Krzysztof Mamiński Profile picture
Sep 16, 2022 12 tweets 3 min read Read on X
Kilka słów o demografii Ukrainy w kontekście poniżej rozmowy:
1) Sytuacja demograficzna Ukrainy jest rzeczywiście tragiczna. Populacja od szczytu w 1993 r. spadła z 52,2 do ok. 36,5 mln na koniec 21', bez terytoriów utraconych w latach 2015-16. Przy czym (1/n) #demografia_ukraina
te 36,5 mln należy traktować jako górną granicę. Realnie populacja jest bliższa 30 niż 36 mln;
2) Prawdziwe problemy zaczną się imo od 2031 r. kiedy w dorosłość zaczną wchodzić coraz mniej liczne roczniki (520 tys. urodzeń w 2012, 272 tys. w 2021);
3) Już w 2019 lub 2020 (2/n)
raportowano, że liczba emerytów przewyższa liczbę podatników. W 2021 liczba zgonów była blisko 3x większa niz liczba urodzeń (714 vs 272k). Wojna oczywiście pogorszy te proporcje - wzrost zgonów, spadek urodzeń i pozostanie za granicą części uchodźców. Cdn. (3/n)
Teraz wojna:
4) Szczyt napływu uchodźców do Polski przypadł na kwiecień lub maj, od tego czasu ich liczba permanentnie spada i nie ma obecnie podstaw, aby zakładać, że czeka nas jakaś kolejna druga fala;
5) Wg ONZ zarejestrowano u nas prawie 1,4 mln osób, tj. prawie 1/3 (4/n)
wszystkich ukraińskich uchodźców w Europie, bez Rosji i Białorusi. Jednak podobnie jak w przypadku populacji Ukrainy należy to uznawać za górną granicę, ponieważ jakaś część tych ludzi wróciła już do kraju (z pewnością jest to liczba rzedu setek tys.); (5/n)
6) ze względu na benefity, jakie przysługiwały zarejestrowanym, liczbę tych niezarejestrowanych oceniam na małą, nieistotną statystycznie;
7) co do badań pokazujących, że większość uchodźców wewnętrznych chce wyjechać na Zachód, to trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego nie (6/n)
robią tego już teraz, szczególnie, że podobno czeka ich ciężka zima, a wyjechać mogą jako uchodźcy, bez żadnych formalności (dokumentów, pozwoleń na pracę itd.)? Ja już od dawna z dużą rezerwą podchodzę do badań w stylu " co trzeci .... chce wyemigrować", bo praktyka (7/n)
pokazuje, że od myślenia do działania jest b. dluga droga i zdecydowanej większości przypadków właśnie na myśleniu się kończy;
8) nie zgadzam się z tezą, że imigracja z Ukrainy załatwi problem demografii w Polsce na 10-15. W mojej ocenie, ani nie ma takiego potencjału, ani (8/n)
my takich zdolności absorbcyjnych, co pokazują już teraz ceny mieszkań i wynajmu w największych aglomeracjach (gdzie przeważnie kierują się imigranci). Zmiana tego wymagałaby imo bezprecedensowych rozwiązań uderzających w koszty życia, których się nie spodziewam. Koniec. (9/n)
Jeszcze jedno. O demografii Ukrainy trudno rozmawiać, bo ilość danych dot. tego kraju, które można przyjąć za pewnik (+/- kilka %), jest na poziomie państw afrykańskich. Wojna przyniesie tutaj jeszcze większe trudności. Dlatego respekt dla @DrabinskiAriel i wszystkich (10/n)
którzy w ogóle probują zgłębiać ten temat. Czasami mam wrażenie, że bardziej, niż władze i odpowiednie instytucje samej Ukrainy (w okresie przedwojennym oczywiście). (11/n)
*10-15 lat.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Krzysztof Mamiński

Krzysztof Mamiński Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @KMaminski

Mar 8
Demograficzny "rozkład jazdy" Polski:

2025 r. - pierwszy rocznik niżu 2018+ rozpoczyna szkołę podstawową (w latach 2017-23 liczba urodzeń spadła o prawie 1/3, co jest największym spadkiem w takim okresie po 2 WŚ). (1/4)
#demografia_polska Image
2028 r. – pierwszy rocznik 2. wyżu powojennego (kobiety urodzone w 1968) wchodzi w wiek emerytalny a ostatni rocznik tego wyżu (urodzeni w 1983) wchodzi w tzw. wiek niemobilny (45-59/64 lat). 2. wyż powojenny to roczniki liczące na koniec 2022 r. od 442 do 667 tys. ludzi. (2/4) Image
2033 r. – pierwszy rocznik mężczyzn (urodzeni w 1968) 2. wyżu powojennego wchodzi w wiek emerytalny. Niż 2018+ wchodzi o szkół ponadpodstawowych.

2036 r. – pierwszy rocznik niżu 2018+ osiąga pełnoletność i wchodzi na rynek pracy. (3/4)
Read 4 tweets
Nov 21, 2023
Państwa, od których Polska rozwija się szybciej przez ostatnie 30 lat (Korea Płd., Singapur i Tajwan), a także inne, które się b. szybko rozwijały po 1945 r. (Chiny i Hong Kong), mają jednocześnie ultraniski wskaźnik dzietności - od 0,7 (Hong Kong) do (1/4) #demografia #ekonomia
do 1,1 (Chiny). Polska też zmierza w tym kierunku, ponieważ szybki rozwój jest chyba niemożliwy bez 'wyciśnięcia' swoich mieszkańców (jeśli np. chodzi o czas - długie godziny pracy, a także koszty życia - wysokie koszty nieruchomości, wychowania dzieci itd.), co siłą rzeczy (2/4)
musi uderzać w dzietność. Oczywiście jest pytanie, jaka była alternatywa (znacznie większa emigracja po 1989, a szczególnie 2004?), ale to już inna historia i z obecnej perspektywy, raczej gdybanie. Tak czy siak zachwycający się tempem rozwoju szybszym niż (3/4)
Read 4 tweets
Jun 28, 2023
Korea Południowa stoi przed ryzykiem czegoś, co określiłbym jako demograficzna implozja. W latach 2012-22 wskaźnik dzietności spadł o 40%, a liczba urodzeń o 49%. Po 4 m-cach bieżącego roku mamy już spadek o prawie 8% rok do roku (poniżej piramida (1/7) #demografia_koreapłd
demograficzna kraju, na której widać szybkie zwężanie się jej u nasady). Takie tempo spadków może sprawić, że szybko zanikać zacznie społeczno-instytucjonalne środowisko związane z posiadaniem dzieci, począwszy od tych najmłodszych. Nie dość, że nieposiadanie dzieci (2/7)
stanie się, albo już jest, społeczną normą, to jeszcze ich posiadanie może stawać się coraz mniej akceptowalnym dziwactwem, coraz bardziej utrudniającym funkcjonowanie zarówno w życiu towarzyskim, jak i zawodowym (znajomi/pracownicy z dziećmi, szczególnie najmłodszymi, (3/7)
Read 7 tweets
Jun 10, 2023
"Pomimo wzrostu dochodu, dzietność spadała przez większość dziewiętnastego wieku, w czasie, kiedy koszty dzieci rosły." Dlaczego w 2 poł. XVIII wieku dzietność w Anglii (na wykresie poniżej mierzona współczynnikiem reprodukcji brutto, czyli liczbą (1/10) #demografia_historia Image
urodzonych córek) rosła, pomimo spadających płac realnych, a w XIX w. zaczęła spadać pomimo... rosnących płac realnych? Wg tekstu pt: "Fertility and economic change in eighteenth and nineteenth century Europe. A comment." z 1983 r. autorstwa Nancy Birdsall, (z którego jest (2/10)
powyższy wykres) pierwszy proces był spowodowany industrializacją wsi, która rozszerzyła możliwości pracy na wsi poza własne (bądź rodziców) gospodarstwo rolne. Przełożyło się to na obniżenie wieku zawierania małżeństw oraz, prawdopodobnie, zwiększenie dzietności (3/10)
Read 10 tweets
Nov 28, 2022
Chyba nikt nie zauważył, ale wg danych ONZ od ubiegłego roku państwa o wysokim dochodzie (high income, wg klasyfikacji Banku Światowego, szczegółowy podział poniżej) nie mają już najniższego wskaźnika dzietności (TFR). Ich miejsce zajęły państwa o wyższym (1/7) #demografia
Image
Image
średnim dochodzie (upper middle income), głównie za sprawą Chin, które mają największy udział w tej grupie (1,4 z 2,5 mld populacji). Jeśli spojrzy się na zmianę wskaźnika dzietności od 1950 r. państwa o wysokim dochodzie odnotowały drugi najmniejszy spadek. W okresie od (2/7) Image
1990 był on 2-3-krotnie niższy niż pozostałych grup, a także światowego TFR. Oczywiście, jak widać na pierwszym wykresie, mniejszy spadek jest w dużym stopniu wynikiem niskiej bazy (3 vs. 5-7). Faktem jest jednak, że od 2 poł. lat 80-tych TFR państw o wysokim dochodzie (3/7)
Read 7 tweets
Apr 20, 2022
Dlaczego Rosji idzie tak słabo w wojnie z Ukrainą (myślę, że obecnie zgodzą się z tym już nawet najwięksi rusofile czy ukrainofoby)? Moja teoria. Po 1) autorytarno-neofeudalno-mafijny system rządów – im dłużej u władzy, tym większe oderwanie od rzeczywistości. Autorytarna (1/17)
władza swoją legitymację czerpie z sukcesów, a nawet jak ponosi porażki to i tak przedstawia je jako sukcesy, ewentualnie winę zewnętrznych wrogów. Powoduje to, że z czasem władza sama zaczyna wierzyć we własną propagandę. Istotnym elementem wzmacniającym powyższy proces (2/17)
jest premiowanie w służbie publicznej potakiwaczy i tzw. BMW (biernych, miernych, ale wiernych), którzy raportują ‘górze’ to, co ta chce usłyszeć (zdanie odrębne jest bowiem odbierane jako brak lojalności, którą ‘góra’ ceni sobie bardzo wysoko), szczególnie unikając przy (3/17)
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(