1. Wprowadzić ogólnounijne referendum 2. Ujednolicić ordynacje wyborcze w wyborach do PE, a także wprowadzić głosowania na listy ogólnounijne lub „ponadnarodowe”.
3. Zrezygnować z głosowania jednomyślnego na rzecz większości kwalifikowanej. Jedyne wyjątki powinny dotyczyć przyjęcia nowego państwa do UE oraz zmiany podstawowych zasad UE określonych w art. 2 TUE i w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.
4. Zmienić nazwy instytucji UE, aby ,,lepiej wyjaśniały obywatelom funkcję i rolę tych instytucji w unijnym procesie decyzyjnym - np. Radę UE można by nazwać Senatem UE, a Komisję Europejską – Komisją Wykonawczą UE".
5. Powrócić do dyskusji o Konstytucji ,,by móc działać w większej zgodzie z unijnymi wartościami". 6. Umożliwić parlamentom narodowym ,,sugerowanie" inicjatyw ustawodawczych na szczeblu europejskim.
Epilog:
,,Wzywamy instytucje Unii Europejskiej do zrealizowania wniosków tej grupy roboczej i autentycznego ich wdrożenia. Umożliwiają to już zapisy traktatu z Lizbony, a w razie potrzeby można złożyć wniosek o zwołanie konwentu europejskiego."
W najbliższym czasie Instytut @OrdoIuris przygotuje kompleksowy komentarz do zaleceń.
Natomiast wstępnymi uwagami podzielimy się już 4 maja w Strasburgu, gdzie na zaproszenie @IDParty_ weźmiemy udział w dyskusji na temat #CoFoE i przyszłości UE.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Nie bez znaczenia jest fakt, że zarówno inauguracja jak i finał CoFoE odbędzie się 9 maja - to rocznica deklaracji Roberta Schumana, fundamentu UE, której autor o integracji europejskiej w Pour l'Europe pisał:
,,Nie chodzi połączenie państw, o stworzenie superpaństwa. Nasze europejskie kraje są rzeczywistością historyczną; byłoby psychologicznie niemożliwe sprawić, aby przestały istnieć. Ich różnorodność jest wręcz bardzo korzystna i dlatego nie chcemy ich ani niwelować, ani zrównywać"