Piotr Zbies Profile picture
#Żądło, piszę dla @konflikty, @NTWojskowa Od 2. strony doktorant @AGH_Krakow specjalizujący się w ceramice i budowie pancerzy pasywnych A od czasu do czasu NBA
3 subscribers
Jul 23, 2024 24 tweets 4 min read
Wnioski z zeszłorocznej ofensywy letniej na odcinku zaporoskim


W kolejnych postach tl;drstatic.rusi.org/lessons-learne… Zgodnie z oryginalnymi założeniami Ukraińcy planowali skoncentrować 12 brygad pancernych i zmechanizowanych na odcinku ok. 30 km w celu przełamania frontu pod Tokmaku.

Oczekiwano oporu ze strony 6 rosyjskich pułków strzelców zmechanizowanych.
Sep 11, 2023 16 tweets 5 min read
#CBWP
No to pora na Lynxa.

Podobnie jak w przypadku Pumie pobieżnie omówię temat, skupiając się jednocześnie na kilka aspektach. Takich jak:
- DMC ciężkiego bwp,
- modułowość opancerzenia przyszłych bwp,
- strojenie ciężkich pancerzy dodatkowych
czy
- spór ERA vs ASOP. Image Sam Lynx jest kolejnym bwp w kompilacji wątków o #CBWP, który charakteryzuje się masą bojową powyżej 40 ton.

Konkretnie Lynxy przeznaczone dla 🇭🇺 będą charakteryzować się masą bojową wynoszącą 45 ton przy DMC bwp-a wynoszącym 54 tony. Image
Mar 14, 2023 10 tweets 3 min read
Przy okazji wczorajszej dyskusji nad kalibrem 40mm parę słów omówienia, dlaczego amunicja 50mm x 228 nie będzie złotym środkiem do zwalczania ciężko opancerzonych wozów bojowych. Zacznijmy od GD-OTS przy pracach nad armatą XM913 zdecydował się na opracowanie klasycznego naboju 50mm x 228, choć była rozważana opcja wdrożenia teleskopowego naboju 50mm x 319. Podejrzewam, że mogła przeważyć opcja stworzenia sprawnego systemu uzbrojenia, aniżeli efektywnego.
Mar 8, 2023 10 tweets 4 min read
Ze względu na inby z oryxem i Grotami zapewne mało kto zauważy tę nitkę.

Kilka miesięcy temu była wzmianka o tym, dlaczego 🇷🇺 nie używają podkalibrowej amunicji 3UBR8 w swoich BMP i BMD. W dużym skrócie identyczne problemy jak u 🇬🇧 podczas II WŚ. Z tego względu standardem u 🇷🇺 jest nadal archaiczny 3UBR6. Jednakże 🇷🇺 mają w swoim asortymencie (przynajmniej na papierze) jeszcze jeden pocisk ppanc., który może być przez nich wykorzystywany bez jakichkolwiek problemów.

Chodzi bowiem o pocisk APCR typu 9-A-4543.
Feb 10, 2023 4 tweets 3 min read
Na Ukrainie pojawiły się podkalibrowe pociski przeciwpancerne 3BM60 Świeniec-2 @wolski_jaros @TrompBK @DRatka1 @Maciej_Korowaj @MariuszCielma @MarekKozubel @TSzulc_ @KampfmitKette @bttr01438851
Feb 10, 2023 8 tweets 2 min read
Do tej pory na łamach Nowej Techniki Wojskowej jak i tutaj w Internecie przedstawiałem badania 🇺🇸 i 🇸🇪 nad wczesnymi pancerzami kompozytowymi.

Tymczasem udało mi się znaleźć informację na temat naszych prac badawczych dotyczących wczesnego pancerza kompozytowego z końca lat 50. Zarówno Amerykanie jak i Szwedzi w latach 50. badali osłony zawierające wkład o charakterystyce sprężysto-kruchej. Mowa tu o szkle i szkło-ceramice. Tymczasem WAT pod koniec lat 50. badał osłony kompozytowe zawierające wkłady głównie z metali nieżelaznych.
Dec 30, 2022 20 tweets 7 min read
Kontynuując tę nitkę, trzeba się przyjrzeć całemu problemu również z punktu widzenia tego, co posiadają Rosjanie

Zatem kontynuujmy 🧵

W celu odniesienia się do potencjalnych możliwości pancerza Borsuka odsyłam Was do mojego tekstu na ten temat, który opublikowałem równo rok temu. W nim ująłem temat skuteczności stalowych pocisków przeciwpancernych (APC) typu 3BR1 (23mm) i 3BR6 (30mm)

2s14.blogspot.com/2021/12/inzyni…
Dec 30, 2022 14 tweets 4 min read
W dyskusji odnośnie "ciężkiego" BWP jednym z podstawowych argumentów stawianych za jego wdrożeniem (zamiast dopancerzenia Borsuka) było zapewnienie ochrony na poziomie 6 wg normy STANAG 4569.

No ale czym jest ten poziom 6?

Czas na ostatnią w tym roku 🧵 Na papierze mowa jest o zapewnieniu ochrony przed trafieniem 12 pociskami APFSDS kal. 30mm z odl. 500m na obszarze 0,5x0,5m. Mowa tu o norwesko-amerykańskim Mk258 (aka NM225), który przebija pochyloną pod kątem 60° płytę stalową o grubości 50 - 55mm z odległości 1 km.
Dec 9, 2022 6 tweets 2 min read
🧵Zasoby Leopardów 2 z podziałem na oryginalnych użytkowników i wersje rozwojowe 🧵

Lista ta nie uwzględnia własnych modów tych czołgów przez wybrane kraje (np. duńskie L2A5DK i L2A7DK), czy przebudowę tych czołgów na wersje specjalistyczne (np. kanadyjskich Wisentów). 🇩🇪 L2A4:
- 🇩🇪 - <239 szt
- 🇸🇪 - 18 szt
- 🇪🇸 - 108 szt
- 🇩🇰 - 74 szt
- 🇫🇮 - 139 szt
- 🇵🇱 - 144 szt
- 🇬🇷 - 183 szt
- 🇹🇷 - 254 szt
- 🇨🇱 - 172 szt
- 🇸🇬 - <224 szt (42 z 🇸🇪)
- 🇨🇦 - 15 szt
- >100 szt trafiło do KMW (50 z 🇸🇪)
- >100 szt trafiło do RLS (50 z 🇸🇪)
- 5 szt trafiło do FFG
Aug 16, 2022 9 tweets 7 min read
Dane ze sprawozdania MESKO za zeszły rok:

- amunicja ppanc. kal. 5,56mm jest gotowa do zamówienia, lecz jej zamówienie jest zależne od Tytana
- produkcja amunicji 7,62x25mm nie zostanie wznowiona
- MON nie jest póki co zainteresowany zamówieniem amunicji odłamkowej 23mm (do ZU) - MON nie jest póki co zainteresowany zamówieniem krajowej amunicji przeciwpancernej 30mm (do Rosomaków i Borsuków)
- zabrakło pieniędzy na wyprodukowanie 1500 prototypowych pocisków programowalnych 35mm, partia zakładowa licząca 450 sztuk ma być wyprodukowana w tym roku
Apr 30, 2022 12 tweets 5 min read
WĄTEK AMUNICYJNY

W ramach tego wątku przedstawię Wam, ile amunicji tak naprawdę potrzebujemy dla naszej artylerii - od moź. 60mm aż po wr 122mm.

Ze względu na to, że w publikacjach szkoleniowych dane dotyczą ograniczonych typów uzbrojenia, to większość będzie szacunkami. Konieczna jest systematyzacja tego, skąd te szacunki będą pochodzić. Mianowicie chodzi o terminy DOS i CDOS.

DOS to dawna jednostka ognia, natomiast CDOS to zakładane zużycie amunicji na jeden dzień walki. To jest zmienne od intensywności działań oraz ich rodzaju (atak, obrona).
Apr 4, 2022 20 tweets 6 min read
Jak rzekłem, tak jest.

Pora dzisiaj na wątek dotyczący latających wież w sowieckich czołgach. Dlaczego do tego dochodzi, a przede wszystkim, czy można tego uniknąć.

W razie czego można mnie besztać w odpowiedziach. Zwłaszcza jak można uniknąć tego problemu. Domyślam się, że pierwsze, co przyjdzie Wam do głowy, to całkowicie odizolować amunicję w czołgu od załogi.

Tylko że to się udało jedynie w Abramsie i to kosztem słabszego opancerzenia magazynów amunicyjnych.
Mar 20, 2022 18 tweets 7 min read
Przejdźmy zatem do drugiej części wątku, czyli co można było zrobić, aby podnieść możliwości ukraińskich T-64 i T-80 w walce z rosyjskimi czołgami.

W razie czego możecie mnie besztać w komentarzach.

A tutaj jednak sprawa nie wygląda zbyt kolorowo.
W przypadku naszych T-72 i PT-91 podstawowymi typami amunicji przeciwpancernej są amunicja typu 3BM9 oraz 3BM15. Jeden i drugi typ pocisku APFSDS jest starszy od stosowanych przez Ukraińców 3BM22.
Mar 17, 2022 23 tweets 7 min read
W ostatnim czasie na moim profilu pojawiły się 3 wątki dotyczące przenośnej broni ppanc. na 🇺🇦 i wniosków z jej wykorzystania.

Jednakże główną rolę w wojnie 🇺🇦 odgrywają wojska panc-zmech i dlatego warto omówić temat amunicji czołgowej tam stosowanej.
Z racji tego, że zarówno Rosjanie jak i Ukraińcy używają przeważnie tych samych typów amunicji, pochodzącej jeszcze z czasów Związku Sowieckiego, to nie ma potrzeby rozdrabniania się w tym temacie.
Mar 4, 2022 32 tweets 11 min read
TRZECIA CZĘŚĆ WĄTKU PRZECIWPANCERNEGO

W trzeciej i ostatniej części wątku przeciwpancernego omówię kwestię granatników przeciwpancernych.
Ich rzeczywisty wpływ na możliwość zwalczania czołgów oraz odpowiedni dobór wymagań w stosunku do polskich oczekiwań. Image Zacznijmy wpierw od tego, dlaczego granatniki umieściłem w całym wątku na ostatnim miejscu.
Otóż zgodnie z 🇵🇱 analizami, rgppanc. powinny odpowiadać za zaledwie 10% zniszczonych celów pancernych. Dla porównania ppk powinny odpowiadać za 55% trafień, a artyleria - za 35% trafień. Image
Mar 3, 2022 17 tweets 5 min read
DRUGA CZĘŚĆ DZISIEJSZEGO WĄTKU

Zatem jakie wnioski są dla nas?
To trzeba podzielić na cztery części:
- uwarunkowania terenowe
- krajowa produkcja ppk
- dostawy zagranicznych systemów ppanc.
- wybór nowych systemów ppanc. krótkiego zasięgu

Image W przeciwieństwie do 🇺🇦 w 🇵🇱 lesistość na➡️kraju wynosi ok. 10-40% z obszarami >50% Sprawia to, że odległości, na które wystrzeliwać ppk a'la Javelin, nie przekraczają 1200m, a często wynoszą one mniej niż 800m. Z automatu to eliminuje możliwość prostych wyciągania wniosków z 🇺🇦 Image
Mar 3, 2022 17 tweets 5 min read
Pora na drugi wątek ukraiński.

Tym razem przemyślenia dotyczące wykorzystania systemów obrony przeciwpancernej przez stronę ukraińską.

Oczywiście w razie czego możecie mnie besztać w odpowiedziach. Image Zacznijmy od tego, że zawsze istnieje sprzęt, który jest szczególnie promowany w mediach oraz taki, który wykonuje czarną robotę. Podobnie jak podczas drugiej wojny światowej Niemcy używali wyłącznie Tygrysów i FlaK 18, tak teraz na pierwszy plan wysuwają się Javelin i NLAW. ImageImage
Feb 22, 2022 8 tweets 2 min read
WĄTEK

Analiza chińskiego ceramicznego materiału ochronnego wdrożonego do użytku w ZTZ-85 (Typ 85) i potencjalnie wykorzystywanego w nowszych czołgach podstawowych produkcji chińskiej. Mamy tutaj do czynienia z wykorzystaniem korundu w pancerzu kompozytowym chińskich i pakistańskich czołgów podstawowych. Nie mówimy tu jednak o klasycznym materiale.

Zgodnie z opracowaną normą materiał zawiera do 2% TiO2, do 2% SiO2, do 2% Na2O oraz do 1% NaOH.
Jan 30, 2022 8 tweets 3 min read
Podobno dzisiaj #MastercardGrazWOŚP, a korciło mnie od dłuższego czasu, aby napisać na temat tekstolitu szklanego. Z pewnością jednak w przyszłości wątek pojawi się to pod postacią pełnego artykułu.

Natomiast teraz będzie w miarę krótki wątek o tym osławionym materiale.

(1/8) Image Zacznijmy od obalenia mitu na temat jego rzeczywistej odporności balistycznej.

Mianowicie tekstolit szklany jest materiałem anizotropowym, co oznacza, że posiada on różną wytrzymałość w zależności od miejsca przyłożenia siły.

(2/8) Image