Iz aktualnih razloga jedan mali thread o nekim razlozima uspjeha komunista na lokalnim izborima u Grazu 🇦🇹, gdje je KPÖ sa, po zadnjim proračunima, gotovo 29% glasova osvojila prvo mjesto, i gdje bi njihova kandidatkinja Elke Kahr mogla čak preuzeti mjesto gradonačelnice.

1/12
Nakon WWII, austrijski komunisti su, naravno i uz pomoć Sovjeta, igrali određenu ulogu u stranačkom sustavu, ali to se odlaskom savezničkih vojski i državnim ugovorom 1955. polako istitralo, pa je stranka 1959. ispala iz saveznog parlamenta, a do 1970. i iz svih zemaljskih.

2/12
Ipak, i kasnije je stranka ponegdje zadržala mjesta u gradskim skupštinama, tako i u industrijskoj Štajerskoj, a u Grazu je od velike koristi bilo nepostojanje izbornog praga, što je značilo da se čak i s 2-3% glasova uvijek moglo zadržati poneko zastupničko mjesto.

3/12
Početkom 80-ih zastupničko mjesto u Grazu "naslijedio" je Ernest Kaltenegger, koji je brzo shvatio da se stranka, ako želi uspjeti, mora maknuti od velike ideologije i koncentrirati na mali broj lokalnih tema, pri čemu je naglasak stavio na stambenu problematiku.

4/12
To se u Grazu zbog velikog broja stanova loše kvalitete pokazalo kao pun pogodak, Kaltenegger je organizirao pravnu službu za stanare, pomagao popravke, uspostavio hotline za pomoć stanarima u svako doba, te pojačano iznosio u javnost stanarske probleme.

5/12
Na izborima 90-ih je tako polako rastao broj glasova (1993: 4,2%; 1998: 7,9%), tu je sada korisna bila još jedna specifičnost sustava u Grazu: proporcionalna vlada, što znači da je svaka stranka iznad određenog postotka glasova participirala u gradskoj vlasti.

6/12
Kaltenegger je u gradu dobio resor stanovanja, a uz to obilato je koristio i metode direktne demokracije (10.000 potpisa potrebno za pokretanje referenduma) za postizanje daljnjih ciljeva, npr. renoviranja, pomoći za stanarine, protiv privatiziranja društvenih stanova itd.

7/12
Osim angažmana oko stanovanja, Kaltenegger se i dobrovoljno odricao većeg dijela svoje gradske plaće, zadržavši samo plaću prosječnog radnika, ostatak je išao u fond iz kojeg se isplaćivala pomoć građanima s financijskim problemima.

8/12
Rezultati su bili impresivni, na sljedećim izborima 2003. KPÖ je osvojila senzacionalnih 20,8%, a nakon što je Kalteneggera, nastavivši njegovu politiku i otvorenost ureda građanima, naslijedila Elke Kahr i nakon pada na 11,2% 2008., vratila se na 19,9% 2012. i 20,3% 2017.

9/12
Zanimljivo je pri tome da birači u Grazu jasno razlikuju lokalnu politiku od nacionalne, pa je tako KPÖ, usprkos 20% glasova na lokalnom nivou, na saveznim izborima 2019. dobila u gradu samo 2,3%. Druga zanimljivost je da ovakav uspjeh iz Graza...

10/12
...do sada nije bilo moguće ponoviti nigdje drugdje u Austriji, te da je odnos KPÖ Graz sa saveznom partijom, nacionalno irelevantnom i opterećenom ideološkim borbama s malo sluha za probleme građana i rad na terenu, praktički zanemariv.

11/12
Zaključak može biti da je uspjeh KPÖ u Grazu spoj jakog angažmana pojedinaca, nekih povoljnih specifičnosti političkog sustava grada, te odbacivanje grandioznih ideoloških tema u korist bliskosti s biračima i koncentriranja na rješavanje konkretnih problema građana.

*END*

12/12

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jan Schneider

Jan Schneider Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @jschneider1914

26 Sep
Još jedan "old school" stadion danas odlazi u povijest: Susretom 6. kola Bundeslige 🇩🇪 s Augsburgom, ove sezone još neporaženi SC Freiburg se nakon 360 bundesligaških i 406 drugoligaških utakmica oprašta od svojeg starog doma na rubovima Schwarzwalda.

1/5
Dreisamstadion, koji je ime dobio po obližnjoj 30km dugoj riječici, izgrađen je 1954., nekoliko puta nadograđivan, na kraju je primao 24.000 gledatelja, a svojevrstan je kuriozitet po tome što ne odgovara propisima Bundeslige i UEFA-e (teren je 4,5m prekratak),

2/5
te uz to nije sasvim ravan, gol na strani rijeke je 98cm niže nego gol na strani šume, zbog čega je #SCF svake sezone morao za korištenje tražiti posebnu privremenu dozvolu lige.

3/5
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(