Dnes nesmí žádný dopravní nadšenec zůstat doma, neb je poslední den jízdního řádu 2021.
Měl jsem na tento víkend krásný plán, Praha - Zürich - Amsterdam - Praha, ale Neratovice taky ujdou. #vantingovinacestach
Na trati z Bakova nad Jizerou do České Lípy přes noc tzv. indiáni vytrhají koleje, proto je vhodné se zde ještě naposledy svézt. 😁 Zvláště když zde zřejmě při stejné příležitosti jede namísto turnusové 843 “poctivá” souprava 749 se dvěma. #vantingovinacestach
Vlak je zaplněn odborníky, jež trefně a pohotově hodnotí aktuální situaci. Nejvíce zde padají různé tvary slova “poctivý”. #vantingovinacestach
To by bylo, vzhůru dál.
…a dál…
…do ústeckého pivovaru Na Rychtě, který je blízko nádraží a dobře zde vaří. #vantingovinacestach
Zde se #abschiedsfahrt zatím nekoná, nové jednotky od polské Pesy vyjedou později. Těšil jsem se na původní 628, ale jela modernizovaná. Nevadí.
V Úpořinách navazující S-Bahn Teplice, linka U6, měl dnes být poslední den zajišťován RegioNovami. Zde se ale děje opak a RS1 vyjela dřív, než bylo plánováno.
Užít si novinku jízdního řádu 2022 poslední den platnosti jízdního řádu 2021… no proč ne. :-) #vantingovinacestach
Panteři na U1, tady se nic nemění…
…následne děčínská #nádražka a něco, co se mění zcela - poslední rychlík z Ústí nad Labem přes Litoměřice, Mělník a Nymburk do Kolína.
Dnes na západ Čech. Z Prahy přes Plzeň do Chebu se dá dostat téměř každou hodinu, pokud nevychází přímé IC, jezdící každé dvě hodiny, dá se jet touto Bavorskou loterií do Plzně a dále jedním z vlaků linky Plzeň - Karlovy Vary.
I nadále trvající přítomnost starého vozu mne potěšila, vůz byl vyroben v roce 1991 v Budyšíně a určen… no do Německa ne. Některé zdroje uvádí Írán, jiné Československo - v tehdejších ČSD se totiž počátkem 90. let začala řešit ekonomická situace a rušila se jedna objednávka na nová vozidla za druhou.
Jeden neokoukatelný výhled a pro mě až překvapující rozestavěnost nového Smíchova. Moc tudy nejezdím, no. :-)
Plzeň, přestup. Modernizace tratě Praha - Beroun postupuje, ale pořád ještě není hotovo. No a protože je dnes mikulášský víkend, jezdí spousta zvláštních vlaků. Na posledním snímku šest Bdt279 s bleskovcem na Křivoklát. :-)
Půjčení auta mělo jeden praktický důvod - abychom si mohli projet nejhorší železnici v Evropě, ne-li rovnou na světě. Albánii. 😅
Z Baru jsme přes hraniční přechod Muriqan-Sukobin dojeli k nádraží Lezhë. Tam už vlak sice nejezdí, ale míjeli jsme trať Shkodër - Durrës, která prochází přestavbou.
O železnici v Albánii je toho na internetu napsáno mnoho. Provoz byl několikrát zcela zastaven, někdy snad mj. i proto, že došla nafta, nicméně dnes zde jezdí jeden pár vlaků denně, ráno Elbasan - Rrogozhinë - Durrës a odpoledne zpátky, do půlky června jezdil ještě jednou týdne vlak Shkodër - Laç. Existuje i trať do Černé Hory, ale tam nejezdí buďto nic, nebo je nákladní vlaky.
V Durrësu vlak začíná v oblasti zvané Plazh, přičemž protože jsme hloupí, dojeli jsme na místo, které má podle představovat nástupní zastávku. Reálně ale šlo o širou trať, tak jsme znova sedli do auta a pokračovali blíž centru. Dnes už je chyba naštěstí opravena. :-)Mapy.cz
Nakonec se zadařilo a mezi věžáky, ucpanými ulicemi a deset minut pěšky od pláže jsme dorazili na zdejší dočasné hlavní nádraží. Monumentální nádražní halu doplňují přehledné přepravní prostory, kde (a tentokrát už beze srandy) akceptují eura - do tři hodiny vzdáleného Elbasanu to odtud stojí 1,50 EUR.
Ne nadarmo se říká, že železniční trať z Bělehradu do Baru patří k nejkrásnějším na světě. Zhruba od srbsko-černohorské hranice po Podgoricu trať vede v horách, četnými tunely a mosty,… fascinující podívaná, kvůli které stálo za to vstát v šest ráno. 😅
Ještě pár výhledů…
Jeden z největších infrastrukturních projektů bývalé Jugoslávie vznikal od roku 1958 do roku 1976, měří 455 km, krátkým úsekem vede též přes území Bosny a Hercegoviny a čítá 254 tunelů a 435 mostů. Most na prvním snímku, Mala Rijeka, překonává stejnojmennou řeku ve výšce 205 metrů a do roku 2001 byl nejvyšším mostem svého druhu na světě.
Bohužel dnes je trať v dezolátním stavu, na trati je spousta nefunkčních přejezdů, před kterými vlak zastaví, spousta nefunkčních návěstidel… je absurdní, že dnes to nočnímu vlaku z Baru do Bělehradu trvá 11-13 hodin, přitom ještě v roce 2007 to vlaku trvalo nějakých 8 hodin a v roce 1988 necelých 6 hodin. Balkán, no. :-)
Dnes mě čeká jeden z highlightů tohoto výletu, starým (byť přestavěným) vozem z Vilniusu do Klaipedy a zase zpátky. V Litvě jde o poslední klasický veřejný osobní vlak tažený lokomotivou a navíc jezdí jen třikrát týdně, v období větší poptávky.
Na dnešek jsem se moc nevyspal. Rozhodl jsem se oproti běžným výletům trochu ušetřit a vzal jsem na pohled moc pěkný a levný hostel, první noc jsem byl v pokoji pro 4 dokonce sám… včera už ale bylo plně obsazeno, z toho jedna dvojice dorazila ve dvě v noci.
Co mi ale náladu zvedlo jsou mé milované dánské koláče, které se tu běžně prodávají v supermarketech. 🥰
Dnes ráno jsem se vzbudil v kapsli. 😅 Můj běžný varšavský hotel stál na dnešní noc zhruba stejně, jako obdobný hotel v širším centru Paříže, tak jsem hledal náhradu a našel tohle. Za 750 na noc jsem se skvěle vyspal, škoda, že takovýchto hostelů není víc. :-)
Cílem dnešního dne bude Vilnius - jednak proto, že jej z Varšavou už zase spojuje “přímý” vlak (s organizovaným přestupem na hranici kvůli změně rozchodu) a jednak proto, že jsem tam už dlouho nebyl. Cesta sice trvá 9 hodin, ale k učení je to celkem fajn. :-)
Balstogė (Białystok 😅), výměna lokomotivy a pobyt 28 minut. Dříve nádraží připomínalo východ, už pár let ale prochází totální přestavbou a vypadá skvěle, zejména to nové zastřešení. :-) Fotku jsem si půjčil od kamaráda Petra Jeteliny, protože tu svou starou nemohu najít.
Pro začátek první ranní vlak, RegioPanter do Ostravy. Stále mám nutkání podotknout, jak je strašně super, že první ranní spojení do centra sousedního kraje jede tak brzo.
Mimořádnosti se nevyhýbají ani nedělnímu ránu. Provoz zastaven, souprava mého vlaku stojí u ostravského hlavního nádraží…