Víme, že ruský prezident Putin si rád přivlastňuje, co mu nepatří. Ať už se jedná o věci velké, či malé. Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o ukradeném americkém prstenu, tedy věci malé, a také o Putinově mafiánském stylu jednání s lidmi. Předem díky za sdílení. #IStandWithUkraine
V r. 2005 navštívila Rusko skupina podnikatelů v čele s ředitelem bank. společnosti Citigroup Sandy Weillem, mediálním magnátem Rupertem Murdochem nebo majitelem Kraft Group a týmu am. fotbalu New England Patriots Robertem Kraftem. V Petrohradu je přivítal samotný Vladimir Putin.
Weill prý tehdy Kraftovi poradil, ať se Putinovi pochlubí zbrusu novým diamantovým prstenem (v hodnotě 625 tisíc Kč) za vítězství v nedávném Super Bowlu. Masivní drahé prsteny každý vítězný tým rozdává po sezóně hráčům – pro Patriots to byl dokonce třetí prsten za čtyři roky.
Dokonce bylo na prstenu vyryto Kraftovo jméno. Jenže Putinovi se prsten dost zalíbil. Kraft prsten údajně Putinovi podal a ruský prezident měl v reakci prohlásit, že takovým masivním prstenem by se dalo někoho zabít. Zároveň si prsten nasadil. Na fotce je Kraftův ztuhlý úsměv...
Kraft odvětil, že Putin by jako bývalý šéf KGB uměl někoho zabít i bez onoho prstenu a natáhl ruku s tím, že mu Putin má prsten vrátit. Putin však prý prsten namísto vrácení strčil do kapsy.
Příběh o tom, že Putin Kraftovi ukradl drahocenný prsten obletěl americká média.
A v Bílém domě zavládla panika. Kraftovi měl tehdy dokonce zavolat samotný prezident Bush a požádat jej, aby příběh s prstenem a Putinem vyvrátil. Kraft proto následně vydal prohlášení, v němž tvrdil, že Putinovi prsten daroval jako znak obdivu k Rusku a Putinovi.
V roce 2013 už ale Kraft zpíval jinou písničku. Potvrdil původní verzi a dodal, že Putina ihned po přivlastnění prstenu obestoupili tři agenti, v jejichž doprovodu Putin odešel. Kreml to dementoval ústy mluvčího, který prý dobrovolné předání prstenu Putinovi viděl na vlastní oči.
Prsten je vystavený v knihovně Kremlu, ale Kraft o něj dál usiluje. V r. 2017 řekl pro Fox News, že nechá pro Putina vyrobit jiný prsten, který by s ruským prezidentem směnil. Není jisté, jestli pak prezident Trump, Kraftův blízký přítel, za majitele Patriots v Kremlu orodoval…
Tady vám část příběhu povypráví samotný Kraft, nadšeně moc nezní:
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Netflix včera vydal film Six Triple Eight/Poštovní prapor, který zpracovává skutečný příběh afroamerických pošťaček, které v roce 1945 dostaly za úkol roztřídit a rozeslat miliony nedoručených dopisů vojáků z fronty. Tady je k tomu trochu zrecyklované #sobotnivlaknoUSA
Ženský armádní sbor (WAC) vznikl na dobrovolnické bázi v r. 1942 a o rok později byl začleněn do armády USA. Černošky byly jeho součástí od počátku, nakonec jich v něm působilo na 6500. Na rozdíl od námořnictva nebo arm. sboru zdrav. sester, které černošky systematicky nebraly.
I v rámci WAC černošky sloužily v segregovaných budovách, kasárnách, jídelnách a rekreačních zařízeních. Pracovaly jako kuchařky, sekretářky, úřednice, umývaly toalety. To všechno na americké půdě. Ale v listopadu 1944 došlo ke zlomu a bylo jim umožněno sloužit v Evropě.
Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o hovně. Lépe řečeno je o problémech, které způsobovaly koňské výkaly v New York City na přelomu 19. a 20. století. Ve městě totiž tehdy pobývalo 100 až 200 tisíc koní, jejichž výkaly a moč plnily ulice a byly všude cítit.
Koně byli ještě v 19. století využíváni pro veřejnou dopravu ve velkých městech jako Londýn nebo NYC. Právě ve Velkém Jablku se v polovině století rozmohly koněspřežné dráhy. Dva koně byli třeba na jednu 4hodinovou směnu jednoho vozu.
V 70. letech 19. století Newyorčané vykonali cca 100 milionů cest těmito vozy, takže městem se ještě v 80. letech pohybovalo přes 150 tisíc koní vozících lidi i náklad. Každý kůň přitom denně vykálel skoro 10 kg. Ročně šlo ve městě o 100 tisíc tun výkalů a 38 milionů litrů moči.
Post-olympijské vlákno. V amerických médiích se objevil příběh, jak američtí olympionici/čky co nejvíce využívají zdarma služeb polikliniky v olympijské vesnici, protože buďto nemají pojištění, nebo by se v USA nedoplatili ani s ním. Tak to tu krátce vysvětlím #sobotnivlaknoUSA
Olympijská vesnice vznikla v dost jednoduché podobě v Paříži v r.1924, ale teprve od her v Los Angeles 1932 se, díky Coubertinovým snahám, bavíme o opravdových vesnicích pro olympioniky. LA tehdy postavilo modulární bungalovy pro 2 tisíce sportovců. 126 sportovkyň bylo v hotelu.
Ve vesnici byl k dispozici amfiteátr, cestičky (neudělaly z nich vozovky, protože parcela s vesnicí byla jen pronajatá), separátní blok sprch, prostorné jídelny. A nonstop nemocnice vybavená rentgenem a laboratoří. Od té doby se nemocnice v olympijských vesnicích rozrůstají.
Beyoncé včera vydala „country“ album. Singl Texas Hold 'em sice jedna oklahomská rádiová stanice odmítala hrát a country puristi počin Beyoncé přezírají, ale toto album navazuje na pozapomenutou historii bohatého vlivu a přítomnosti černochů v country music. #sobotnivlaknoUSA
Bendžo, na němž stojí základy country, je původně západoafrický nástroj, na nějž hrávali černošští otroci. Populární divadelní (rasistická) minstrelská představení následně nástroj rozšířila i mezi většinovou populaci – odtud vznikne žánr hillbilly, na nějž navazuje country.
První country songy vycházely z černošských spirituálů a dalších druhů kostelní hudby. Například z chvalozpěvu When the World Is On Fire se stal v r.1928 hit Little Darling, Pal of Mine od slavné Carter Family a z toho později vznikne Guthrieho ikonická This Land is Your Land.
Bitva v Bamber Bridge za 2. sv. války. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nesvedla totiž proti sobě Spojence a Německo, ale bělochy a černochy v americké armádě. Trvala přes 5 hodin, padlo v ní přes 400 výstřelů a na konci zbyl jeden mrtvý černošský voják. #sobotnivlaknoUSA
Mezi roky 1942 a 45 v Británii působily skoro 2 miliony afroamerických vojáků (10 % amerických jednotek ve VB). I kvůli segregačním zákonům, které bohužel platily i v armádě, sloužili černoši především v nebojových, technických jednotkách. Veleli jim běloši.
Ve vesnici Bamber Bridge, cca 50 km od Manchesteru, sídlila logistická jednotka černošských vojáků. Důstojníci byli běloši a bělošská byla i jednotka vojenské policie kousek od vesnice. Místní černochy přivítali, hostili, chovali se k nim slušně, ženy s nimi tancovaly, pily.
Je libo dům poštou? Firma Sears & Roebuck na začátku 20. století prodávala modulové domy přes katalog. Objednali jste si typ domu, kusy přišly vlakem a poštou domů a dům jste za pár měsíců postavili. Cenově všem dostupné, kvalita vysoká, leckde dodnes stojí. #sobotnivlaknoUSA
Firma vznikla v r.1894, rok poté, co Kongres prosadil zákon o doručování pošty do venkovních oblastí zdarma. Firma tak začala po celé zemi rozesílat svůj 322stránkový katalog zboží. V r.1907 už čítal 1400 stran, 100 tisíc kusů zboží, vážil 2 kg. Každý pátý Američan byl klientem.
Ale některé věci nešly na odbyt, hlavně stavební materiál. Firma však přišla v r.1907 na nápad, jak z problému udělat výhodu: přidala do katalogu balíčky 40 modelů domů s výkresy, stavebním materiálem na míru od střešních tašek po kliky, od šroubů po barvu, od dveří po schodiště.