Analiza chińskiego ceramicznego materiału ochronnego wdrożonego do użytku w ZTZ-85 (Typ 85) i potencjalnie wykorzystywanego w nowszych czołgach podstawowych produkcji chińskiej.
Mamy tutaj do czynienia z wykorzystaniem korundu w pancerzu kompozytowym chińskich i pakistańskich czołgów podstawowych. Nie mówimy tu jednak o klasycznym materiale.
Zgodnie z opracowaną normą materiał zawiera do 2% TiO2, do 2% SiO2, do 2% Na2O oraz do 1% NaOH.
Jego czystość wynosi nie mniej niż 96%.
Skoro mówimy o obecności dwutlenku tytanu, to mamy do czynienia z elektrokorundem, czyli materiałem normalnie wykorzystywanym jako ścierniwo. Sam TiO2 obniża temperaturę spiekania korundu oraz zmniejsza rozmiar jego ziarna.
Dodatek do 2% pomaga w tym bez żadnym wątpliwości. Niezalecane jest dodawanie więcej niż 5% ze względu na powstawanie fazy tytanianu glinu (Al2TiO5), który jest związkiem o niskiej wytrzymałości mechanicznej.
Z drugiej strony jednak mamy do czynienia z obecnością tlenku sodu oraz wodorotlenku sodu, które są produktami ubocznymi procesu Bayera. Z reguły te dwa związki są usuwane z układu za pomocą procesu kalcynowania. Tutaj widać natomiast, że ten proces nie jest wymagany.
Aby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z obecnością tych dwóch związków do układu jest dodawana krzemionka. Względnie może być obecna z racji wykorzystania surowców o niskiej jakości. Ona reaguje z częścią korundu oraz związkami sodu, tworząc fazę ciekłą.
Ta natomiast po ostudzeniu materiału staje się fazą szklistą o składzie zbliżonym do albitu (skalenia sodowego). Może to dodatkowo obniżyć temperaturę spiekania materiału oraz obniżyć jego porowatość, lecz z drugiej strony będzie to skutkować niższą wytrzymałością mechaniczną.
W skrócie - chińska, podstawowa ceramika pancerna opiera się na szeroko stosowanym elektrokorundzie uzyskanym z wykorzystaniem surowców o nie najlepszej jakości. Jego odporność balistyczna powinna być niższa od AD997, jednak może być lepszy od AD85 i AD90.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh