Jevrejin_u_❤ Profile picture
Jun 9, 2021 22 tweets 10 min read Read on X
Svako je bar jednom prošetao pored Save. Taj se deo grada danas menja neverovatnom brzinom. Restorani Beton Hale, noćni klubovi, Beograd na vodi... sve je to tu, sviđalo se nama ili ne.
Meni se to ne sviđa, pa volim da, kad šetam pored Save, zamišljam onaj stari Beograd XIX i 👇
početka XX veka. Ko voli, može sa mnom zajedno.
A sve je počelo ovde, na Sava kapiji ispod palisada. Baš je ovde Karađorđe sa ustanicima ušao u Beograd, uz pomoć Konde Bimbaše, o čemu svedoči jedna tabla na zidu.
Kasnije je knez Miloš muku mučio da istera Turke iz Beograda, a 👇
kako mu nije išlo, odlučio je da na Savi napravi novi, srpski Beograd. Tu je nikla i "đumrukana", i kasnije prvo pozorište u Srba. Uništeno je u nemačkom bombardovanju 1941. Na stara vremena podseća zgrada carinarnice, kada je na Savi bila granica. Sad tu registrujemo čamce
👇
Luku na Dorćolu su držali Turci, pa su Srbi luku na Savi napravili gde je i danas, tu, gde pristaju kruzeri. Prvi putnici su bili Muslimani iz Bosne, trgovci, koji bi splavovima terali drvnu građu iz Bosne Savom, i zemunski trgovci sa svojom robom. Roba se najpre skladištila u👇
lagumima Karađorđeve, a kasnije u ono što mi danas zovemo Beton Hala. Ulazio sam svojevremeno i u lagume (mislim da ih je bilo 14) i u magacine Beton Hale. Sad je to sve promenjeno, pa ne zalazim više, jer želim da sačuvam to staro u uspomenama.
👇
Što je danas Knez Mihailova, do 1914 - e je bila Karađorđeva. I dalje su tu prelepe zgrade, mada vidi se na prvoj slici da neki mufloni i tu zidaju. Na slici 2 je poslednja zgrada u nizu, iza koje je lagum u koji su se Savamalci sklonili od bombardovanja 1941. i 1944.
👇
Već sam pisao o Liman džamiji koja se nalazila na mestu gde je danas stub mosta. Njeni su se doksati nadnosili nad vode Save, a malo dalje uzvodno nalazilo se malo tursko pristanište za begovske dereglije
👇
Dalje nas šetnja Karađorđevom vodi do Zgrade beogradske zadruge, podignute 1905. Po meni, uz zgradu francuske ambasade, nema lepše zgrade u Beogradu.
Sad je u njoj neki fensi restoran kako čujem, a mislim da je i zgrada poklonjena Beogradu na vodi.

👇
Tu pored je i hotel "Bristol". Teško je ne spomenuti da su tu do skoro živeli oni mučni ljudi, isterani iz nekih delova Jugoslavije.
Inače, ovaj deo Savamale se zove "Mali pijac", jer je tu do pre 100 godina bio pijac. Sava bi ga često poplavila, i tako su Beograđani ispevali 👇
onu lepu pesmicu:

"Beogradski mali pijac,
potopila Sava,
Mog dragana, eto tako,
zabolela glava".
Ja tu pesmu volim, jer je sestre i mene baba uspavljivala pevajući nam je tiho. Pevao i ja posle svom detetu, to tako ide
👇
Ovde je i krst podignut palim Srbima prilikom sukoba na Čukur česmi. Izlizala su se davno slova na njemu, danas pored njega prođu ravnodušni putnici sa autobuske stanice, još ravnodušniji migranti, i ja.
👇
Inače, i ovaj deo Karađorđeve krase prelepe zgrade i fasade, pune detalja. Luka Ćelović, veliki dobrotvor i zadužbinar, ostavio je Beogradu i Srbiji mnogo lepih zdanja.
👇
Ovde se nalazi i tabla koja pamti mesto gde je živeo Miladin Zarić. Ko ne zna, Miladin Zarić je 1944. pretrčao od svoje kuće do savskog mosta (danas je tramvajski), kleštima precvikao kablove i tako sprečio da ga Nemci dignu u vazduh, te su zahvaljujući njemu Sovjeti i naši 👇
partizani mogli da pojure nacističku gamad i preko Save. Danas se most ni ne vidi iz pravca njegove kuće, Vesić sprovodi neke ankete da ga skloni i pretvori u žardinjeru, a Šapić izjavljuje da je most ruglo Beograda.
👇
I ovde je teško ne videti stvarnost, jer je gl.žel.stan. pretvorena u - trenutno baš ništa. Meni je, a verujem, i mnogima od nas žao, jer smo odavde išli na neke ekskurzije, mora, vojske, dočekivali se, ispraćali, ali, ... jebiga
👇
Tu pored je i čuvena plava lokomotiva, danas sam je jedva našao, zatrpanu i zagrađenu
👇
I gornja strana Karađorđeve je puna lepih i starih zgrada. Koliko se sećam, ceo ovaj potez su tokom okupacije rekvirirali nacisti za svoje potrebe
👇
Za povratak nazad u varoš zgodna je i druga glavna ulica Savamale - Gavrila Principa. Nekad se zvala Bosanska, jer su prvi stanovnici Savamale došli iz Bosne, danas nosi ime po Gavrilu koji je ovde živeo jedno vreme. I ova je ulica lepa, ali, fasade su oronule.
👇
Stara Savamala se može naći još samo u Gavrila Principa. Stare zanatlije, stare kućice, i Manakova kuća, doduše okružena ružnim socijalističkim zgradama.
👇
Mrzelo me je da se pentram uz Kameničku, ali, svi znamo gde je Zeleni Venac. Tu je zidano prvo Narodno pozorište, gde je sada Mekdonalds, ali su gradilište plavile vode sa Terazija, pa se od toga odustalo.
👇
Ulica koja spaja Gavrila Principa i Karađorđevu je bivša Zagrebačka, sada Koče Popovića. U njoj je Koča rođen. Danas svi vole da istaknu kako se on odrekao sveg bogatstva. Istine radi, valja reći da se Kočin stric u Velikom ratu obogatio prodajući vojsci brašno mešano sa krečom👇
Imalo bi se još, dragi prijatelji, mnogo šta ispričati o ovom lepom delu grada, ali, i ovo je dovoljno. Alas sigurno zna još mnogo toga, kad mi bude ispričao nešto novo, i ja ću vama.

Do tada, uzdravlje i pozdrav sa Save 👋

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jevrejin_u_❤

Jevrejin_u_❤ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @nestranacki

Dec 17, 2021
I Zemunci, i svako ko je makar jednom bio u ovoj varoši, došao je na kej. Teško je suditi koji deo Zemuna je najlepši, ali, kej je svakako u vrhu te liste.
Danas je lepota keja stavljena na ozbiljnu probu zbog blata i radova koji su počeli nakon što je veseli Vesić jedne noći 👇
usnio čudan sanak kako bi kej trebalo da izgleda.
Ali, ko kaže da se našim kejom mora šetati po Vesićevim snoviđenjima, zato, ko voli, - idemo.
Obaloutvrda na keju je napravljena još 1889. naredbom bana Kuena Hedervarija. Zasađene su topole i uređene su staze za 👇
šetnju. Najpre je dobio ime po Kuenu Hedervariju. Nakon 1918. zove se Kej 5. novembra. Ustaše će mu dati ime Kej vojskovođe Slavka Kvaternika, a od 1947. do danas se zove Kej Oslobođenja.
Ako šetamo nizvodno, sa desne strane je mnogo kafana, od kojih je najčuvenija "Šaran". Ona👇
Read 14 tweets
Dec 17, 2021
Sve je počelo onoga dana kada si poverovao u priču o plati od 2000 maraka.
Doduše, prvo mora malo da se ratuje. Nije problem, vole ovde ljudi da ratuju. Ništa lepše nego pucati na one preko reke. A i oni vole da pucaju na nas.
Kad je prošao rat, doveo je generalni u fabrički 👇
krug biznismena koji ima kapital, i koji će da firmu privatizuje i izvuče iz bule. Biznismenu kad vidiš čelo, trebalo je da ti bude jasno da taj nije u stanju ni da igra levog beka u fudbalskom klubu iz rodnog sela, ali, nema veze, i u to si poverovao.
Od vađrnja firme iz bule 👇
naravno, ne bi ništa. Počeo si da radiš kod privatnika. Dušu ti je iscedio, radio si neprijavljen, a on je zgrtao profit.
Onda su došle strane banke, lepih enterijera, kao sa reklama. Nudile su ti njihove lepe službenice kredit, nisi baš do kraja čitao ugovor, ni ona sitna 👇
Read 5 tweets
Dec 6, 2021
- Vidi palme na Kalemegdanu
Seljana!
Vidi palme u Beču
Jao, super, slikaj me ovde

- Prođe Kameničkom
Ovo samo kod nas ima, po ulici da prodaju drangulije
Ode na buvljak u Pariz
Jao, prelepo, vidi, papirni luster, samo 20 evra, kupujem!

- Vidi pijane srednjoškolce subotom 👇
u Knez Mihailovoj
Sramota, njima treba da poverimo budućnost?
Pijani engleski tinejdžeri na plaži u Grčkoj
Jao, što su slatki i veseli, nema veze što povraćaju!

- Dođe mu prijatelj Kanađanin u goste
7 dana ga hrani i poji, gost spava kod njega
Zove ga drug iz vojske, selo kod 👇
Lapova, da prenoći kod njega, mora na vma na pregled
Brate, imaš preko air bnb da nađeš sa 16e smeštaj u Pinosavi, za manje od sata si na Banjici busom

- Ode na 40 dana rođaku na groblje
Fuj, pitu i kafu ređate po grobu, primitivci
Plati 30e da uđe u kapelu u Italiji gde 👇
Read 7 tweets
Dec 5, 2021
O Vojnom muzeju nemam šta mnogo da kažem, svi znamo i gde je, i šta je u njemu.
Od Ilira i Tračana, do postjugoslovenskih ratova, sve je tamo.
Prvi nivo i dalje ima klasičnu sfrj postavku, što je dobro, jer nismo izolovani kao Aboridžini, pa da se srpska istorija može 👇
posmatrati odvojeno od ostalih naroda.
Moja kćerka je ovaj muzej nazvala "Lavirint kroz istoriju", i Vojni muzej to i jeste - vijugavim hodnicima putujemo kroz vreme.
Ulaznica je 350 dinara, deca ne plaćaju, kao i svaki muzej, ne radi ponedeljkom, imaju kod ulaza ormarići u 👇
koje se ostave stvari pod ključem.
Gužve, naravno, nema, što je globalno loše, ali, nama ekstra
👇
Read 10 tweets
Nov 2, 2021
- Šta si završio?

a) Medicinu
- Je l' znaš ti da je moja baba samo kuvanom rakijom skidala temperaturu?

b) Istoriju
- Je l' znaš ti da su u našem selu partizani streljali mog dedu samo zato što je bio Srbin? I to ga četir' puta streljali!

v) Ekonomiju
- Je l' znaš ti da su👇
Amerikanci naštampali tri milijarde dolara za 6 meseci, a sve bez pokrića, a?

g) Politikologiju
- Je l' znaš ti da postoji svetska Vlada, koja upravlja celim svetom iz senke, a ovi političari su tu samo za predstavu? Opa!

d) DIF
- Je l' znaš ti da su Sovjeti svoje olimpijce 👇
trenirali na Kavkazu, na 5 'iljada metara, i da su zato osvajali najviše medalja? Zato su Amerikanci i rasturili Sovjetski Savez.

đ) Marketing
- Je l' znaš ti da sam ja celog života majstorisao bez da imam vizit - kartu, a? Koji će meni reklama.

e) Arhitekturu
- Je l' znaš ti👇
Read 6 tweets
Oct 31, 2021
"Moje ime je Skadarlija ... ili Skadarska ulica, ako Vam se više sviđa. Ja nisam ni bulevar, ni avenija, ni put. Ja sam obična strma uličica u sred Beograda. I to bi bilo sve što o meni možete reći, da nije moje boemske istorije, crvenih krovova i rasklimanih stolica".
Ne bih 👇 Image
za dva života smislio bolji uvod za šetnju Skadarlijom, od opisa Zuke Džumhura, pa nisam ni pokušavao.
Ono što mogu da probam, to je da se spustim ovim sokakom i pokušam da zamislim kako je izgledao nekada..
Ono što je za Pariz značio Latinski kvart ili za Beč Grincig, to je za👇 Image
Beograd do pre 100 godina bila Skadarlija.
Prve udžerice niču ovde još 1717, kada se ovaj kraj zvao Šićan - mala, sa 14 kućeraka. Tek 1872. dobija ime Skadarska. To ime će opstati do danas, uz kratak prekid tokom austrougarske okupacije, kada se zvala Ružina ulica.
Zanimljivo,👇 Image
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(