Co robiłbym dzisiaj jako osoba wchodząca dopiero do świata krypto?

 ⬇️

1/ jeśli chciałbym zakupić swoje pierwsze krypto nie zaczynałbym od żadnej innej giełdy niż Binance. Żadnych DEX-ów, krakenów itd. Skupiłbym się na starcie tylko na Binance.
2/ zakupiłbym jako swoje pierwsze kryptowaluty Bitcoina czy Ethereum, nie skupiałbym sie zabardzo na innych coinach na starcie. Po zakupie ETH czy BTC obserwowałbym przez jakiś czas jak to wszystko działa. Badałbym zmienność ceny, dynamike cen, po prostu uczyłbym się podstaw.
3/ dołączyłbym do jakieś ze społeczności Polskiej na telegramie czy to kryptonaród @Mikey_Satoshi czy grupa @cryptoroast_ , i starał się rozmawiac z ludzmi o tym co ma wpływ na cene krypto. Zadawalbym pytania, nie bałbym się zadać nawet najgłupszych: "co ma wpływ na cene Bitka?".
4/ edukowałbym się, nie tylko poprzez dialog z innymi, ale poprzez zrozumienie co ogólnie ma wpływ na wszystkie rynki aktyw, nie tylko krypto. Cykle koniunkturalne, jaki ma wpływ inflacja na rynek, stopy procentowe, czym jest czarny łabędź, czym jest halving, bessa I Hossa.
5/ nadrobiłbym również kwestie techniczne, czym jest blockchain I jak on działa, czym są forki I dlaczego powstają, czym są bloki, jak działają konsensusy proof of work, proof of stake, proof of space and time, kim są górnicy, czym się zajmują I jaki mają wpływ na cały rynek.
6/ nauczyłbym się paru definicji, czym są DEXY, czym różni się decetralizacja od centralizacji, czym jest IPO, czym jest cold wallet a czym hot. Czym są altcoiny, czym są smart contracty, czym są stablecoiny oraz fiaty, różnica między tokenem, a coinem Prywatny klucz a publiczny.
7/ może to śmiesznie zabrzmi, ale zainteresowałbym się historią samego Bitcoina, prześledziłbym drogę powstania Bitcoina, tak aby zrozumiec w przyszłości, że czasami wielkie rzeczy potrzebują czasu. To samo zrobiłbym w kierunku Ethereum, to może dać wiele to myślenia.
8/ poznałbym dogłębnie Ethereum, I ròżnice pomiędzy eterem a Bitcoinem. Poznałbym etera z jego różnych stron. Od jego zastosowania, mocnych stron, słabych stron, po wszystkie jego problemy I fuck-upy w historii. Przede wszystkim skupiłbym się na jego problemach I słabych punktach
9/ Powoli zacząłbym skupiać swój wzrok w kierunku altcoinów. Dowiedziałbym się czym są shitcoiny, pump and dump, utility, roadmap, whitepaper. Przede wszystkim skupiłym się na tym czym są projekty o schemacie Ponzi (pirmiada finansowa), czym są scamy, rug pulle, backdoory itd.
10/ przeanalizowałbym dogłębnie całą sytuacje z @terra_money #luna , dlaczego to się sypło, przed czym ostrzegał @rafal_zaorski oraz Anczor u @Mikey_Satoshi na live. Zbadałbym sytuacje z @CelsiusNetwork , po to aby zrozumieć, że nawet najwięksi YouTuberzy czy eksperci są omylni.
11/ Przeanalizowałbym największe scamy w historii. #BitConnect , #onecoin, #quadriga #thodex, #SQUIDtoken . Dowiedziałbym się kim był Bernie Madoff, i przeanalizowałbym całą jego "Pirmiade Madoffa". Uodporniłbym się na scamy czy piramidy, znając historię scamów z przeszłości.
12/ skoro znałbym drogę Ethereum, Bitcoina, umiałbym dostrzec scam czy piramidę finansową w projekcie, wiedziałbym co determinuje cenę kryptowalut i innych aktyw, rozumiałbym prawo popytu i podaży, umiałbym czytać whitepaper jakiegoś projektu, roadmap, utility - czas na alty.
14/ Stworzyłbym własny system researchu. Nie traciłym czasu w ogóle na dane on-chain, analizy techniczne itd. Skupiłbym się tylko i wyłącznie na analize fundamentalnej. Musisz zrozumieć co dany projekt ma do zaoferowania, i pod to grać. Stworzyłbym własną punktacje dla projektów
15/ YouTuberzy, raperzy, aktorzy i inni, którzy reklamują jakieś projekty, również się mylą i potrafią wrzucić Cię w SCAM. Nie kupuj projektu tylko dlatego, że Twój ulubiony YouTuber zrobił o nim film. A jeśli to zrobisz, miej pretensje tylko do Siebie, bo to był Twój wybór.
16/ STRATEGIA: musisz przyjąć jakąś taktykę:
- Co chcesz kupic?
- Kiedy chcesz to kupić?
- Dlaczego chcesz to kupić?
- I kiedy chcesz to sprzedać.

zadaj sobie te cztery bardzo ważne pytania. Niby są proste, ale czy na pewno umiesz na nie wszystkie odpowiedzieć?
17/ DYWERSYFIKACJA: Podzieliłbym swój portfel na części:

// aktywa bezpieczne. = 50%
- Bitcoin.
- Ethereum.

// stablecoiny (tethera nie ruszałbym). = 25%
- BUSD
- USDC

// moje altcoiny = 20%
- ALTCOIN X
- ALTCOIN Y
- ALTCOIN Z

// jakieś shity na farta
- 5%
18/ trzymałbym się zdala od dźwigni. To najczęstszy błąd ludzi wchodzących do świata krypto. Naoglądali się @rafal_zaorski i zaraz myślą, że zamieszkają na Złotej 44. Nie jesteś Rafałem Zaorskim, idz małymi kroczkami po swoje, jedz małymi łyżkami, bo możesz się zakrztusić.
19/ Czy kupywałbym jakiekolwiek szkolenia? NIE! To będą wydane pieniądze w błoto. Czytaj książki, dużo książek, ale najważniejsza jest praktyka. Dzisiaj YouTube daje ogromne możliwości edukacyjne, nie musisz kupywać drogich kursów. Błędy to Twój największy przyjaciel, oraz wróg.
20/ Co polecasz napoczątek?

// Książki
- Czarny Łabędz Nassim Nicholas Taleb.
- Pułapki myślenia Daniel Kahneman
- Inteligetny inwestor Benjamin Graham
- Carl Menger Zasady Ekonomii

// Youtube
- Principles by Ray Dalio
- Warsaw Enterprise Institute
- Economics Explained
- mójXD
21/ Z czasem wszystko samo do Ciebie będzie przychodzić, i coraz więcej będziesz dostrzegać. Jest to naturalny proces edukacji, że pewne fakty zaczynają Ci się łączyć w całość, i budujesz własny światopogląd. Musisz być cierpliwy, przeżyć hossę oraz bessę. Poczuć to wszystko.
22/ Każdy błąd jest Twoim błędem. Zawsze na końcu wybór podejmujesz tylko Ty. Jeśli będziesz obwiniał innych za swoje wybory, nigdy nie zrozumiesz swojego błędu. Każdy z nas je popełnia, ale nie każdy chce o nich mówić - to wielki błąd! Błędy są ważniejsze od sukcesów.
23/ Nie bój się pytać innych co sądzą o danym projekcie, od tego są te wszystkie grupy telegramowe itd. Każdy ma inne zdanie, i dobrze bo poznasz różną perspektywę. Nie zakochuj się w projektach, to jeden z najczęstych błędów inwestorów. Każdy projekt może upaść, pamiętaj o tym!
24/ I tak na koniec, nie zapominaj o realizacji środków. Nasz mózg został tak zaprogramowany, że pewnych zachowań nie da się wyelimnować. Nagradzaj się za udane inwestycje czymś spoza świata krypto, to bardzo ważne. Dywersyfikuj się, nigdy nie wiesz co się stanie (przykład LUNY).
25/ OSTATNI WPIS: doceń to, że jeśli zrobisz 2x 4x na jakieś kryptowalucie - to jest to na prawde niesamowity wynik! Jakie aktywa dadzą Ci tyle zarobić? Chciwość i pycha to najgorsze co może spotkać się na rynku. JEDZ MAŁĄ ŁYŻECZKĄ. Bardziej skomplikowane ruchy zostaw na później.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Kryptopiguła 💊

Kryptopiguła 💊 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(