FLOOD
1)Merhabalar , bugün her yerde çokça konuşulan DXY ile kripto market arasındaki korelasyondan bahsetmek istedim. Herkesin aklında şu soru var , DXY ile Kripto market körele midir ?
2)Bunun cevabı hem evet hem hayır. Evet çünkü ticareti yapılan herşey DXY ile doğrudan veya dolaylı olarak koreledir.
3)Hayır çünkü DXY para birimlerine karşı doların değerini , diğer marketler ise kendi arz ve talep dengelerine göre haraket ederler. Yani piyasalarda fiat paraların ve Diğer marketlerin arz ve talep dengeleri birbirinden farklıdır.
4)E peki bro güzel dedin de biz bunların hangisini ele alıp var veya yok diyeceğiz? Dediğinizi duyar gibiyim. Bunun anahtar cevabı ise “Likidite krizi “ veya “ Likidite fazlalığı”nda yatıyor.
5)Nedir bu likidite krizi ? Basitçe anlatmak gerekirse benim elimde para eden bir varlık var. @ragnarthesurfer dan bu varlığı teminat gösterip 10bin dolar borç aldım. Bu borcu da kar beklentisi için bir işe girdim
6)İşi yaparken de paranın 1000 dolarlık kısmını stock market veya commodities opsiyonladım. Veya vadeli işlem kontratı aldım. 1000 dolarıyla da Euro gbp cad vs vadeli işlem kontratı satın aldım.
7)1000 dolarlık kısmıyla da kripto para veya yine kontrat satın aldım. Fakat girdiğim ana işte riskini tahmin edemediğim bir olay yaşandı ( pandemi olur savaş olur doğal afet olur vs vs )
8)Ve olayın sonunda girdiğim ana riskte zarar yaşamaya başladım.1000 dolar zarar ettim. Ha bir de @ragnarthesurfer’ a olan borcumu da kar beklentisiyle almıştım. Fakat kar edemeyince o ödemem de sıkıntıya girdi.
9)Dönüp bir baktım o da ne vadeli kontrat aldığım 1000 dolar düşüşten dolayı likide olmak üzere. Hemen kripto paramı satıp vadeli işlemlerdeki teminatıma ekleme yapmalıydım. Nitekim öyle yaptım.
10)@ragnarthesurfer dedi ki kardeşim benim @efefthesurfer a ödemem var ödemeni geciktirirsen teminatını alırım.yoksa ben patlayacağım. Haydaa şimdi ben ne yapacam ?
11)İşim var gücüm var tradelerim var zaten zarar etmişim bide haciz yiyeceğim felan. Ordan bir kurtarıcı güç çıkar. Evet o @EfloudTheSurfer dır.
12)Kardeşim sizin kaç para ödemeniz var . Ben derim ki benim 10bin dolar ragnara borcum var. Al sana 10bin der seneye işlerin düzelirse bana verirsin der.
13)@ragnarthesurfer der ki benim 20bin dolara ihtiyacım var yoksa @efefthesurfer dan haciz yiyeceğim , kurtarıcı gücümüz @EfloudTheSurfer al kardeşim 20bin doları , seneye işlerin düzelince bana verirsin.
14)Böylece hepimiz @EfloudTheSurfer’a borçlu olmuşuzdur. @Efefthesufer piyasadan alacağını toplayıp satış dalgalası yiyen malları ucuza alırken , Nede olsa @EfloudTheSurfer herkese borç verecek ve bu mallar yine primlenecek diyerekten ellerini ovuşturuyordur.
15)Peki Likidite fazlasından da bahsettin bro o nasıl oluyor ? diyeceksiniz. Benim 10bin dolar borcum varken @EfloudTheSurfer bana 30bin dolar veriyor. 10 bin doları @ragnarthesurfer a veriyorum. Ama elimde fazladan aldığım para var.
16)Bunun da bi kısmını kendi işimde çevirmek üzere saklarken bir kısmına Eur/gbp/cad stock market opsiyonluyorum , Bir kısmıyla da kripto para alıyorum.
17)Piyasada bu tip bir likidite krizi yoksa DXY nin ve Kripto marketin hareketleri tersten veya doğrudan körele olmayabilir. Nitekim DXY içinde de kripto market içinde de her paritenin kendi “ Fair Value” Yani adil değerleri vardır.
18 )Oluşan fiyat hareketleri Fair value kapsamındaysa DXY ile Kripto market Doğrudan körele olarak adlandırılamaz.
19)Son olarak bahsettiğim örnekler ve kavramlar kendi görüşlerimi ve tecrübelerimi içerir. Mutlak doğru budur gibi bir tezim yoktur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
16)Bunun da bi kısmını kendi işimde çevirmek üzere saklarken bir kısmına Eur/gbp/cad stock market opsiyonluyorum , Bir kısmıyla da kripto para alıyorum. ( 16.twit floodda görünmemiş)

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with TraderX-R

TraderX-R Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(