Napájení obstarává USB-C konektor (5V/100mA). Žádná baterie uvnitř není.
Na rozdíl od mnoha jiných podobných Ikea produktů, tento drží pohromadě díky 4 šroubkům. Není potřeba lámat svařovaný nebo lepený spoj 👍
Uvnitř najdeme samotný prachový senzor a na přední straně přišroubované malé PCB.
Senzor je spojený s malým větráčkem. Větráček nasává vzduch horní polovinu krabičky, prožene jej senzorem a vyfoukne ve spod.
PS: Větráček není prakticky slyšet. Doteď jsem nevěděl, že tam vůbec je.
Samotný sensor je PM1006 od čínské firmy Cubic a je poměrně nadupaný elektronikou. Dá se sním komunikovat přes UART nebo má PWM výstup. Ještě se k němu vrátím později.
Na PCB toho moc není. Najdeme tam USB-C konektor (pouze pro napájení), MCU, tranzistor pro větráček. Na druhé straně 6 LED a jednu foto diodu (pro regulaci jasu LED podle osvětlení).
Procesor je Eastsoft ES7P001 (8bit RISC, 8k Flash, 1k RAM). Je k dispozici datasheet, vývojové prostředí i programátor (za cca 1000 Kč) a na PCB je vyvedený ISP konektor. Všechna dokumentace je ale čínsky, takže to víc zkoumat nebudu.
Trocha reverzního inženýrství a zapojení vypadá nějak takto (vytvořeno s 💕pomocí tužka&papír CAD😉)
Po nějaké době od zapnutí je vidět, že větráček neběží celou dobu, ale na chvíli se vypíná. Nehledě na to, že vás jistě zajímá, jak vypadá komunikace mezi senzorem a MCU…
Měření podle všeho probíhá zhruba dvakrát za minutu (33 s). Zapne se větráček, po cca 10 s se několikrát pošle sensoru příkaz pro měření, a pak se větráček na cca 10 s vypne:
Komunikace se senzorem vypadá tak, že MCU pošle 5 bytů (HEX): 11 02 0B 01 E1 a dostane odpověď s naměřenou hodnotou.
Pokud otevřete datasheet k PM1006, tak zjistíte, že tu něco nehraje, protože příkaz pro měření má být 4 byty (HEX): 11 01 02 EC 🤔
Naštěstí datasheet od bratříčka PM1003 (stejný princip měření, jen má v sobě topení, které ohřívá vzduch a tím zajišťuje proudění - nepotřebuje externí ventilátor) má odpověď:
No a protože uvést všechny relevantní informace do jednoho datasheetu by byla nuda, tak pokud otevřete několik dalších produktů této firmy, možná se dovíte i co znamenají byty okolo 🤦♂️
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Na #Dovolena bydlíme v Hotelu s #RFID zámkem. Co se o něm tak dá asi zjistit... 🤔👇 (krátké vlákno)
Dostali jsme dvě kartičky. Je to MIFARE Classic. Přičemž 3 sektory jsou chráněné klíčem. Bydlíme v úplně novém hotelu (max rok starý), takže použití MF Classic mě dost překvapuje, hold asi cena je na prvním místě...
MF Classic je totiž skoro 30 let stará technologie. Od roku 2008 je považována za prolomenou a sám výrobce ji nedoporučuje používat pro nic bezpečnostně kritického (což zámek IMHO je 🙂 ).
Úkol koupit v H&M tepláčky do školky se náhle stal mnohem zajímavější... #RFID
Prosvícení baterkou odhaluje, že nápis Dual asi znamená, že ve štítku je jak RFID tak EAS (electronic article surveillance - to bude jen LC článek). RFID tag je podle tvaru antény typu UHF.
Trocha vody na papír a IPA na lepidlo a tady je štítek v celé kráse. Na fotce to asi není moc vidět, ale v místě kam ukazuje šipka je malý černý flíček a to je RFID čip.
Hrajeme si s „chytrým zámkem“ Ikea ROTHULT (ikea.com/cz/cs/p/rothul…)… začneme z venku zkoumáním co jsou zač ty 2 RFID karty, ale určitě dojde i na šroubovák 🧵
Pár zajímavostí z návodu:
- Je možné naučit jednu další kartu (zřejmě podle UID, kterou drží v RAM)
- Pokud jsou baterie skoro mrtvé, zámek se z posledních sil sám odemkne – tzn. milí zloději, stačí mít dost času 😉
Učení další karty funguje 👍 Samozřejmě jen pro 13.56 MHz karty. Zkoušel jsem ISO14443A (všemožné Mifare, NFC Type 1, 2 a 4 (Topaz, NTAG, …), ale bude fungovat i většina NFC platebních karet nebo Yubico NFC), funguje i ISO15693 (NFC Type 5, např. icode)
Svět se baví tím, jak @NASA používá stahovací pásky (zip tie) stejně jako my normální smrtelnici, když opravujeme auto nebo potřebujeme přidržet rajčata u tyčky. Trochu podrobností pro zajímavost… 🧵
Pochopitelně to není páska za desetník z OBI. Jedná se o ABB Ty-Rap™, konkrétně Ty-Rap® Extreme Environment: new.abb.com/low-voltage/pr…
Páska je vyrobena z Tefzelu (ETFE - ethylen-tetrafluorethylen). Tedy chemicky a UV vysoce odolný materiál s pracovní teplotou -60 °C až 170 °C. en.wikipedia.org/wiki/ETFE