorunda. Yararlandığı internet hızı düşük. Kitap alacağı zaman bile bütçe hesabı yapıyor. Genelde parasız. Ve tarikatlar, örgütler daima onu devşirmek için tepesinde.

Öğrencinin hali... Beslenmesinden tut, hobilerine ve düşünsel hayatına kadar yaşantısının her bölümü eksik, kalitesiz ve yetersiz kalan bir öğrenciden fazla şey bekleyemezsin.

En iyisini beklemek için en iyisini vermelisin.
Mar 28 18 tweets 1 min read
Geniş katılımlı bir siyasi anket çalışması yapalım. Lütfen paylaşalım.

6 muhalif partinin attığı adımlardan genel olarak memnun musunuz? 6 muhalif partinin Atatürk ilkeleri, sığınmacı politikası gibi kritik konularda rahatsız edici adımlar atması halinde Memleket Partisi veya Zafer Partisi gibi alternatiflere oy vermeyi düşünür müsünüz?
Mar 26 10 tweets 2 min read
Bu memlekette Atatürk'e bile "Mandayı kabul edersen seni lanetleriz" diyen gençler yaşamışken bu siyasetçiler kim ki onlara hesap soramayacağız, onlar kim ki yanlışlarını yüzlerine çarpamayacağız.

Bu gençleri, gençlik kollarının itaat altına alınmış dilsiz tipleri bellemesinler. Siyasetçileri eleştirmek, yanlışlarını söylemek, tedirginlikleri beyan etme, şöyle yaparsanız daha iyi olur demek, böyle yaparsanız daha kötü olur demek trollük değildir. Bozgunculuk değildir. Kötü niyetli olmak değildir.

Yurttaşlıktır. Hatta vazifedir.