Nevlastní rodina ji využívala jako služku, příbuzný rodiny ji znásilnil, v 17 otěhotněla. Obvinili ji ze slabomyslnosti, zavřeli do ústavu, kde ji sterilizovali a Nejvyšší soud USA tuto sterilizaci posvětil. Dnešní děsivé #sobotnivlaknoUSA je o Carrie Buck a případu Buck v Bell.
Carrie Buck se narodila r.1906, matka ji vychovávala sama. Carrie trávila spoustu času na ulici. Toho si všimla rodina Dobbsových a požádala soud o opatrovnictví čtyřleté holčičky. Carrie začala chodit do školy, známky měla solidní, ale po 6. třídě ji Dobbsovi ze školy stáhli.
Carrie u Dobbsových pracovala, ti ji pronajímali do dalších rodin. Ve 14 letech shledal soud matku Carrie slabomyslnou: kvůli obviněním z prostituce, žádnému zaměstnání a příjmům ji soudce označil za slabomyslnou a svěřil ji do péče Kolonie pro slabomyslné a epileptiky.
V Kolonii jí diagnostikovali revmatismus, zápal plic a syfilis. Rovněž prošla pofiderním Binet-Simonovým testem, který jí stanovil IQ 50 a označil ji na škále mentální retardace za „debila“. O čtyři roky se s Carrie, svojí dcerou, které vyjdou podobné výsledky, v ústavu setká.
V r.1924 stejný soudce posuzoval žádost Dobbsových o hospitalizaci Carrie, která prý vykazovala znaky slabomyslnosti. Pravda však byla ta, že Carrie otěhotněla v důsledku znásilnění ze strany synovce paní Dobbsové. Rodina chtěla ostudu ututlat, a tak se rozhodla dívku zničit.
Dobbsovi využili vzestupu eugenického hnutí, paniky ohledně rostoucího počtu slabomyslných. Ještě v r.1904 bylo se slabomyslností institucionalizováno 17.3/100 tisíc lidí. V r.1921 už to bylo 46.7. Byly pro ně budovány segregované ústavy, aby je vydělily ze „zdravé“ společnosti.
Oblíbeným cílem bojů proti slabomyslnosti byly mladé ženy: amorální, promiskuitní, přenášející nemoci a opakovaně rodící defektivní potomky. Ohrožovaly morální a demografický vývoj země. Slabomyslnost byla zdrojem prostituce, rostoucí kriminality a chudoby. Řešení: sterilizace.
Carrie se tak kvůli pohlaví, soc. situaci a těhotenství (mimo manželství) stala jednoduchým cílem. Před soudem ji nikdo nezastupoval. Dva doktoři – včetně rodin. lékaře Dobbsových – Carrie diagnostikovali coby „slabomyslnou nebo epileptičku“. Jejich metodologie nebyla zveřejněna.
Soud poslal Carrie do Kolonie, ale nejdříve porodila. Dceru Vivian dostali do péče Dobbsovi, v 8 zemřela na koliku. V Kolonii prošla Carrie testy, které neprokázaly žádné onemocnění. V zápise stálo: „nedůvěryhodná“, „morální delikvent“. Test ji vyhodnotil za polovičního „debila“.
V té době přijal stát Virginie zákon o povinné sterilizaci slabomyslných. Ředitel Kolonie, Dr. Albert Priddy, byl zapálený eugenik, pomáhal zákon o sterilizacích prosadit. Nejraději sterilizoval a segregoval ze společnosti ženy, které považoval za promiskuitní, za nymfomanky.
Priddy chtěl zákon posvětit soudy, pro svůj test si vybral Carrie kvůli rodinné anamnéze a těhotenství před 18. rokem. Taková žena by do budoucna stála daňové poplatníky, a bylo proto v zájmu států podobné pacientky sterilizovat. Carrie tentokrát měla právní zástupce...eugeniky.
Případ Carrie se nakonec dostal k Nejvyššímu soudu USA, který r.1927 rozhodl v poměru 8:1 ve prospěch povinných sterilizací. Stanovisko sepsal Oliver Wendell Holmes, Jr., jeden z nejvýznamnějších soudců v dějinách USA, a zapálený eugenik: „Tři generace imbecilů stačí“, napsal.
Sterilizace Carrie získala posvěcení soudu. Případ otevřel dveře k vlně sterilizací. Historici hovoří o desítkách tisíc legálně sterilizovaných (především) ženách z chudých poměrů a etnických menšin. Carrie po sterilizaci z Kolonie propustili, 2x se provdala a dožila se 77 let.
Děsivý dovětek: během norimberských procesů s nacisty němečtí doktoři citovali na obranu nacistických zvěrstev mimo jiné právě posvěcení sterilizací Nejvyšším soudem USA v případu Carrie Buck. aleph.humanities.ucla.edu/2015/07/13/rev…
Případ jsem kvůli vláknu silně zjednodušil a zmírnil, detaily jsou ještě děsivější. Pro zájemce tím pádem doporučuju text Imbeciles od Adama Cohena a pak samozřejmě TV filmové zpracování případu s názvem Against Her Will:
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Dnešní krátké #sobotnivlaknoUSA vám ukáže, jak a proč v 50. letech v USA ve velkém zakazovali komiksy. Batman a Robin prý byli homosexuálové a Wonder Woman lesbička, jiné komiksy měly být příliš násilné a krvavé, nebo podporovaly mezirasové vztahy. Zkrátka nastala morální panika.
Období 1938 – kdy se objevil Superman a superhrdinové – až 1950 je považováno za zlatou éru komiksů. Komiksy byly všude a psali je lidé, kteří do standardního knižního průmyslu měli omezený přístup. V r. 1948 se prodalo 80-100 milionů komiksů měsíčně se ziskem 72 milionů dolarů.
Ale cenová a fyzická dostupnost komiksů dětskému publiku začala vadit některým církvím a rodinným skupinám (připomíná vám to něco?). Hlavně když se vývoj komiksů vydal směrem k hororu a na oblibě získávaly brutální komiksy jako Tales from the Crypt nebo Grim Fairy Tale.
1/8 Krátké vlákno🧵k politickým a občanským důsledkům zrušení práva na potrat, respektive přesunutí rozhodování o existenci práva na potrat na státní úroveň. Pokusím se zkrátka vysvětlit, co teď ženy a politiku v USA čeká. Typická Američanka podstupující potrat je (z NY Times):
2/8 Precedent Roe v Wade hrál silnou roli v rozložení politických preferencí voličů. Nyní budou muset Republikáni před každými prezidentskými, guvernérskými a kongresovými volbami vysvětlovat, proč podporují zákaz potratů a trestání těch, které jej poruší. seznamzpravy.cz/clanek/audio-p…
3/8 S tím souvisí vymáhání tvrdých zákonů, které teď necelá polovina států USA zavede. Jak budou politici obhajovat zatýkání a trestání žen za nelegální potraty? Jak budou využívány moderní sledovací technologie, včetně aplikací pro sledování menstruačního cyklu a plodných dnů?
Minule jste si mohli přečíst o Bessie Coleman, první černošské držitelce mezinárodní pilotní licence, která ve věku 34 let zemřela v dubnu 1926. Dnešní #sobotnivlaknoUSA představí její pokračovatele a první černošské piloty transkontinentálního letu z roku 1932: Létající tuláky.
Štafetu průkopníka letectví mezi Afroameričany převzal po Bessie Coleman plukovník William J. Powell. Sloužil v 1. světové a chtěl se naučit létat, ale stejně jako Bessie jej většina škol odmítla – výjimkou se stala letecká škola v Los Angeles, kam Powell nastoupil v roce 1928.
Po získání pilotní licence si Powell otevřel aeroklub a leteckou školu Bessie Colemanové, aby uctil památku zesnulé průkopnice. Začal plánoval túru po několika desítkách měst se svými studenty, mezi nimiž bylo i několik žen. Chtěl tak rozšířit povědomí o letectví mezi černochy.
Dnešní #sobotnivlaknoUSA je krátké. V r. 2016 začal v Texasu platit zákon, umožňující osobám 21+ nosit na univerzitních kampusech (včetně učeben) legálně drženou zbraň, pakliže ji nosily schovanou (concealed). Proti zákonu se strhl neobvyklý protest pod názvem Cocks not Glocks.
Na Texaské univerzitě v Austinu se totiž studující rozhodli nošením obřích robertků na kampusu poukázat na paradox v zákonech. Na kampusy mohl nově kdokoli 21+ přijít se zbraní pod kabátem či v kabelce, ale nikdo nesměl na kampusu mít v pokoji, ve skříňce či u sebe…umělý penis.
V Texasu totiž existuje zákon zakazující veřejné vystavování obscénních předmětů, např. sex. hraček.
V r. 2004 zákon týkající se obscénnosti obhajoval u soudu Ted Cruz v případu, kdy pár provozovatelů sex shopů žalovalo Texas kvůli zákazu prodeje a distribuce sexuálních hraček.
Byl vystaven tisícinásobně většímu množství radiace, než je dnes přípustné. 6 měsíců vylučoval radioaktivní moč... Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o epizodě ze života 39.prezidenta USA, Jimmyho Cartera, který v r. 1952 zasahoval u jedné z prvních jaderných nehod v dějinách.
Carter sloužil 7 let v americkém námořnictvu a v r. 1952 začal pracovat na jaderném programu námořnictva. Součástí jeho práce důstojníka zodpovědného za jadernou elektrárnu na palubě USS Seawolf, druhé jaderné ponorky námořnictva, bylo zaučit posádku v otázkách jaderné energie.
Zkušenosti začal Carterův tým získávat rychle, protože v kanadském Chalk River došlo v prosinci r. 1952 k nehodě na experimentálním jaderném reaktoru. Mechanické potíže a chyby operátorů vedly k přehřátí palivových tyčí, poškození reaktoru a zaplavení zařízení radioaktivní vodou.
Víme, že ruský prezident Putin si rád přivlastňuje, co mu nepatří. Ať už se jedná o věci velké, či malé. Dnešní #sobotnivlaknoUSA je o ukradeném americkém prstenu, tedy věci malé, a také o Putinově mafiánském stylu jednání s lidmi. Předem díky za sdílení. #IStandWithUkraine
V r. 2005 navštívila Rusko skupina podnikatelů v čele s ředitelem bank. společnosti Citigroup Sandy Weillem, mediálním magnátem Rupertem Murdochem nebo majitelem Kraft Group a týmu am. fotbalu New England Patriots Robertem Kraftem. V Petrohradu je přivítal samotný Vladimir Putin.
Weill prý tehdy Kraftovi poradil, ať se Putinovi pochlubí zbrusu novým diamantovým prstenem (v hodnotě 625 tisíc Kč) za vítězství v nedávném Super Bowlu. Masivní drahé prsteny každý vítězný tým rozdává po sezóně hráčům – pro Patriots to byl dokonce třetí prsten za čtyři roky.