AlSwidzinski Profile picture
Apr 6 45 tweets 9 min read
1/45 Czas na wątek #3. Francja i UK. Co mogą, czego nie mogą, co powiedziały.
2/45 Wymienione przez Wolskiego Francja i Wielka Brytania w ogóle nie posiadają adekwatnych środków do udzielenia proporcjonalnej odpowiedzi. Wielka Brytania de facto leasinguje od USA pociski Trident II D5...
3/45 których rolą jest odstraszanie przed atakiem nuklearnym poprzez zagwarantowanie zdolności do przeprowadzenia tzw. second strike (assured second strike capability).
4/45 Być może, jak sugeruje FAS, UK posiada również w swoich zasobach zmodyfikowane głowice do Tridentów, przenoszące pojedynczą głowicę o sile eksplozji na poziomie 100kT – ale to zbyt mało, aby w ich kontekście myśleć o udzieleniu proporcjonalnej odpowiedzi.
5/45 Mają one zastosowanie w kontekście odpowiedzi na zmasowany atak nuklearny na Wielką Brytanię, i tylko w tej roli są wiarygodne jako element odstraszania! Potencjał nuklearny Wielkiej Brytanii jest głęboko symbiotyczny z potencjałem USA.
6/45 Przykładowo, Narang w ogóle nie traktuje brytyjskich zdolności jako niezależnych, a wyłącznie jako integralny element zdolności amerykańskich.
7/45 Tu jest interesujący, nieco bardziej zniuansowany artykuł o zmianach w doktrynie i zdolnościach nuklearnych UK.
warontherocks.com/2021/04/u-k-nu…
8/45 Powoływanie się na francuskie gwarancje w wykonaniu Wolskiego jest szczególnie zabawne. Francja dysponuje w pełni niezależnym od NATO odstraszaniem nuklearnym. Dlaczego.
9/45 Utrata wiarygodności eisenhowerowskiej doktryny zmasowanego odwetu jest jedną z przyczyn, dla których Francja zdecydowała się na rozwinięcie Force de frappe (obecnie Force de dissuasion) – sił nuklearnych.
10/45 Francja – po wojnie w Indochinach, Kanale Sueskim, i odmowie USA udzielenia pomocy w rozwoju francuskiego programu nuklearnego – uznała, że amerykańskie gwarancje są niewystarczające.
11/45 Najzwięźlej podsumował to de Gaulle, mówiąc, że „amerykańskie gwarancje nie zabezpieczają wszystkich zagrożeń dla Francji i Europy (…) a USA użyłyby broni jądrowej tylko w obronie własnego terytorium”. De Gaulle chyba lepiej czuł równowagę sił.
12/45 🇫🇷weszła w posiadanie broni nuklearnej, bo nie wierzyła w wiarygodność amerykańskich gwarancji. Nie wierzyła, że USA w obronie Francji zaryzykują zniszczeniem własnego terytorium.
13/45 Jakże ironicznym jest fakt, że teraz p. Wolski z pełnym entuzjazmem gotów jest nie tylko przyjąć francuskie gwarancje (gdyby były, ale ich nie ma!), ale też gotowy jest w nie uwierzyć całym sercem.
14/45 Nawet Bruno Tertrais, Francuz przecież, z dystansem podchodził do tego rodzaju propozycji. Bardzo polecam wysłuchanie tego dwu minutowego fragmentu wystąpienia Tertrais:
15/45 Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o historii kształtowania się francuskiej strategii nuklearnej, zachęcam do lektury artykułów autorstwa Bruno Tertrais i do rozdziału książki Naranga o Francji
tandfonline.com/doi/full/10.10…
frstrategie.org/en/publication…
press.princeton.edu/books/paperbac…
16/45 To teraz zadajmy pytania, trzymając się odpowiedniej hierarchii wartości.
1.jaką doktrynę ma Francja, tj. po co ma siły nuklearne
2.Jakimi środkami dysponuje Francja
3.Co powiedziała Francja
17/45 Ta kolejność pytań jest ważna, bo ukazuje odpowiednio sformułowaną hierarchię myślenia o tym, jak buduje się zdolności sił zbrojnych. Myślenie o tym, jaki czołg z jaką lufą kupić jest kolejnym dopiero krokiem po ustaleniu wielkiej strategii, sprofilowaniu zagrożeń, itp.
18/45 No to zaczynamy. Jaką doktrynę deklaratywną użycia broni nuklearnej ma🇫🇷? W typologii zaproponowanej przez Vipina Naranga, Francja stosuję doktrynę asymetrycznej eskalacji – w swoich założeniach zbliżoną do nuklearnego aspektu zimno-wojennej NATO-wskiej Flexible Response,
19/45 obecnej Pakistanu, czy Rosji. Stosowała ją od samego początku, i z niewielkimi zmianami stosuje dalej.
20/45 W jej myśl, w obliczu zagrożenia przez potężniejszego konwencjonalnie przeciwnika strona zagrożona grozi wyeskalowaniem konfliktu do poziomu użycia broni nuklearnej, aby zademonstrować przeciwnikowi koszty i konsekwencje dalszego kontynuowania ataku.
21/45 Po końcu Zimnej Wojny nie zaszła zasadnicza zmiana we francuskiej doktrynie. Francja zmniejszyła co prawda liczbę głowic, pozbyła się infrastruktury do wzbogacania plutonu, i wycofała część systemów (rakiety balistyczne odpalane z lądu).
22/45 Zmieniła również prawdopodobnie łańcuch dowodzenia, eliminując kategorię „taktycznej broni nuklearnej” – nie ma więc predelegowania prawa do użycia dowódcom rodzajów sił zbrojnych, lub w polu.
23/45 Po wycofaniu lądowej części triady Francja została z tzw. diadą (zamiast triady): gwarantującymi „drugie uderzenie” SLBM (rakiety balistyczne M51.1 i M51.2) , oraz ALCM - ASMP-A.
24/45 Fakt, że🇫🇷zadecydowała o utrzymaniu postawy „asymetrycznej eskalacji” pomimo upadku ZSRR (jedyny prawdopodobny przeciwnik konwencjonalny) jest ciekawy, ale na inną rozmowę. Sęk w tym, że zmianie nie uległa zasadniczo doktryna deklaratywna i strategia użycia broni nuklearnej
25/45 To cały czas jest paradygmat „ostatecznego ostrzeżenia”, tudzież „przywrócenia odstraszania” – a więc pojedynczego użycia wspomnianych wyżej środków.
26/45 Stąd też, jak sądzę, decyzja o utrzymaniu znaczącej siły eksplozji głowic na tych rakietach umieszczonych (wg. open source 100-300kT). Te rakiety nie służą temu, aby uniemożliwić przeciwnikowi osiągnięcie dominacji eskalacyjnej
27/45 Gdyby tak było, Francja musiałaby być gotowa na prawdopodobną wielokrotną odpowiedź przy użyciu głowic o niskiej sile, proporcjonalnej do tej użytej przez wroga.
28/45 Francuskie siły nuklearne, i ich zdolności sformatowane są pod inny cel – najpierw, przy użyciu ASMP wyłącznie jednorazowego uderzenia demonstracyjnego, a potem, zmasowanego uderzenia w celu osiągnięcia efektu „unacceptable damage”.
29/45 To determinuje, jakie rodzaje głowic, i środków przenoszenia posiada Francja. Nie są one odpowiednie do udzielania państwom trzecim rozszerzonego odstraszania nuklearnego.
30/45 Francuskie zdolności nuklearne i jej potencjał odstraszania jest wiarygodny TYLKO wtedy, gdy waży się dalsze istnienie Republiki. To czyni hipotetyczne rozszerzone odstraszanie w wykonaniu Francji jeszcze mniej wiarygodnym, niż w przypadku USA.
31/45 Pomysł udzielenia przez Francję gwarancji nuklearnych o którym mówił Wolski pojawił, się, rzeczywiście, w komunikacji Paryża, konkretnie 7.02.2020, podczas przemówienia Macrona École de Guerre.
32/45 Wtedy Macron zaproponował „rozpoczęcie dialogu strategicznego z europejskimi partnerami o roli francuskiego odstraszania nuklearnego w kolektywnym bezpieczeństwie”. elysee.fr/emmanuel-macro…
33/45 Nie były one jednak ani bardzo precyzyjne, jak twierdzi Wolski, ani realne. Nie były też nowe;🇫🇷oficjalne dokumenty deklaratywne (m.in z 1994 roku i 2017 roku) wymieniają co prawda - „wsparcie sojuszników” jak uzasadnienie posiadania broni nuklearnej.
34/45 Natomiast, jak twierdzi B. Tertrais, definicja „żywotnych interesów” zawarta w dokumentach doktrynalnych sprowadza się przede wszystkim do ochrony suwerenności, integralności terytorialnej Republiki, i życia jej obywateli.
35/45 Co więcej, w przemówieniu na które powołuje się Wolski, Macron podkreślił, że Francja nie uczestniczy w NATO-wskich mechanizmach planowania nuklearnego – i nie zamierza do nich dołączać.
36/45 Rzeczywiście, Francja nie jest – i nigdy nie była – częścią chociażby NATO-wskiej nuclear planning group. Od początku francuski potencjał nuklearny planowany był jako *w pełni niezależny* od potencjały czy to NATO, czy USA.
37/45 W sposób oczywisty jego propozycja była kierowana nie wobec NATO, ale wobec „europejskich partnerów”, ergo miała być propozycją czytaną w kontekście „niezależności strategicznej Europy” – o której Macron mówi bardzo często.
38/45 Jestem ciekawy, czy pan Wolski jest proponentem powstania europejskiego odstraszania nuklearnego niezależnego od USA, i wyłączonego ze struktur NATO? Jeżeli tak, to musi zdawać sobie sprawę, że działanie to w sposób zasadniczy rozbiłoby jedność Sojuszu – czy o to mu chodzi?
39/45 Pomysł Macrona nie zyskał aprobaty nie tylko NATO (krytyka ze strony Jensa Stoltenberga), ale też Niemiec.
rferl.org/a/nato-soltenb…
europeanleadershipnetwork.org/commentary/an-…
40/45 Wolski myli się więc mówiąc, że to szkoda, że Polska nie podjęła rozmów z Francją na temat francuskiego parasola nuklearnego. Czyniąc to osłabiłaby dalej i tak niewystarczające gwarancje nuklearne USA i NATO.
41/45 Co więcej: obok problemu wiarygodności francuskiej propozycji (wymiany Paryża za Radom) jest też problem kilku co najmniej wystąpień Macrona z ostatnich lat, w których wielokrotnie zapraszał Rosję do udziału w europejskim koncercie mocarstw...
42/45 podkreślał, że Rosja jest integralną częścią europejskiego porządku itp. Niedawnym tego przykładem jest styczniowe wystąpienie w Parlamencie Europejskim.
…sidence-francaise.consilium.europa.eu/en/news/french…
43/45 I teraz Macron, wbrew doktrynie, zdolnościom i wbrew deklaracjom, i poza NATO miałby udzielać Polsce gwarancji nuklearnych?

Wreszcie Wolski twierdzi, że Francja „bezpośrednio zaproponowała Polsce gwarancje nuklearne”.
44/45 Nic podobnego nigdy nie miało miejsca – Macron oferował „rozpoczęcie debaty” nad „europejskim systemem odstraszania”. Nie były to ani deklaracje precyzyjne, ani skierowane bezpośrednio do Warszawy.
45/45 Koniec części #3. Część ostatnia za godzinę - półtorej.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with AlSwidzinski

AlSwidzinski Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @A_Swidzinski

Apr 6
1/22 No to czas na wątek #4, czyli Sygnalizacja Zachodu „od wiosny 2021” o jednoznacznych sygnałach Zachodu kierowanych do Rosji na temat gotowości do natychmiastowej eskalacji konfliktu na poziom nuklearny.
2/22 P. Wolski mija się z prawdą w swoim opisie sygnalizacji Zachodu w kontekście odstraszania jądrowego. W żadnym momencie nie było – bo być nie mogło być – sygnalizacji w rodzaju tej, o której mówił. W rzeczywistości komunikacja NATO/🇺🇸była… bardzo ostrożna, tak to ujmijmy.
3/22 W żadnym momencie ani Francja, ani Wielka Brytania, ani USA, ani NATO nie opublikowały komunikatów mogących świadczyć o istnieniu jakiegokolwiek automatyzmu w reagowaniu na asymetryczną eskalację Rosji z wykorzystaniem broni nuklearnej.
Read 22 tweets
Apr 6
1/45 Zaczynam wątek #2: Symetryczna odpowiedź aka. flexible response.

Symetryczna odpowiedź ma tę zaletę, że jest wiarygodniejsza, niż zmasowany odwet. Nie zakłada bowiem automatycznego wejścia w pełną wymianę jądrową państwa, które oferuje gwarancje bezp. państwom-klientom.
2/45 Jednocześnie w paradygmacie Zimnej Wojny nie została odebrana przez państwa europejskie (którym gwarancje bezpieczeństwa zapewniała USA) z wielkim entuzjazmem. Czemu? W wymiarze nuklearnym flexible response oznacza prowadzenie tzw. wojny organiczonej (limited nuclear war)
3/45 Po pierwsze stopniowanie przemocy stwarza możliwość „zejścia” w odpowiednim momencie z drabiny eskalacyjnej. Kahn nazywał to "fire-breaks", nazywa się to też "off-ramps".

csbaonline.org/uploads/docume…
Read 45 tweets
Apr 6
1/15 Wątek #1. Przeskalowana odpowiedź.

Zacznijmy od przekonania p. Wolskiego, że w odpowiedzi na de-eskalacyjne użycie broni nuklearnej przez Rosję wobec Polski dojdzie do pełnej eskalacji (użycia strategicznej broni nuklearnej) przez USA/FRA/UK.
2/15 Wolski stwierdza, że – to symboliczna parafraza z mojej strony, „🇺🇸🇬🇧🇫🇷zapowiedziały jasno, że jeżeli🇷🇺wykona uderzenie de-eskalacyjne, to w odpowiedzi odpowiedzą nawet nie „proporcjonalnie, ale w sposób prze-eskalowany”. W paradygmacie zmasowanego odwetu, jak się domyślam.
3/15 Doktryna zmasowanego odwetu to wynik prac zleconych przez administrację Eisenhowera, i odejście od ostrożniejszej, trumanowskiej doktryny wyłożonej w dokumencie NSC-68. Najkrócej rzecz ujmując, w latach 50, w obliczu konwencjonalnej przewagi Sowietów,
Read 17 tweets
Apr 6
1/14 Jarosław Wolski w wystąpieniu dla Akademii Marynarki Wojennej odniósł się do szeregu zjawisk dot. możliwego użycia broni nuklearnej przez🇷🇺w toku konfliktu na🇺🇦. Ten wątek jest polemiką z jego wypowiedzią, którą uznaję za kuriozalną – i udowodnię to.
2/14 Krytykując „pseudo ekspertów” którzy „podsycają lęk przed użyciem broni nuklearnej przez Rosję żeby sprzedać więcej książek”, Wolski stwierdza, że takiego zagrożenia w ogóle nie ma.
3/14 Poświęcę chwilę tej wypowiedzi, bo ignorancja i całkowity brak zrozumienia nawet podstaw strategii nuklearnej, oraz doktryn wymienionych przez Wolskiego państw i ich zdolności, to jedno.
Read 14 tweets
Mar 25
1/ Mam niejasne przeczucie, że na administracja Bidena jakoś na dniach opublikuje nową Nuclear Posture Review, czyli dokument przedstawiający deklaratywną doktrynę i rolę odgrywaną w strategii państwa przez broń jądrową.
2/Skoro tak, to porozmawiajmy przez chwilę o rosyjskich groźbach, amerykańskim odstraszaniu i innych takich - no i o tym, czego powinna oczekiwać, i wymagać od USA Polska.
3/Niezmiennie uważam, że szanse użycia przez Rosję broni nuklearnej w celu de-eskalacji konfliktu na obecnym jego etapie są niewielkie. Kreml ma jeszcze kilka co najmniej sposobów na zademonstrowanie determinacji, zanim sięgnie po atom.
Read 25 tweets
Jul 22, 2021
Dwie symptomatyczne reakcje w Polsce na wydarzenia wiadome:
1.Zostaliśmy zdradzeni
2.Szukamy sojusznika gdzie indziej.

Bardzo symptomatyczne są biadania, że zostaliśmy zdradzeni. To nieprawda. Nie zostaliśmy zdradzeni, po prostu interesy się rozjechały. Nic osobistego.
Rozjeżdżają się zresztą już od dawna, i widać było to raz za razem (tylko ostatnie kilka miesięcy: NS2, New START, dyslokacje sił USA na Wschodniej Flance, spotkanie Biden-Putin) lecz zupełnie to „elity” polskie wyparły.
Ci, którzy to dostrzegali, i sugerowali że należy podejmować jakiekolwiek kroki, aby się na to przygotować, strukturalnie uzasadnić swoją przydatność (nie poprzez kupowanie sprzętu wojskowego bez ładu i składu)zachowując jednocześnie zdolność manewru...
Read 11 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(