Dnešní krátké #sobotnivlaknoUSA vám ukáže, jak a proč v 50. letech v USA ve velkém zakazovali komiksy. Batman a Robin prý byli homosexuálové a Wonder Woman lesbička, jiné komiksy měly být příliš násilné a krvavé, nebo podporovaly mezirasové vztahy. Zkrátka nastala morální panika.
Období 1938 – kdy se objevil Superman a superhrdinové – až 1950 je považováno za zlatou éru komiksů. Komiksy byly všude a psali je lidé, kteří do standardního knižního průmyslu měli omezený přístup. V r. 1948 se prodalo 80-100 milionů komiksů měsíčně se ziskem 72 milionů dolarů.
Ale cenová a fyzická dostupnost komiksů dětskému publiku začala vadit některým církvím a rodinným skupinám (připomíná vám to něco?). Hlavně když se vývoj komiksů vydal směrem k hororu a na oblibě získávaly brutální komiksy jako Tales from the Crypt nebo Grim Fairy Tale.
Kritici vinili komiksy z morálního úpadku země, především mladé generace. Komiksy hrály roli strašáka jako dnes třeba počítačové hry. Hlavní postavou boje proti komiksům se stal psychiatr Fredric Wertham, který si všiml, že hodně jeho mladistvých agresivních pacientů čte komiksy.
Wertham začal tvrdit, že komiksy způsobují např. sexuální agresi a kriminalitu. Napsal o tom i bestseller s názvem Seduction of the Innocent, tj. Svádění nevinných, kde tvrdil, že Batman s Robinem jsou gayové, Wonder Woman na holky a celé to vede americkou mládež na scestí.
Werthamových závěrů se chytlo pár senátorů, kteří následně uspořádali televizí přenášené slyšení o negativním vlivu komiksů na mravní výchovu mládeže. Wertham během slyšení například prohlásil, že ho komiksy děsí víc než Hitler, protože děti indoktrinují už od 4 let.
Senátní slyšení vedlo ke krizi komiksového průmyslu, a moc nepomohl ani vzestup obliby televize. Kvůli dopadům senátního slyšení na veřejnost zbankrotovalo 15 vydavatelů komiksů. Ostatní se rozhodli pro autocenzuru a zavedli morální kód pod hlavičkou nové Comics Code Authority.
Nově komiksy nesměly být sexy, zmizela nahota. Dobro a zlo mělo být rozlišitelné, padouši nesympatičtí. Policisté, vláda atd. měli být respektováni, ne podrýváni. Žádné mučení, zombíci ani upíři. Zmírnit jazyk. Míň „barevných postav“ a víc úcty k rodině – míň gay postav.
Zmizela různorodost z komiksů, na oblibě nabrali superhrdinové, jejichž příběhy byly hodnotově černobílé. Ale i kvůli tomu komiksy přišly o fanoušky. Až na konci 60. let díky Stanovi Leemu, Royi Thomasovi a Jackovi Kirbymu se kód změnil. Revoluce přišla s nezávislou distribucí.
Píšu článek o cenzuře knih v USA pro Host, tak jsem na tohle téma narazil. Určitě jsem to hodně zkrátil a zjednodušil, takže snad mi to místní experti na komiksy odpustí. K tématu pak doporučím ještě krátké video:
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/8 Krátké vlákno🧵k politickým a občanským důsledkům zrušení práva na potrat, respektive přesunutí rozhodování o existenci práva na potrat na státní úroveň. Pokusím se zkrátka vysvětlit, co teď ženy a politiku v USA čeká. Typická Američanka podstupující potrat je (z NY Times):
2/8 Precedent Roe v Wade hrál silnou roli v rozložení politických preferencí voličů. Nyní budou muset Republikáni před každými prezidentskými, guvernérskými a kongresovými volbami vysvětlovat, proč podporují zákaz potratů a trestání těch, které jej poruší. seznamzpravy.cz/clanek/audio-p…
3/8 S tím souvisí vymáhání tvrdých zákonů, které teď necelá polovina států USA zavede. Jak budou politici obhajovat zatýkání a trestání žen za nelegální potraty? Jak budou využívány moderní sledovací technologie, včetně aplikací pro sledování menstruačního cyklu a plodných dnů?
Minule jste si mohli přečíst o Bessie Coleman, první černošské držitelce mezinárodní pilotní licence, která ve věku 34 let zemřela v dubnu 1926. Dnešní #sobotnivlaknoUSA představí její pokračovatele a první černošské piloty transkontinentálního letu z roku 1932: Létající tuláky.
Štafetu průkopníka letectví mezi Afroameričany převzal po Bessie Coleman plukovník William J. Powell. Sloužil v 1. světové a chtěl se naučit létat, ale stejně jako Bessie jej většina škol odmítla – výjimkou se stala letecká škola v Los Angeles, kam Powell nastoupil v roce 1928.
Po získání pilotní licence si Powell otevřel aeroklub a leteckou školu Bessie Colemanové, aby uctil památku zesnulé průkopnice. Začal plánoval túru po několika desítkách měst se svými studenty, mezi nimiž bylo i několik žen. Chtěl tak rozšířit povědomí o letectví mezi černochy.
Dnešní #sobotnivlaknoUSA je krátké. V r. 2016 začal v Texasu platit zákon, umožňující osobám 21+ nosit na univerzitních kampusech (včetně učeben) legálně drženou zbraň, pakliže ji nosily schovanou (concealed). Proti zákonu se strhl neobvyklý protest pod názvem Cocks not Glocks.
Na Texaské univerzitě v Austinu se totiž studující rozhodli nošením obřích robertků na kampusu poukázat na paradox v zákonech. Na kampusy mohl nově kdokoli 21+ přijít se zbraní pod kabátem či v kabelce, ale nikdo nesměl na kampusu mít v pokoji, ve skříňce či u sebe…umělý penis.
V Texasu totiž existuje zákon zakazující veřejné vystavování obscénních předmětů, např. sex. hraček.
V r. 2004 zákon týkající se obscénnosti obhajoval u soudu Ted Cruz v případu, kdy pár provozovatelů sex shopů žalovalo Texas kvůli zákazu prodeje a distribuce sexuálních hraček.
Byl vystaven tisícinásobně většímu množství radiace, než je dnes přípustné. 6 měsíců vylučoval radioaktivní moč... Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o epizodě ze života 39.prezidenta USA, Jimmyho Cartera, který v r. 1952 zasahoval u jedné z prvních jaderných nehod v dějinách.
Carter sloužil 7 let v americkém námořnictvu a v r. 1952 začal pracovat na jaderném programu námořnictva. Součástí jeho práce důstojníka zodpovědného za jadernou elektrárnu na palubě USS Seawolf, druhé jaderné ponorky námořnictva, bylo zaučit posádku v otázkách jaderné energie.
Zkušenosti začal Carterův tým získávat rychle, protože v kanadském Chalk River došlo v prosinci r. 1952 k nehodě na experimentálním jaderném reaktoru. Mechanické potíže a chyby operátorů vedly k přehřátí palivových tyčí, poškození reaktoru a zaplavení zařízení radioaktivní vodou.
Víme, že ruský prezident Putin si rád přivlastňuje, co mu nepatří. Ať už se jedná o věci velké, či malé. Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o ukradeném americkém prstenu, tedy věci malé, a také o Putinově mafiánském stylu jednání s lidmi. Předem díky za sdílení. #IStandWithUkraine
V r. 2005 navštívila Rusko skupina podnikatelů v čele s ředitelem bank. společnosti Citigroup Sandy Weillem, mediálním magnátem Rupertem Murdochem nebo majitelem Kraft Group a týmu am. fotbalu New England Patriots Robertem Kraftem. V Petrohradu je přivítal samotný Vladimir Putin.
Weill prý tehdy Kraftovi poradil, ať se Putinovi pochlubí zbrusu novým diamantovým prstenem (v hodnotě 625 tisíc Kč) za vítězství v nedávném Super Bowlu. Masivní drahé prsteny každý vítězný tým rozdává po sezóně hráčům – pro Patriots to byl dokonce třetí prsten za čtyři roky.
V dnešním vlákně se dozvíte o segregaci a americkém snu. Na fotce vidíte ikonické město Levittown s dostupnými kvalitními domy, vybudovanými (nejen) pro americké veterány a jejich rodiny. V 50. letech Levittown představoval americký sen...ale jen pro vybrané.
Díky za sdílení.
Levittown je pojmenovaný podle stavební firmy Levitt and Sons - městeček vzniklo 8, první na Long Islandu mezi roky 1947 a 1951. Tvořilo jej přes 17 tisíc domů, které firma stavěla ve velkovýrobním tempu 26 specifických úkonů: až 30 domů denně, někdy i jeden dům za 16 minut.
Domy byly jednopatrové, navzájem dost podobné, ale šly jednoduše zkrášlit a změnit. Měly televizi, moderní kuchyni, komunitní bazény.
Také byly finančně dostupné a reagovaly na obří poptávku po bydlení po 2. světové válce.
Díky tomu všemu se staly zhmotněním amerického snu.