Zanim dowiemy się, ile byśmy szli na Księżyc, zerknijmy na najwyższy wulkan naszego układu słonecznego, #OlympusMons#Mars. Wiemy już, że zmieści się w stanie Arizona w całości!
Kilka dodatkowych faktów:
Wysokość: 25 km
Szerokość kaldery (to ta „dziura na czubku”): 80 km
Średnica: 624 km
Żeby złapać nieco perspektywę:
Największy ziemski wulkan to Mauna Loa:
Wysokość: 17 km, ale od podstawy głęboko w oceanie
Szerokość: ok. 120 km
Zdjęcie z wybuchu w 1984 r.: @NatlParkService
@NatlParkService Olympus Mons na Marsie znajdziemy w regionie zwanym Tharsis @Britannica#MarsGlobalSurveyor, wśród innych wulkanów. Każdy z nich jest imponujący, bo umożliwia im to charakterystyka Marsa.
PS. Nazwy z tej mapy znacie z „Marsjanina” 🚀
Ogromne rozmiary marsjańskie wulkany zawdzięczają dłuższemu wypływowi lawy (grawitacja!) oraz temu, że na Marsie brak ziemskich płyt tektonicznych, które u nas powodują „rozlewanie się” wulkanów. Kolejny wybuch na Marsie to narastanie lawy w tym samym miejscu! @NASA
@NASA Magma na Marsie ma skład podobny do ziemskiej: krzemiany, różne kryształy oraz gazy. Wypływa jednak wolniej, za to od razu w znacząco większej objętości, co doskonale widać na przykładzie regionu zwanego Arabia Terra. @nasa#MRO
@NASA Uważano, że procesy wulkaniczne na Marsie przestały zachodzić dawno temu (ok. 3 mln lat temu), ale najnowsze badania prowadzone w rejonie Elysium Planitia wydają się potwierdzać, że jeszcze 50 tysięcy lat temu spod marsjańskiej skorupy wypływała lawa. news.arizona.edu/story/volcanoe…
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Nie, nie mamy jeszcze myśliwców pędzących z prędkością światła, możecie wyłączyć TVPiS. Ale właściwie czy dałoby się do takiej prędkości rozpędzić? @NASA ma o tym cały zestaw animacji, a ja mam wątek! 🚀🚀🚀 svs.gsfc.nasa.gov/13653
@NASA Po pierwsze: podróżowanie z prędkością światła według naszej wiedzy nie jest możliwe. Dlaczego umie to robić światło? Fotony to cząstki, które nie mają masy, więc nie szkodzi im nabieranie jej wraz z prędkością do nieskończoności (co skutkowałoby brakiem opcji napędu).
Moglibyśmy jednak podróżować z prędkością zbliżoną do prędkości światła, powiedzmy 90%. Wymagałoby to oczywiście stworzenia napędu, który byłby w stanie tego dokonać, ale miałoby ciekawe konsekwencje!