Det här är en intressant tweet. Balans har granskat Huddinge kommuns skolbudget sedan 2017 och hävdat att här får lärarna betala för politikernas effektiviseringskrav med ökad arbetsbelastning. Huddinges politiska majoritet har påstått att vi har fel. Man sparar på annat. *tråd*
Som tur va måste man inte tro saker här utan det går att ta reda på hur det ligger till. Vad har hänt med lärartätheten i Huddinge kommuns skolor? Svaret finns hos Skolverket. Rad två i tabellen i nästa tweet är Huddinges kommunala skolors antal elever per lärare 2017.
13,9 elever per lärare 2017.
Sedan följer ett antal år där politikerna inte fullt ut kompenserar skolnämnden för löneökningar. Någonstans måste skolnämnden spara. Politikerna säger att det sparas på administration och ledning och liknande men vad har hänt med antalet elever per lärare? Ökat till 15,1!
Mellan 2017 och 2021 har lärartätheten försämrats med 8,6 %.
Och Huddinge har nu den klart lägsta lärartätheten av alla Stockholmskommuner (siffran anger snittet för kommunala och fristående skolor, därav 15,2 och inte 15,1)
Lärartäthet är inget perfekt mått. Det går att skära ner så att lärartäthet inte påverkas, tex genom att ta bort personal som inte räknas som lärare (elevassistenter och liknande). Men det verkar inte som att Tomas påstående stämmer. Det verkar som att lärarna fått mer att göra.
Detta hindrar dock inte Huddinges politiker från att sitta på Facebook och hävda motsatsen.
Full förståelse för att det är trist att vara kommunpolitiker och göra det bästa man kan (enligt egen ideologi) och så kommer någon och läser budgetar och visar på konsekvenser, men jag tycker att man kan kräva av vuxna människor på politiska poster att hålla sig till sanningen.
En avslutningstabell. Detta är statistik över hur kostnad per elev förändrats mellan 2016 och 2019. I Huddinge har den bara ökat med 4,3 % under år då lärares löner ökat med ca 3-4 % per år. Klart att arbetsbelastningen stiger då.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Intressant reportage om statsministern, Birgitta Ed och hennes "vän och kollega från lobbybranschen, skolaffärsmannen Göran Thorstenson." Låt mig berätta lite mer om skolaffärsmannen och det uppdrag han (med stor framgång) haft att påverka skolpolitiken. aftonbladet.se/nyheter/a/oEvo…
2022 skulle riksdagen rösta om sänkt skolpeng för friskolor. För skolkoncernen Watma (ägd av moderaten Anders Hultin som skrev friskolereformen) innebar det en "marknadsrisk" som enligt årsredovisningen hanterades av "hög politisk kompetens i styrelsen" (Thorstenson och Hultin).
Oppositionsledare Ulf Kristersson röstade ner förslaget om sänkt skolpeng för friskolor. Hans kompis Thorstenson klarade således det uppdrag att påverka politiken som han fått av skolägare Hultin, som även han räknas in i Birgitta Eds inre PR-krets (källa: tidningen Fokus).
Nu ska jag ta upp en EXTREMT viktig grej angående Socialdemokraternas snack om att "förbjuda vinster" i skolan. Det kommer inte att funka och börsnoterade koncernen Cedergrenska (såklart grundad av moderatkopplade skolor) skriver det själva rätt ut. *tråd* analystgroup.se/textintervju/i…
1. Cedergrenskas VD skriver att man "förberett för en situation där regelverket skulle bli mer begränsande" än regeringens liggande förslag för att "skydda de värden som finns i bolaget". "Stödfunktioner" blir viktiga om man inte får ta ut vinst ur "skolverksamhet".
2. Det handlar om "stödfunktioner som skapar värde för skolorna, exempelvis om måltider, lokalvård och ett fastighetsbolag som håller på att bildas". Genom dessa kan det börsnoterade skolbolaget "säkerställa att värdeöverföringar sker på ett korrekt och marknadsmässigt sätt".
Det verkar finnas någon slags förbud hos större mediebolagen att granska skollobbyism så jag får skriva lite om kopplingarna mellan skolkoncernernas lobbyorganisation Almega utbildning och Moderaterna.
Ämnet för dagen: Just nu har Almega en omfattande kampanj för friskolor.
Pengarna för att betala kampanjen (en hel del pengar, de har slagit på stort) kommer från hemliga donatorer, vilket här bekräftas av skolkoncernen Atvexas VD. Några rika människor vill inte skylta med sitt namn. Utländska? Kanske. Det går inte att veta.
Almega utbildning har anlitat två byråer för att göra den här kampanjen: K21 och Gorgeous Media (klipp från Dagens Opinion).
Håkan Sörman är ordförande för Academedia (utländsk ägarmajoritet) som årligen överklagar mängder av skolpengsbeslut. Almega utbildning opinionsbildar för åsikten att kommunen tar dåliga beslut. Sörman får skriva under denna text som "tidigare VD SKR". dagenssamhalle.se/opinion/debatt…
Det här är ett klipp från Almega utbildnings hemsida, där man beskriver ett fenomen som man påstår finns ute i kommunerna. Sörman beskriver samma sak i sin debattartikel (men nämner inte specifikt kommuners skolpengsbeslut).
Från debattartikeln: nej vi kan inte veta om det "ytterst handlar om medborgarnas förtroende för hur våra skattepengar används". Det kanske handlar om hur skattepengar flyttas från kommuner till 20-miljardbolaget Academedia där Sörman är ordförande.
Kommer ni ihåg den här platsannonsen som Academedia tvingades dra tillbaka, där man sökte en person som skulle "bearbeta vårdnadshavarna under hela resan – från beskedet att man väntar barn till att barnet börjar gymnasiet"?
Här kommer en uppdatering om hur det blivit.
Två föräldrar har fått beskedet att de väntar sitt första barn. De skapar ett konto på Bebisvärlden, ett av Sveriges största forum för Bebisvärldenklickar, och klickar på sök och förskola. Då ser de reklam för Pysslingen, Sveriges största förskolehuvudman – ägd av Academedia.
Reklamen finns där eftersom Academedia köpt företaget som driver Bebisvärlden. Samma företag driver även bland annat Disneyklubben och en bokklubb för barnföräldrar, så när barnet väl är fött kan föräldrarna leva i Academediavärlden.
SR har gjort ett quiz om skolan där man valt frågor och svarsalternativ på ett sätt som gör att man som läsare ska känna "oj, är det så det är, va bra!", bland annat om friskolor. Det får de, men de behövde kanske inte låta Academedias samarbetspartner utforma testet?