Beğenir beğenmezsiniz, fakat yıllar önce 2000lerin başında Erdal Mumcu ile yapılan bir söyleşiden kendisinin söylediği isabetli bir tespit vardı. Yeri geldi, onu zikretmek isterim. Diyordu ki Mumcu, bu ülkenin kültürel kodlarında çok derinlere nüfuz etmiş iki temel tip kahraman+
figürü vardır. TR siyasetinde başarılı olmuş, uzun süre iktidarda kalmış ya da iktidara oynamış siyasetçilerin de bu iki temel kahraman tipolojisine oturduğunu gözleyebilirsiniz. Hem onlar bu tiplere oynarlar, hem de halk kültürel/ toplumsal hafızasındaki kodlarla onları bu+
tiplere oturtarak kendilerine popüler destek sağlar.

Bunlardan ilki KELOĞLAN tipidir. Keloğlan fukaradır, işte bi eşeği bir anacığından başka bir şeyi yoktur. Ama zekası, aklı sayesinde ne yapar eder, rakiplerini alt ederek olmazı oldurur, peri padişahının kızıyla evlenir.
İkincisi KÖROĞLU tipidir. Zalime meydan okuyan, fukara babası, zenginden alıp fakire veren, mağdurun hakkını arayan kanunun reddettiği, kanun dışı olarak tanımladığı eşkiya tipi.
Kendi de büyük haksızlıklara uğramıştır tabii Köroğlu'nun. Halk tipi sever, adına, uğradığı zulme türküler yakar.

Mumcu o vakitler, Süleyman Demirel popülerliğini Keloğlan'a benzetmişti. Bu tipleri artık aşmanın gerekliliğinden bahsetmişti, vs. vs.
Bugüne dönecek olursak Köroğlu tipolojinin halk nazarındaki meşruiyetini tabii ki SP de pek ala biliyor ve dünkü videoda da ifade ettiği gibi, kendisi tutuklansa da, öldürülse de, yırtıp hayatta kalsa da halk onu bu tipe oturttuğu ölçüde kazanmış sayılacak.
Yakalanıp, FETÖ suçlamasıyla yargılanma ihtimali dışında kurduğu senaryoda yenilgi olasılığı yok. O ihtimalse yedi sülalesinin kovuşturmaya uğramasına, alayının mal varlığına el konulmasına neden olacağı için, o ihtimale karşı çok tepkili.
Her ne kadar Kurtlar Vadisi vs. mafya dizileri 2000lerde popüler de olsa, Peker'in oynadığı bu kart, o diziler hiç yayınlanmamış olsaydı bile geçerli olurdu, çünkü bu tipin popülerliliğinin çok daha derin ve tarihsel kültürel kökenleri var ve görülüyor ki şimdiye kadar da+
planını başarıyla uyguluyor. Alıntıladığım #SedatPeker6 özeti-zincirinde de belirttiğim gibi bu gidişatın en fena olası sonuçlarından biri, bir gün SP'nin RTE sonrası TR'ye devrim sonrası İran'a dönüp kahramanlar gibi karşılanan ve devlet başkanlığı eline verilen Humeyni gibi
siyasete atılması olabilir. Şimdi siyasete meraklı değilim diyor ama, mitingler vermeyi seviyor, pragmatizmi, opportunizmi rasyonalizm olarak niteliyor. Bugün böyle söyler, yarın başka türlü. Komik ve imkansız gelmesin, TR burası, her şey mümkün.
Olasılığın önüne geçmenin en önemli yolu, "zalime meydan okuyan iyi eşkıya Köroğlu" kartına oynayan Peker'ın kendisinin de nasıl bir zalim olduğunu insanlara hiç unutturmamak olabilir.
Kuru kuru söylemek de olmaz, Ergenekon tutanakları gibi belgelere, kanıtlara, Ahmet Kürkçü gibi SP'nin eski yakın çevresinden "adamlarının" ve mağdur ettiği nicesinin tanıklıklarına ihtiyaç olacak.
Fakat şimdi evvela anlattıklarına, ortaya döktüğü kirli iş ve ilişkilere odaklanacağız tabii ki. Çünkü tencere dibin kara, derin devletinki daha kara... İfşalasınlar birbirilerini, hepsi kayda geçsin işte, ne güzel.
Düzeltme* Erdal değil, Erkan Mumcu tabii!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Adrenalin Arsızı

Adrenalin Arsızı Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @elcinarabaci

21 May
Herkes biliyorsa çıkıp söyleseydiniz :) Ama biz deyince, yazınca, söyleyince gündem olmuyor, değil mi?

İçeriden birisi söyleyince "itiraf" oluyor. Fark bu. Bu videoların önemi ve farkı da bu.

İtalya'daki Temiz Eller Operasyonu gibi dünya tarihine geçmiş vukuat dışında+
çok da rastlanır bir olay değil. "Ben zaten biliyordum, günaydın!" küçümsümelerine, "bir mafya babasının videolarını heves heves izlemeye utanmıyor muyuz" sunuzcu bir yandan ahlakçı, öte yandan TR siyasi ilişkilerini kavramada akıl fikir fukarası üsttenci yaklaşıma
ayrı ayrı gıcık olduğumu belirtmek isterim.

Hadise tarihi bir olaydır, videolar ve bunlar aracılığıyla ortaya dökülen de bugünlerin devlet içindeki mafyatik örgütlenmeye dair BELGElerdir. Ne kadarı kanıtlanabiliyor, araştırır bakarsınız.
Read 4 tweets
20 May
Programda adı geçen Peker'e ait ozturkler.com sitesini, açılışın sürrealliğini, açılışa katılan Veli Küçük'i, o sıra hapiste olup bu programda kendisine ödül verilen Korkut Eken'i vs. Ümit Kıvanç daha yeni şu yazısına konu etmişti: gazeteduvar.com.tr/peker-cagirdi-…
Açılıştan sonra Akif Beki'nin sunduğu Peker'in katıldığı bu program da ilginç. Peker Veli Küçük'ün kendisine "nasıl danıştığını" vs. anlatıyor ve ilerleyen dk.da "tertemis sabıka kaydını" programda göstererek suç örgütü lideri ithamını reddediyor.
Şurası komik. Akif Beki soruyor: "Nasıl yani? Sizin sabıka kaydınız benimki gibi mi şimdi?", diye soruyor. Peker de: "sizinkini bilemem, görmedim, benimki kadar temiz olmayabilir", diyor. Böylecene zikr edilen askerler, sivil makamlarca beslendiği besbelli 1 özgüven işte.
Read 5 tweets
20 May
#SedatPeker6 İlk 18 dk.sı tırt. Heredot Cevdet'liğe soyunmuş, tarih Atatürk, Vahdettin, Machiavelli vs.Tüm bu kendine yontan tarih tırıvırısından çıkan sonuç şu yalnız: Peker "yıkıcı" değil, kendince "kurucu" unsurlarla işbirliği arayışında. Demirören'e dalma introda yer alan+
bir başka dikkat çeken unsur Kemalist-ulusalcılara çaktığı selamdan sonra. RTE ile pazarlığa devam ediyor demek bu. Çünkü Demirören'den havuza bağladıkça RTE yakın sahasına yaklaşıyor. Ağar ameliyat olmuşmuş, ona saydırmayı askıya almış sanki.
Pelikancılar'ı da rölantiye almış görünüyor şimdilik. Ama daha 20. dk. dayım. Yılmaz Özdil güzellemesine geçtik. Devam...
Read 113 tweets
19 May
Bu açıklamaları yapan Ali Tarakçı Akit TV gazetecisi. 2017'de silahlı saldırıya uğramış, kendi ifadelerinden de ortaya çıkan, bu mafyatik ilişkiler ağının göbeğinde, SP ile de irtibat halinde olduğu kuvvetle muhtemel "gazeteci"lerden. Zaten kendisi de bunu ima ediyor.
Lakin bu adamlar elbette içeriden bilgi sızdırma işinde herkesten fazla imkana sahipler. Bahçeli Erdoğan görüşmesi duyulmuş muydu basında? Ben bir şey görmedim, olabilir.

Alaaddin Çakıcı'nın bu görüşme sonucunda yeniden tutuklanacağını, SS'in yerinden edilip ifadesinin+
alınacağını anladım ben şifreli imalı açıklamalardan. Soylu da tutuklanacak olabilir, fakat o çok büyük lokma. Ayrıca Peker gibi ya onlar da konuşmaya başlarsa? RTE için çok riskli de adımlar bunlar fakat dediği gibi yarın Peker yeni bir ifşa videosu yayınlarsa neler olacak +
Read 5 tweets
9 May
Victor Hugo, Sefiller romanında Paris kanalizasyon sisteminin tarihini öyle bir anlatmış ki yine Bok Tarihi yazma hususundaki hevesim coştu :D

Gülen çarpılır valla, çok önemli bir husus. Bir ucu tarım teknolojilerine bir ucu salgın hastalıkların tarihine gidiyor. +
Erken kurulmuş iyi bir şehir kanalizasyon sistemi sağlam şehirli kültürünün en önemli göstergelerinden biri.

Türkiye'de Fransa tarihinin def-i hacet meselesiyle ilgili dalga geçmek pek populerdir. Milli gururumuz incindikçe Paris'in boklu sokaklarına referansla ne topuklu+
pabuçlarını ne parfümcülüklerini bu meseleye bağlamadan bırakmayız. Ne var ki bizde topuklu pabuç icad edilmemiş olması şehirlerimizi bok götürmediği anlamına gelmiyor tabii.
Her ama her şehrin bir boklu deresi vardır. Şehrin tabakhanesi derici esnafı, kasapları nerede+
Read 13 tweets
31 Mar
1.@bounphilfree “Pek konuşmadıklarımız” serinizin ikinci etkinliğini dün Lund Üniversitesi’nden Pınar Dinç ile yaptığınızı hayret ve esefle öğrenmiş bulunmaktayım.

2. Bu konuşmacı seçiminizin:

(1) Etik problemler,
(2) Akademik liyakatsizlik,
(3) Politik zamanlama

açısından son derece talihsiz olduğunu düşünüyorum.
3.Aylardır şurada:
(aka: 72 TW)

ve şurada:
(aka: 200 TW)

kanıtlarıyla ortaya konulmuş,
Read 73 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(