Jan Beneš Profile picture
May 28 6 tweets 4 min read
Dnešní #sobotnivlaknoUSA je krátké. V r. 2016 začal v Texasu platit zákon, umožňující osobám 21+ nosit na univerzitních kampusech (včetně učeben) legálně drženou zbraň, pakliže ji nosily schovanou (concealed). Proti zákonu se strhl neobvyklý protest pod názvem Cocks not Glocks. Image
Na Texaské univerzitě v Austinu se totiž studující rozhodli nošením obřích robertků na kampusu poukázat na paradox v zákonech. Na kampusy mohl nově kdokoli 21+ přijít se zbraní pod kabátem či v kabelce, ale nikdo nesměl na kampusu mít v pokoji, ve skříňce či u sebe…umělý penis. ImageImage
V Texasu totiž existuje zákon zakazující veřejné vystavování obscénních předmětů, např. sex. hraček.
V r. 2004 zákon týkající se obscénnosti obhajoval u soudu Ted Cruz v případu, kdy pár provozovatelů sex shopů žalovalo Texas kvůli zákazu prodeje a distribuce sexuálních hraček. Image
Cruz a s ním stát Texas soudní spor prohrál a zákon je dnes de facto nevymahatelný. Ale univerzity si stanovují vlastní pravidla na kampusech a Texas v současnosti zakazuje vlastnictví více než šesti obscénních předmětů, například robertků. Zbraní můžete mít kolik hrdlo ráčí. Image
Protest z r. 2016 se dočkal velké publicity a fotky z něj jsou humorné, plné slovních hříček, robertků všech velikostí a barev. Ale ke změně nevedl a pokud vím, omezení na kampuse pro obscénní předměty platí dál. Image
Tady je ještě pár kousků a já jdu dál sepisovat článek o amerických střelbách. ImageImageImageImage

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jan Beneš

Jan Beneš Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @JanBenesAggie

Apr 16
Byl vystaven tisícinásobně většímu množství radiace, než je dnes přípustné. 6 měsíců vylučoval radioaktivní moč... Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o epizodě ze života 39.prezidenta USA, Jimmyho Cartera, který v r. 1952 zasahoval u jedné z prvních jaderných nehod v dějinách.
Carter sloužil 7 let v americkém námořnictvu a v r. 1952 začal pracovat na jaderném programu námořnictva. Součástí jeho práce důstojníka zodpovědného za jadernou elektrárnu na palubě USS Seawolf, druhé jaderné ponorky námořnictva, bylo zaučit posádku v otázkách jaderné energie.
Zkušenosti začal Carterův tým získávat rychle, protože v kanadském Chalk River došlo v prosinci r. 1952 k nehodě na experimentálním jaderném reaktoru. Mechanické potíže a chyby operátorů vedly k přehřátí palivových tyčí, poškození reaktoru a zaplavení zařízení radioaktivní vodou.
Read 9 tweets
Feb 26
Víme, že ruský prezident Putin si rád přivlastňuje, co mu nepatří. Ať už se jedná o věci velké, či malé. Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o ukradeném americkém prstenu, tedy věci malé, a také o Putinově mafiánském stylu jednání s lidmi. Předem díky za sdílení.
#IStandWithUkraine
V r. 2005 navštívila Rusko skupina podnikatelů v čele s ředitelem bank. společnosti Citigroup Sandy Weillem, mediálním magnátem Rupertem Murdochem nebo majitelem Kraft Group a týmu am. fotbalu New England Patriots Robertem Kraftem. V Petrohradu je přivítal samotný Vladimir Putin.
Weill prý tehdy Kraftovi poradil, ať se Putinovi pochlubí zbrusu novým diamantovým prstenem (v hodnotě 625 tisíc Kč) za vítězství v nedávném Super Bowlu. Masivní drahé prsteny každý vítězný tým rozdává po sezóně hráčům – pro Patriots to byl dokonce třetí prsten za čtyři roky.
Read 9 tweets
Sep 18, 2021
V dnešním vlákně se dozvíte o segregaci a americkém snu. Na fotce vidíte ikonické město Levittown s dostupnými kvalitními domy, vybudovanými (nejen) pro americké veterány a jejich rodiny. V 50. letech Levittown představoval americký sen...ale jen pro vybrané.

Díky za sdílení. Image
Levittown je pojmenovaný podle stavební firmy Levitt and Sons - městeček vzniklo 8, první na Long Islandu mezi roky 1947 a 1951. Tvořilo jej přes 17 tisíc domů, které firma stavěla ve velkovýrobním tempu 26 specifických úkonů: až 30 domů denně, někdy i jeden dům za 16 minut. Image
Domy byly jednopatrové, navzájem dost podobné, ale šly jednoduše zkrášlit a změnit. Měly televizi, moderní kuchyni, komunitní bazény.
Také byly finančně dostupné a reagovaly na obří poptávku po bydlení po 2. světové válce.
Díky tomu všemu se staly zhmotněním amerického snu. Image
Read 12 tweets
Sep 8, 2021
Mimořádné vlákno: dnes v Richmondu, bývalém hlavním městě Konfederace, demontují ikonickou sochu konfederačního generála Roberta Edwarda Leeho.

Přiblížím historii té sochy a kontext jejího vzniku.

Předem moc děkuju za případné sdílení.
Dvanáctitunová jezdecká socha se v honosné čtvrti kousek od budovy virginského Kapitolu nachází od roku 1890. V té době byl guvernérem státu demokrat Fitzhugh Lee, generálův synovec. Socha pro něj byla prioritou, přestože mu vedení města (včetně čenošských radních) nešlo na ruku.
Sochu nechal vytvořit v Paříži, stála v přepočtu na dnešní hodnotu přes 2 miliony dolarů a vybral pro ni podivné místo – čtvrt míle mimo Richmond, uprostřed pole. Proč? Guvernérův známý totiž kolem sochy plánoval vystavět honosnou čtvrť. (Pohlednice je ze 30. let)
Read 10 tweets
Feb 27, 2021
Dnešní vlákno je o Rosenwaldových školách, které vznikly, když se dal dohromady bývalý otrok a potomek židovských migrantů z Německa, aby umožnili afroamerickým dětem na jihu USA konečně získat základní vzdělání.

Předem moc děkuju za sdílení, na konci opět najdete zdroje.
Mezi roky 1880 a 1955/68 existovalo napříč jižanskými státy segregované školství na základě doktríny "separate but equal". Černošské školy byly podfinancované, neměly často ani základní pomůcky či učebny a děti tak "chodily" do školy do kostelů, na pole, nebo zůstaly bez výuky.
V roce 1911 se setkali Booker T. Washington, narozený jako otrok, a Julius Rosenwald, majitel firmy Sears&Roebuck. Washington měl na starosti Institut v Tuskegee, školu pro budoucí učitele v Alabamě, a chtěl rozvíjet vzdělávání černochů po celém jihu. Roebuck měl peníze a vizi.
Read 12 tweets
Feb 18, 2021
Krátké vlákno k tomu, co se děje v Texasu a proč. Za případné sdílení díky!

Podle posledních zpráv jsou skoro 3 miliony domácností a firem bez elektřiny a topí čím můžou, spí v autech, některá města doporučují převařit vodu před spotřebou. Sněží a mrzne v celém státě.
Protože nejsou Texasané na tak zimní počasí zvyklí a navíc se u drtivé výstavby většiny budov ve státě používá sádrokarton (Texas má velké zásoby sádrovce), začali místní ve velkém topit. A přetížili tak elektrickou síť státu a ta zkolabovala.
Texas má vlastní rozvodnou síť, a to už od začátku 20. století. Dlouhodobě se tak vyhýbá regulacím federální vlády, je soběstačný a v létě produkuje obrovské množství elektrické energie, které ale nevyváží. Navíc drží nízké ceny elektřiny. Ale nemá altern. zdroje při kolapsu.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(