Yahu sabah Kâbil’de atılan füzeleri herkes Taliban diye girmiş. Nerden biliyorsunuz Taliban olduğunu, adamlar resmî hesaplarında sadece videoyu yayınlayıp Afgan hükümetiyle bir miktar dalga geçti. Ki saldırıyı onlar yapsa açıklamada gelirdi hemen 🤦🏽‍♀️
Bu arada kastım kişiler değil, özellikle gazeteciler, internet haber siteleri. Geçen yine bölgede sağlık çalışanlarına yönelik saldırı haberini de Taliban diye verdiler, oysa saldırıyı Işid yapmıştı. Muhtemelen bunu da onlar üstlenir. Bu ara çünkü Afgan güçlerini hedef alıyorlar.
Burdan bir Taliban güzellemesi de çıkarmasın kimse. 10 sene önceki Taliban bile bu tarz saldırıları çok yapardı, sivillere yönelik. Taliban değişti mi evet değişti, değişmek zorunda kaldı. Daha insancıl vs olmak için değil, iktidara sahip olmak için bunu yapıyor. Çünkü sürekli
sivil ölümlerinin, kendine desteği azalttığını biliyor. Ve uluslararası arenada meşruiyeti için konjonktür değiştirmek zorunda kaldı. Tabiki Taliban’ın içinde hala aşırı uçlarda bulunan Pakistan menşeili gruplar var ve hep de olacaklar.
Afganistan’da örgüt bazlı olarak sadece Taliban yok, Işid 2-3 yıldır çok faal. Özellikle sivil hedeflere yönelik saldırılar yapıyor. Keza El Kaide biatlı birçok küçük grup var. Taliban’dan ayrılan aşırılıkçı gruplarda mevcut. Yani her saldırıya Taliban diye balıklama dalmayın 🤷🏻‍♀️
Birde dip not; Taliban hücre tipi eylemlerden çok zamandır uzak duruyor. Ağırlığını cephe savaşına vermiş durumda. Hatta Taliban’a yakın bazı hesaplar sabah ki füze olayını, Afgan hükümetinin tiyatrosu olarak değerlendirmiş.
Evet canım gazeteciler ve haber siteleri, sabah yapılan saldırıyı Işid üstlendi. Bir de Afganistandaki Işid’in adı ISKP yani Irak İslam Devleti ve Levant - Horasan Eyaleti.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with özlem

özlem Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @alykm_zlm_brv

10 Jul
Türkiye’de yayınlanan Fatimiyyun Tugayına dair makale ve araştırmalara bir göz atayım dedim, gözlerim kanıyor resmen 🤦🏽‍♀️ Bari Batılı kaynaklarda çıkan haberleri kopyala yapıştır yapıyordunuz, Fatimiyyun Tugayında dünyanın 96 ülkesinden gelen Afganlar olduğunu da yazsaydınız.
Keza 5000 dolar gibi astronomik rakamlardan bahsedilmiş 🤦🏽‍♀️ Yavv ilk ekipler 5 kuruşsuz sahadaydı, sonra daha cüzi rakamlar verildi aylık, tüm Suriye de cephede savaşanların ailelerine verildiği gibi.
Ve yine İran’da askeri eğitim alıp kurulup gittiler diye anlatılar yapılmış. Keşke o kaynakları düzgün okusaydınız. Fatimiyyun Tugayının Meşhed’de kurulduğu doğru. Daha doğrusu ilk ekibin orda bir araya gelen insanlar olduğu doğru. Ordan Suriye’ye geçiş yapılıyor. Fakat giden
Read 7 tweets
8 Jul
Bugün gerçekleşen Rusya’nın evsahipliği yaptığı Moskova görüşmesinin sonuçlarını açıklıyor Taliban sözcüsü.
1/3 Bugün, Şeyh Shahabuddin Delavar başkanlığındaki üst düzey bir heyet, Rusya Federasyonu'nun resmi daveti üzerine Moskova'ya geldi ve Rusya Federasyonu Başkanı Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ve beraberindeki heyet ile görüştü.
Görüşmede, her iki ülkenin ilgili konularına ilişkin olarak Afganistan'daki mevcut durum ele alındı.
Read 6 tweets
8 Jul
Dün Tahran’da İran’ın arabulucuğu ve Rusya’nın katılımıyla yapılan Taliban ile Afgan hükümeti arasında yapılan görüşmenin sonuç bildirgesi açıklandı.
“1.Heyetler, İran İslam Cumhuriyeti'nin Afganistan'da barışı sağlama konusundaki çabalarını, iyi niyetini ve sağlanan misafirperverliği takdir ederler.
2. Her 2 taraf, savaşı sürdürmenin tehlikeleri ve ülkenin sağlığına vereceği zarar konusunda ortak bir anlayış üzerinde anlaştı”
“Bu savaş, Afgan sorununun çözümü değildir ve siyasi ve barışçıl bir çözüme ulaşmak için gösterilen tüm çabalar haklı gösterilmelidir.
3. Görüşmeler samimi bir atmosferde gerçekleşti ve tüm konular ayrıntılı ve açık bir şekilde tartışıldı.”
Read 7 tweets
7 Jul
Dubai limanında şiddetli bir patlama olduğu bilgisi var.
Fotoğraf Dubai limanındaki patlamadanmış
Read 7 tweets
7 Jul
FHKC-GC (Filistin Halk Kurtuluş Cephesi – Genel Komutanlık) Genel Sekreteri “Ahmad Cebril” bugün Suriye tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi - Genel Komutanlık Genel Sekreteri "Ahmed Cibril" Cuma günü kılınacak cenaze namazının ardından cenazesi Şam'daki Yermuk kampındaki şehitler mezarlığına defnedilecek.
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(