Knepigheterna med #CovidVaccine

"1. Vaccinet är effektivt för att skydda mot smitta, men samtidigt skyddar det inte mot smitta om man träffar ovaccinerade."
"2. Vaccinet är inte färdigtestat, men man vet att fördelarna överväger nackdelarna."
"3. Friska barn löper en obefintlig risk för att drabbas av allvarlig covid-19, men det är viktigt att vaccinera dem för att skydda dem mot smitta."
"4. Det är viktigt att vaccinera sig för att skydda andra, men man kan fortfarande smitta andra om man vaccinerar sig."
"5. Verklig infektion ger bättre immunitet än vaccination, men man bör ändå vaccinera sig om man varit smittad."
"6. Covid-19 är unikt farlig och måste bemötas med hårda restriktioner och vaccinering, trots att dödligheten ligger på samma nivå som en allvarligare influensa."
"7. Livsstilsrelaterad ohälsa mångfaldigar risken att drabbas hårt av covid-19, men det finns inget du kan ändra på i din livsstil för att påverka detta."
"8. Ivermectin är livsfarligt eftersom man kan feldosera, men andra mediciner kan man såklart hantera korrekt."
"9Trots flera miljarder administrerade doser Ivermectin med ytterst få negativa effekter under de senaste 40 åren vet man inte tillräckligt om biverkningarna, men för ett vaccin som endast testats i några månader var man säker på att det inte fanns några allvarliga biverkningar."
"10. Smittan ökar på grund av alla ovaccinerade, men smittan i många länder är högre nu än när ALLA var ovaccinerade."

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Olof Wernborn

Olof Wernborn Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(