Ali Gül Profile picture
1 May, 20 tweets, 7 min read
İyi akşamlar. Bugün öğrendiğim bir bilgiyle gerçekten çok kötü hissettim, ne diyeceğimi bilemiyorum. 21 ilimizde alkol satışı, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ramazan sonuna kadar yasaklandı. Bu 21 ilin 8'inde CHPli belediye başkanları da karara imza attı.
Alkol yasaklarına dava açmaya hazırlanırken, il hıfzıssıhha kurulu kararlarını inceliyorduk. Bolu İl Hıfzıssıhha Kurulu alkolün yasaklanmasına oybirliğiyle karar vermiş, Tanju Özcan da imza atmış. Tanju Bey, size oy veren insanlara bir açıklama yapacak mısınız? @tanjuozcanchp
Bir tek Antalya'da alınan İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı oybirliği ile değil, oyçokluğu ile alınmış. Anlaşılan buradaki CHPli belediye başkanı bu karara imza atmamış. Eğer böyleyse kendisine teşekkür ediyorum, yapılması gereken buydu. Şimdi diğer başkanlara tek tek soracağım.
Bu insanlara oy veren herkesin de sorması gerektiğini düşünüyorum. Bizi çantada keklik görmelerinin de bir sınırı olur, alkol satışını yasaklayan karara imza atmak nedir? Bir CHPli belediye başkanı laikliği bu şekilde ayaklar altına nasıl alabilir? Bir açıklama gerekmez mi?
Sayın Tunç Soyer, İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı da oybirliği ile alınmış, yani siz de alkol satışını yasaklayan kararı imzalamışsınız. Tunç Bey, size oy veren insanlara bir açıklama yapacak mısınız? @tuncsoyer
Sayın Yılmaz Büyükerşen, gençlerin sevdiği nadir yaşlılardan birisiniz. Türkiye'ye örnek bir belediyecilik yaptığınızı düşünüyorduk. Siz de İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı'nı imzalamışsınız, bir açıklama yapacak mısınız? @Y_Buyukersen
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, alkol satışını yasaklayan il hıfzıssıhha kurulu kararını imzalamışsınız. Seçmenlerinize tamamen hukuksuz ve yetkisiz olan bir kurulun kararıyla alkolü nasıl yasakladığınızı açıklayacak mısınız? @BSKulgurgokhan
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, alkol satışını yasaklayan il hıfzıssıhha kurulu kararını imzalamışsınız. Seçmenlerinize tamamen hukuksuz ve yetkisiz olan bir kurulun kararıyla alkolü nasıl yasakladığınızı açıklayacak mısınız? @OZLEM_CERCIOGLU
Kırklareli belediye başkanı Mehmet Kesimoğlu, alkol satışını yasaklayan il hıfzıssıhha kurulu kararını imzalamışsınız. Seçmenlerinize tamamen hukuksuz ve yetkisiz olan bir kurulun kararıyla alkolü nasıl yasakladığınızı açıklayacak mısınız? @mehmetkesimoglu
Bilecik belediye başkanı Semih Şahin, sosyal medyada belediyeniz iyi performans gösteriyor olabilir. Fakat alkol satışını yasaklayan il hıfzıssıhha kurulu kararını imzalamışsınız. Seçmenlerinize bu konuda bir açıklama yapar mısınız? @BilecikBeledi
Bu arada Semih Şahin, bu kararı Aralık ayında imzalamış. Yine Tekirdağ Belediyesi başkanı Kadir Albayrak da alkol satışını yasaklayan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararını Aralık'ta imzalamış. Seçmenlerinize bir açıklama yapacak mısınız Kadir Bey? @kadira59
Biz muhalefet partilerinden bu şeri amaçla getirilmiş hukuksuz yasağa karşı çıkmalarını beklerken, bu yasak kararlarına dava açmaya hazırlanırken, bu kararların altında bu belediye başkanlarının imzalarını görüyoruz. Biz bu ülkenin sahipsiz çocukları mıyız ya?
Bu kadar siyasetçi, bu kadar vekil, bu kadar belediye var. Biz sizden para mı istiyoruz? Şeri hüküm getiriliyor, alkol satışı yasaklanıyor, anayasa çiğneniyor, laiklik ilkesi paramparça ediliyor. Biz sizden bu cüretkar saldırıya karşı destek bekliyoruz, siz ne yapıyorsunuz ya?
Bu kadar sahipsiz hissettiğim çok az zaman oldu. Çaresiz hissetmiyorum, biliyorum ki yüzlerce vatandaş bu korkunç saldırıyla mücadele etmeye hazır ve mücadele ediyor. Fakat insanın ağırına gidiyor, zoruna gidiyor oy verdiği adamın şeri hükme imza atması.
Bizim yaptığımız çalışmada özet netice budur. Buradaki linkleri de alttaki tivitlere yapıştırıyorum, gazeteci arkadaşlar bakabilir.
Bu da Tekirdağ.
tekirdag.gov.tr/il-umumi-hifzi…

Bu tivitleri gören bütün vatandaşlardan bunları paylaşmalarını ve bu belediye başkanlarından bir açıklama talep etmelerini rica ediyorum. Biz sizin köleniz değiliz, bize bu açıklamayı borçlusunuz.
Yukarıda yazdım ama bir yanlış anlaşılma olmaması için yeniden belirteyim, Antalya'da karar oybirliği ile değil oyçokluğu ile alınmış. Listede yeşil olarak belirttik. Buradaki belediye başkanı imzalamamış sanıyoruz. Link verdim ki sizler de ilgili kararı görebilin.
Antalya'da imzayı atmayan eczacılar ve tabip odasıymış. Ne diyim bilmiyorum valla. Muhittin Bey siz de karara imza atmışsınız, bir açıklama yapacak mısınız? @BocekMuhittin
Bu isimlere sizlerin de menşın atmanızı istiyorum, açıklama talep ediyoruz. Bir açıklaması olduğunu ümit ediyorum. Eğer pazartesi gününe kadar açıklama yapmazlarsa, pazartesi günü telefon ve mail ile açıklama isteyeceğiz.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ali Gül

Ali Gül Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @avaligul

2 May
Süreci yeniden kısaca özetlemek istiyorum. Alkol satışını ilk olarak bir sözle yasakladılar. Fiilen bu yasağı uygulamaya çalıştıkları yerler oldu. Biz tepki gösterince, buyrukla devlet yönetilemez diyince il hıfzıssıhha kurullarında apar topar karar almaya başladılar.
21'den fazla ilde bu kararları apar topar çıkardılar. Belediye başkanları bu kurulların üyesi. Belediye başkanlarına danışmadan, bir toplantı bile yapmadan bu kurullardan oybirliği ile karar yazdırıp yayınladılar. Bu karara dayanarak esnafın alkol satışını zorla engellediler.
İzmir, Aydın, Bolu ve Antalya başkanları şu ana kadar açıklama yaptılar ve kararı imzalamadıklarını söylediler. Oysa ki valilik bu kararı yayınlayıp işleme aldı bile. Böyle bir hukuk skandalı olamaz, burası sizin babanızın malı mı? Devlet memuru musunuz beylerbeyi misiniz?
Read 6 tweets
2 May
İzmir Valisi Yavuz Koşger, valiliğinizce yayınlanan il hıfzıssıhha kurulu kararında tüm üyelerin katıldığı ve kararın oybirliği ile alındığı yazıyor, Tunç Soyer karara imza atmadığını açıkladı. Tunç Soyer'in yerine bu imzayı kim attı? Bu imza ve belge sahte mi? @yskosger
Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, valiliğinizin yayınladığı kararla alkollü içki satışı yasaklandı, bu kararı belediye başkanının katılımı ve imzasıyla aldığınız yazıyor. aydinism.saglik.gov.tr/Eklenti/135185…

Belediye başkanı ben imzalamadım dedi, onun yerine kim imza attı? İmza sahte mi
@ValiAKSOY
Yarın bir açıklama yapmazsanız, burada bir sahtecilik suçu ile görevi kötüye kullanma suçu işlenip işlenmediğini öğrenmek ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için suç duyurusunda bulunacağız.
Read 5 tweets
2 May
1 saat önce Aydın'dan bir tekel ile konuştuk, polis gelmiş. Aydın Belediye Başkanı'nın katılımı ve oybirliği ile alındığı iddia ettikleri bu karar uyarınca dükkanı kapatmış, ceza için kendi arasında tutanak tutmuş ve karakoldan al demiş. Kararı Aydın Belediye Başkanı imzalamamış.
İnanamıyorum gerçekten. Valiler belgede sahtecilik suçunu mu işliyor bu ülkede? Bu nasıl bir skandal? İlk önce karar olmadan alkolü yasaklamaya çalıştılar, tepki gösterilince alelacele karar aldırdılar, kararları belediye başkanlarına imzalatmadan yayınlayıp işleme koydular.
Bakın linki veriyorum, lütfen girin bakın. Karar oybirliği ile alınmıştır diyor ve belediye başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da imzası var kararda. Bu skandalı paylaşabilir misiniz? aydinism.saglik.gov.tr/Eklenti/135185…
Read 5 tweets
2 May
Herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için ve skandalın büyüklüğünün anlaşılması için yeniden yazıyorum. İzmir Valiliği, 30.04.2021 tarihinde aşağıdaki kararı yayınladı. Bu karar ile İzmir'de alkol satışı yasaklandı.
izmir.gov.tr/202128-sayili-…
Kararda okuyabileceğiniz üzere, bu karar Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesinde yazılı üyelerin katılımı ile ve oybirliği ile alınmış. Bu Kanunun 23.maddesi fotoğraftaki gibi, belediye başkanı bu kurulun doğal üyesidir. Kararda toplantıya katıldığı yazıyor.
Hatta Avukat Hakları Grubu'ndan Oğuzhan Aslan bu karara 01.05.2021 tarihinde dava açtı.

Read 6 tweets
2 May
Temel Karamollaoğlu, hukuksuz, birçok ilde kararsız yani sözlü olarak getirilen, anayasaya ve kanunlara aykırı alkol satış yasağına karşı çıkmayı islam düşmanlığı olarak nitelendiriyor. Esas bu korkunç buyruğu desteklemek şeriatçılıktır, cumhuriyet düşmanlığıdır.
Neymiş, birileri çıkacakmış diyecekmiş ki "Aa tayyip bey islam için alkolü yasakladı". Ee? Birileri böyle diyecek diye, anayasanın ve laik cumhuriyetin çiğnenmesine biz sessiz mi kalacağız? Sözlü buyrukla devlet yönetilmesine sessiz mi kalacağız?
Bu kadar şuursuzluk olamaz. Onbinlerce insandan oluşan muhalefet, sözlü buyrukla memleket yönetilemeyeceğini ve bunun alkolle ilgisinin olmadığını anlatamayacaksa ne işe yarıyor? 2 sene sonra olacak seçimde 300-500 bin oy gelecek diye, şeri hükümleri normal mi sayacağız?
Read 4 tweets
2 May
Sabah sabah şok üstüne şok yaşıyorum. İzmir Valiliği’nin yayınladığı kararda kararın oybirliği ile alındığı yazıyor. Tunç Soyer ben imzalamadım diyor. Kararın linkini koyacağım, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir il valiliği yalan karar mı yayınlıyor? Bu nasıl olabilir?
Bu karar linki;

izmir.gov.tr/202128-sayili-…

Bu da kararın görseli. Belediye başkanı bu kurul toplantısına katılması zorunlu olan kişilerden. Valilik imza mı taklit ediyor? Bu saçmalık nedir?
İzmirde bu karar marketlere tebliğ edilerek satış yasaklanıyor, valilik kendi sitesinden resmî olarak kararı yayınlamış. İmzacılardan birisi bana karar gelmedi imzalamadım diyor. Valilik imzalar tamamlanmadan oybirliği ile karar nasıl çıkartıyor? Artık çüş be kardeşim ya
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!