Videodaki doğum günü partisi (Brezilya'da polisin 18 yaşından küçük bireyleri tutuklama yetkisinin bulunmaması nedeniyle) 18 yaşından önce tutuklanamayan “azılı bir hırsız" 18 yaşına girdiği gün operasyonla yakalandığı için düzenlenmemiş.
Bu iddiayı ileri süren örnek paylaşımlar:
Brezilya'da polisin 18 yaşından küçük kimseyi tutuklayamadığı, doğum günü kutlanan gencin daha önce tutuklanamadığı için 18 yaşının beklendiği, yeni yaşına girdiğinde tutuklandığı için kutlama yapıldığı doğru değil.
Video, Brezilya'nın Rio Grande do Norte eyaletindeki Macau adlı beldede 18 yaşına bastığı gün (oto teyp hırsızlığı şüphesiyle) tutuklanan genç için karakolda düzenlenen doğum günü partisini yansıtıyor.

web.archive.org/web/2021061014…
Zanlının karakolda kayıtları yapılırken 18 yaşına girdiğinin anlaşılmasının ardından görevliler pasta ve kola satın alıp kutlama yapmış.

Videoda, zanlının annesine de pasta ikramı yapıldığı görülüyor.
Görüntünün sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmasının ardından doğum günü partisi düzenleyen ve kayda alan kolluk için soruşturma başlatılmış.

web.archive.org/web/2021061014…
Reddit'teki başlıktaki yanlış aktarımla yaygınlaşmış:

reddit.com/r/WatchPeopleD…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Malumatfuruş

Malumatfuruş Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @malumatfurusorg

11 Jun
Instagram'da yaygın şekilde paylaşılan "save a dog" ("bir köpeği kurtar") temalı hikâye gönderisinin kaynağı "Plant A Tree Co." adlı profilin, insanların duyarlı olduğu konuları sömüren, hayır kuruluşu kisvesine bürünmüş güvenilir olmayan bir hesap olduğu anlaşılıyor. Image
Bahse konu profil, daha önce Black Lives Matter protestoları ve Avustralya'daki orman yangınları sürecinde benzer içerikli kampanyaları ile gündeme gelmişti.
İnternet sitesinde ya da sosyal medya profillerinde bahse konu girişim hakkında herhangi bir adres, iletişim bilgisi sunulmamış vaziyette.

plantatreeco.com
instagram.com/plantatreeco/
Read 22 tweets
11 Jun
2021 KPSS sınav ücretinin 90 (ya da 300) TL olduğu iddiası tam olarak doğru değil.

ÖSYM kılavuzunda ((i) Genel Kültür/Genel Yetenek, (ii) Eğitim Bilimleri, (iii) KPSS Alan Bilgisi (x3) ve (iv) ÖABT olmak üzere) farklı oturumlar için farklı ücretler belirlenmiş.
ÖSYM kılavuzundaki ilgili bölüm:

dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/202…

archive.is/Bi436 Image
Öğretmenlik ataması için gerekli KPSS puanını almak için GYGK, Eğitim Bilimleri ve ÖABT oturumuna katılacak aday 90+90+90=270 TL, A grubu kadrolar için gerekli puan için ise GYGK ve KPSS Alan oturumları olmak üzere 90+65*3=285 TL ödeme yapılması gerekiyor.
Read 5 tweets
11 Jun
Fransa’nın Bordeaux şehrinde şarap şişesi şeklinde bir tramway faaliyette değil...
Örnek paylaşımlar: ImageImage
Château de Cévrier marka şarap şişesi şeklindeki tramway treni videosu, Bordeaux’da yaşayan Ian Padgham adlı sanatçının dijital eseri.

Read 7 tweets
10 Jun
Don Kişot romanının yazarı Cervantes'in Kılıç Ali Paşa Camii’nin inşa sürecinde esir olarak çalıştırıldığı iddiası doğru değil.

malumatfurus.org/cervantes-kili…
Cervantes'in İnebahtı Deniz Savaşı’nın ardından 1575’te İspanya’ya dönerken Osmanlı donanmasına esir düştüğü, akabinde İstanbul’a getirilip Kılıç Ali Paşa Camii inşaatında birkaç yıl amele olarak çalıştıktan sonra azad edilmesiyle İspanya’ya döndüğü ileri sürülmektedir.
Ancak sanılanın aksine Cervantes’in İstanbul’a esir olarak geldiği ve Kılıç Ali Paşa Camii’nin inşaatında esir olarak çalıştığı iddiasının tarihî gerçeklerle bir ilgisi bulunmamaktadır.
Read 5 tweets
9 Jun
Suriyeli sığınmacılar hakkında sosyal medyada en yaygın şekilde dile getirilen yanlış iddiaların başında Suriyelilere devlet tarafından maaş bağlandığı iddiası geliyor.

malumatfurus.org/suriyelilere-m…
Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar Türk Cumhuriyeti’nin yılı bütçesindeki bir kalemden karşılanan bir maaş almıyor.
Göç İdaresi, AFAD ya da başka herhangi bir kamu kurumunun bütçesi ve gerekçesi incelendiğinde Suriyeliler için maaş ödendiğine dair bir kalemin zikredildiği ya da ödeneğin ayrıldığı görülmemektedir.
Read 11 tweets
11 Jan
Genç İşsizlik Oranı İle Sık Karıştırılan “NEET”, Yani “Ne İstihdamda Ne De Eğitim-Öğretimde Olan Genç Nüfus Oranı” Nedir?

malumatfurus.org/ne-istihdamda-…
NEET, işsiz ve işgücüne dahil olmayan genç nüfusta yer alıp aynı zamanda eğitime (örgün eğitim, yaygın eğitim, çıraklık eğitimi, kurs) devam etmeyen 15-24 yaş arası nüfusu kapsar.
Bu oran, genç nüfustan istihdam edilenler ve eğitim-öğretimde bulunanlar çıkartıldıktan sonra, kendi nüfusuna oranı olarak hesaplanmaktadır.

Yani NEET, ne istihdamda, ne de eğitimde olan genç nüfusun toplam genç nüfusa oranıdır.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(