Minule jste si mohli přečíst o Bessie Coleman, první černošské držitelce mezinárodní pilotní licence, která ve věku 34 let zemřela v dubnu 1926. Dnešní #sobotnivlaknoUSA představí její pokračovatele a první černošské piloty transkontinentálního letu z roku 1932: Létající tuláky.
Štafetu průkopníka letectví mezi Afroameričany převzal po Bessie Coleman plukovník William J. Powell. Sloužil v 1. světové a chtěl se naučit létat, ale stejně jako Bessie jej většina škol odmítla – výjimkou se stala letecká škola v Los Angeles, kam Powell nastoupil v roce 1928.
Po získání pilotní licence si Powell otevřel aeroklub a leteckou školu Bessie Colemanové, aby uctil památku zesnulé průkopnice. Začal plánoval túru po několika desítkách měst se svými studenty, mezi nimiž bylo i několik žen. Chtěl tak rozšířit povědomí o letectví mezi černochy.
I proto v roce 1929 zorganizoval vyhlídkový let pro černošského kongresmana Oscara de Priesta, prvního černocha zvoleného do Kongresu od konce 19. století. Powell dokonce na jeho počest pojmenoval i svoje letadlo, které nakonec pilotoval jeho kolega J. Herman Banning.
V r. 1930/31 Powell zorganizoval exhibiční lety a air show pro desetitisíce diváků v Kalifornii, Arizoně a Texasu, kde vystoupili afroameričtí piloti a kaskadéři, jako například trinidadský parašutista Hubert Julian, který se proslavil velikášskými tvrzeními o svých eskapádách.
Byli to nakonec Powellovi studenti a kolegové, kdo jako první černoši úspěšně zrealizoval transkontinentální let. Trvalo jim to sice 19 dní, ale J. Herman Banning s Thomasem Allenem zvládli navzdory opakovaným poruchám, nuceným přistáním a nedostatku financí doletět z LA do NYC.
V New Yorku je černošské celebrity jako Cab Calloway a novináři vítali jako nové Lindberghy a pomohli letcům sesbírat peníze na nový motor, aby mohli letět zpět do Kalifornie. Při zpátečním letu však Banning s Allenem havarovali a na západní pobřeží se museli vrátit autobusem.
Při čekání na nový motor Banning s Allenem létali krátké lety mezi malými městy ve státě New York a Pensylvánie a shazovali ze vzduchu plakáty podporující kandidáta na prezidenta za Demokraty, F.D. Roosevelta, který se poté zasloužil o vznik první černošské letecké jednotky.
Podobně jako u Bessie Coleman však naděje na světlé letecké zítřky částečně pohasla poté, co Banning zahynul v letecké havárii v únoru 1933. Jako u Coleman letadlo nepilotoval on, ale bělošský student.
Powell podporoval černošské letectví a učil celá 30. léta, plánoval zřízení černošských aerolinek, aby obešel segregační zákony. A dokonce napsal divadelní hru a knihu o letectví. Zemřel v r. 1942 na následky dlouhodobých potíží způsobených zplynováním v 1. světové válce.
Příští týden už se afroameričtí letci vydají na lety do Karibiku a Etiopie, takže se máte na co těšit. Pěkný víkend všem :)
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/8 Krátké vlákno🧵k politickým a občanským důsledkům zrušení práva na potrat, respektive přesunutí rozhodování o existenci práva na potrat na státní úroveň. Pokusím se zkrátka vysvětlit, co teď ženy a politiku v USA čeká. Typická Američanka podstupující potrat je (z NY Times):
2/8 Precedent Roe v Wade hrál silnou roli v rozložení politických preferencí voličů. Nyní budou muset Republikáni před každými prezidentskými, guvernérskými a kongresovými volbami vysvětlovat, proč podporují zákaz potratů a trestání těch, které jej poruší. seznamzpravy.cz/clanek/audio-p…
3/8 S tím souvisí vymáhání tvrdých zákonů, které teď necelá polovina států USA zavede. Jak budou politici obhajovat zatýkání a trestání žen za nelegální potraty? Jak budou využívány moderní sledovací technologie, včetně aplikací pro sledování menstruačního cyklu a plodných dnů?
Dnešní #sobotnivlaknoUSA je krátké. V r. 2016 začal v Texasu platit zákon, umožňující osobám 21+ nosit na univerzitních kampusech (včetně učeben) legálně drženou zbraň, pakliže ji nosily schovanou (concealed). Proti zákonu se strhl neobvyklý protest pod názvem Cocks not Glocks.
Na Texaské univerzitě v Austinu se totiž studující rozhodli nošením obřích robertků na kampusu poukázat na paradox v zákonech. Na kampusy mohl nově kdokoli 21+ přijít se zbraní pod kabátem či v kabelce, ale nikdo nesměl na kampusu mít v pokoji, ve skříňce či u sebe…umělý penis.
V Texasu totiž existuje zákon zakazující veřejné vystavování obscénních předmětů, např. sex. hraček.
V r. 2004 zákon týkající se obscénnosti obhajoval u soudu Ted Cruz v případu, kdy pár provozovatelů sex shopů žalovalo Texas kvůli zákazu prodeje a distribuce sexuálních hraček.
Byl vystaven tisícinásobně většímu množství radiace, než je dnes přípustné. 6 měsíců vylučoval radioaktivní moč... Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o epizodě ze života 39.prezidenta USA, Jimmyho Cartera, který v r. 1952 zasahoval u jedné z prvních jaderných nehod v dějinách.
Carter sloužil 7 let v americkém námořnictvu a v r. 1952 začal pracovat na jaderném programu námořnictva. Součástí jeho práce důstojníka zodpovědného za jadernou elektrárnu na palubě USS Seawolf, druhé jaderné ponorky námořnictva, bylo zaučit posádku v otázkách jaderné energie.
Zkušenosti začal Carterův tým získávat rychle, protože v kanadském Chalk River došlo v prosinci r. 1952 k nehodě na experimentálním jaderném reaktoru. Mechanické potíže a chyby operátorů vedly k přehřátí palivových tyčí, poškození reaktoru a zaplavení zařízení radioaktivní vodou.
Víme, že ruský prezident Putin si rád přivlastňuje, co mu nepatří. Ať už se jedná o věci velké, či malé. Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o ukradeném americkém prstenu, tedy věci malé, a také o Putinově mafiánském stylu jednání s lidmi. Předem díky za sdílení. #IStandWithUkraine
V r. 2005 navštívila Rusko skupina podnikatelů v čele s ředitelem bank. společnosti Citigroup Sandy Weillem, mediálním magnátem Rupertem Murdochem nebo majitelem Kraft Group a týmu am. fotbalu New England Patriots Robertem Kraftem. V Petrohradu je přivítal samotný Vladimir Putin.
Weill prý tehdy Kraftovi poradil, ať se Putinovi pochlubí zbrusu novým diamantovým prstenem (v hodnotě 625 tisíc Kč) za vítězství v nedávném Super Bowlu. Masivní drahé prsteny každý vítězný tým rozdává po sezóně hráčům – pro Patriots to byl dokonce třetí prsten za čtyři roky.
V dnešním vlákně se dozvíte o segregaci a americkém snu. Na fotce vidíte ikonické město Levittown s dostupnými kvalitními domy, vybudovanými (nejen) pro americké veterány a jejich rodiny. V 50. letech Levittown představoval americký sen...ale jen pro vybrané.
Díky za sdílení.
Levittown je pojmenovaný podle stavební firmy Levitt and Sons - městeček vzniklo 8, první na Long Islandu mezi roky 1947 a 1951. Tvořilo jej přes 17 tisíc domů, které firma stavěla ve velkovýrobním tempu 26 specifických úkonů: až 30 domů denně, někdy i jeden dům za 16 minut.
Domy byly jednopatrové, navzájem dost podobné, ale šly jednoduše zkrášlit a změnit. Měly televizi, moderní kuchyni, komunitní bazény.
Také byly finančně dostupné a reagovaly na obří poptávku po bydlení po 2. světové válce.
Díky tomu všemu se staly zhmotněním amerického snu.
Mimořádné vlákno: dnes v Richmondu, bývalém hlavním městě Konfederace, demontují ikonickou sochu konfederačního generála Roberta Edwarda Leeho.
Přiblížím historii té sochy a kontext jejího vzniku.
Předem moc děkuju za případné sdílení.
Dvanáctitunová jezdecká socha se v honosné čtvrti kousek od budovy virginského Kapitolu nachází od roku 1890. V té době byl guvernérem státu demokrat Fitzhugh Lee, generálův synovec. Socha pro něj byla prioritou, přestože mu vedení města (včetně čenošských radních) nešlo na ruku.
Sochu nechal vytvořit v Paříži, stála v přepočtu na dnešní hodnotu přes 2 miliony dolarů a vybral pro ni podivné místo – čtvrt míle mimo Richmond, uprostřed pole. Proč? Guvernérův známý totiž kolem sochy plánoval vystavět honosnou čtvrť. (Pohlednice je ze 30. let)