Komisja Europejska przedstawiła propozycję Europejskiej Tożsamości Cyfrowej („aplikacja portfela cyfrowego”). Oczywiste jest, że jest to motywowane zwiększeniem korzystania z technologii w okresie pandemii #koronawirus - mówi się o tym wprost wprost ec.europa.eu/newsroom/dae/r…
System zintegruje/sfederuje krajowe systemy państw członkowskich, w ściślejszą unię cyfrową. "wysoki stopień pewności co do ustalenia tożsamości osoby..." "powinien zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa danych osobowych..." itp. trochę machanie rękami. W planie też blockchain!
Przewidziano, że osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość „korzystania” z systemu na „równych zasadach”. Tylko „użytkowanie” – trochę to niejasne, czy dane osób z niepełnosprawnościami byłyby równie dobrze chronione? Jeśli nie, to jest problem.
„Duże platformy internetowe powinny zaakceptować Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej…” Tak więc Apple, Google, Facebook, Amazon/itd. zmuszone do honorowania tożsamości cyfrowej i zezwalać takim użytkownikom na logowanie się? Czy można tego używać do kierowania reklam?:)
Przeglądarki internetowe! Będą zmuszone do akceptowania certyfikatów uwierzytelniających. Ma to na celu zagwarantowanie "dowodu tożsamości" właściciela strony internetowej. Jakie standardy należy tu zastosować? Czy przeglądarki internetowe to wdrożą? Jaki wpływ długofalowy?
Przewiduje się też naruszenia danych, a nawet przypadki gdy niektóre systemy mogą w praktyce nie być obsługiwane...
Propozycja Komisji Europejskiej mówi, że (1) przeglądarki internetowe będą musiały honorować certyfikaty zaufania, (2) interfejs użytkownika przeglądarki internetowej musi być ZMODYFIKOWANY w celu honorowania certyfikatów i WYŚWIETLANIA ich jako „zaufanych”. Będzie kontrowersyjne
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh