Przewodzik Profile picture
Nov 21 12 tweets 3 min read
#FutbolowyTydzień #PrzewodziKsiążkowy #SENNED

„Było mi wstyd. Zblamowaliśmy się na mistrzostwach świata we Włoszech. Była to pierwsza wielka porażka w mojej karierze. W poprzednich latach niemal wszystko zamieniało się dla mnie w złoto. Co roku wielkie trofeum, Puchary (1) Image
Europy i wygrane mistrzostwa Europy. W 1987, 1988, 1989 i 1990 r. wszelkie możliwe trofea. A potem te mistrzostwa świata. To była hańba. Sam też grałem fatalnie. (…) Zaczęło się fatalnie, więc i Leo Beenhakker nie miał łatwo. Gazety „De Telegraaf” i „Algemeen Dagblad” wciąż (2)
siały niezgodę między „gwiazdorami” a „wyrobnikami” w drużynie. Ale nie winię specjalnie Beenhakkera. Nie miał szans tego uratować. Na treningach byliśmy niewiarygodnie słabi. Wszystko się rozłaziło. W 1988 roku podczas przygotowań do mistrzostw Europy druga jedenastka dosyć (3)
często wygrywała z pierwszą, teraz pierwsza jedenastka za każdym razem była górą. To też nie było dobre. Jeśli więc idzie o treningi, to wszystko było dalekie od optymalnej sytuacji. Na naszą prośbę wprowadzono jakieś korekty, ale ponieważ atmosfera w kadrze była już naprawdę (4)
fatalna, kiedy przyszło mi grać przeciwko Rijkaardowi, w pewnym momencie sprawy prawie zaczęły wymykać się spod kontroli. Gdy on mnie podciął, to ja traktowałem go łokciem, gdy on mnie łokciem, to ja go nogą. Pojawił się konflikt, ponieważ górę w nas zaczynały brać (5)
frustracje i emocje. Beenhakker interweniował i znowu zrobił przetasowania. Pomyślałem sobie wtedy, że trochę szkoda, bo przynajmniej wreszcie coś się działo. (…) Atmosfera zrobiła się po prostu fatalna, a przecież czekał nas pierwszy mecz. W Palermo ledwie zremisowaliśmy (6)
1:1 z Egiptem. Graliśmy słabo, nie było między nami żadnej współpracy. Drugi mecz, z Anglią, kilka dni później w Cagliari na Sardynii, skończył się remisem 0:0. Mieliśmy fart z dwiema nieuznanymi bramkami Anglików. Trzecie starcie, 21 czerwca z Irlandią, rozegraliśmy w (7)
Palermo. I znów wypadliśmy słabo. Na kwadrans przed końcem meczu było 1:1, więc zamurowaliśmy bramkę, ponieważ trzy remisy wystarczyły nam, żeby z trzeciej pozycji wejść do jednej ósmej finału. Ala znowu zaprezentowaliśmy się żałośnie. Ja też. Grałem po prostu źle. A potem (8)
przyszła jedna ósma finału w Mediolanie, na San Siro. Do tego wszystkiego naprzeciwko nas stanęli Niemcy. Z nieba lał się żar, było ponad 35 stopni. W drugiej połowie strasznie zaczęły męczyć mnie skurcze, a także zdenerwowanie, ale wtedy nie było już dla nas ratunku. Franka (9)
Rijkaarda i Rudiego Völlera nie było już na boisku, ponieważ obaj dostali po czerwonej kartce. Zrobiło się 2:0 dla Niemców. Nie mieliśmy żadnych szans. Tuż przed końcem meczu Koeman z karnego zmniejszył rozmiary porażki na 1:2, ale było już za późno na cokolwiek. Innymi (10)
słowy wracaliśmy do domu. W zasadzie poczułem nawet ulgę, że to koniec, bo to była droga przez mękę. Wielu innych zawodników naszej drużyny odczuwało to podobnie. To było takie upokorzenie, że najchętniej zniknąłbym stamtąd od razu. Czułem się za to odpowiedzialny, w końcu (11)
byłem jednym z filarów drużyny. Przez bardzo długi czas nie dawało mi to potem spokoju”. (12)

Edwin Schoon & Marco van Basten "Basta. Moje życie, moja prawda", Kraków 2021

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Przewodzik

Przewodzik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Przewodzik

Nov 23
#PrzewodzikKsiążkowy

Dziś mamy Dzień Fibonacciego, obchodzony co roku 23 listopada, ponieważ data zapisana w systemie amerykańskim (11.23) daje początek ciągu nazwanego jego imieniem. Z tej okazji propozycja lektury, która oprócz Fibonacciego i jego ciągu omawia także (1) Image
znaczenie złotej liczby w przyrodzie i sztuce: „Pod koniec XIII wieku Marco Polo (1254–1324) ruszył jedwabnym szlakiem do Chin, Giotto di Bondone (1266–1337) zrewolucjonizował malarstwo, odchodząc od konwencji bizantyjskiej, a matematyk Leonardo Pisano, znany jako Fibonacci, (2) Image
na zawsze zmienił metody prowadzenia rachunków, co pozwoliło znacznie usprawnić wymianę walut i prowadzenie transakcji handlowych. Jednocześnie sformułował kilka problemów matematycznych, których do dziś nie udało się nam rozwiązać. Założone w 1963 Towarzystwo Fibonacciego (3) Image
Read 15 tweets
Nov 23
#PrzewodzikHistoryczny #KsiążkaAdresowaWarszawy

Tego dnia w 1927 r. w koszarach w Mińsku Maz. padła Kasztanka, ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego. Marszałek po raz pierwszy dosiadł jej w sierpniu 1914 r., a ostatni raz 11 XI 1927 r. podczas defilady na Pl. Saskim w W-wie. Z (1) ImageImage
martwej Kasztanki została zdjęta skóra i wypchana, a resztę jej szczątków pochowano pod budynkiem dowództwa 7. Pułku Ułanów, gdzie jest głaz z napisem: “Tu leży Kasztanka, ulubiona klacz bojowa Marszałka Piłsudskiego”.Wypchana Kasztanka najpierw trafiła do Centrum Wyszkolenia (2) ImageImage
Weterynaryjnego, później do Muzeum Wojska Polskiego, aż w końcu w 1935 do Belwederu. Wojnę przetrwała w Muzeum Wojska Pol., ale w 1945 została zniszczona, oficjalnie ze względu na zły stan. Anegdota mówi, że decyzję podjął Rola-Żymierski, który podczas inspekcji Muzeum miał (3) Image
Read 4 tweets
Nov 23
#FutbolowyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy #GERJAP

„Pierwszy niemiecki klub poświęcony grze w rugby powstał w Heidelbergu w 1872 r. (innym sportem, który uprawiali członkowie, było wioślarstwo). Historia piłki nożnej rozpoczęła się w Niemczech dwa lata później, w 1874 r. W marcu (1) Image
Anglicy mieszkający w Dreźnie założyli klub – Dresden English Football Club, który przez niemal równe dwie dekady był niepokonany (nie tylko dlatego, że przeciwników było niewielu). Sześć miesięcy później na scenę weszli Niemcy, dzięki rzuconej zwyczajnie na ziemię skórzanej (2)
piłce. Ląduje ona między grupą uczniów liceum ogólnokształcącego w Brunszwiku, którzy nie mają absolutnie żadnego pojęcia, co z nią zrobić. Człowiek, który rzucił piłkę, nazywa się August Hermann. On i jego przyjaciel Konrad Koch są nauczycielami we wspomnianej szkole. Obaj (3)
Read 12 tweets
Nov 23
#FutbolowyTydzień #CiekawyCzłowiek

William Foulke raczej nieprzypadkowo nosił przydomek „Fatty” (Tłuścioszek) - do dziś jest uważany za najgrubszego profesjonalnego zawodnika w historii. To także ciekawa postać i jeden z pierwszych futbolowych celebrytów. Foulke był (1)
bramkarzem, a przy wzroście 2 m i wadze nawet 140 kg wyróżniał się zwinnością i refleksem – jego specjalnością była obrona rzutów karnych. Po raz pierwszy zagrał w bramce Sheffield United w 1894 r. i od razu stał się ulubieńcem kibiców, szczególnie że zespół zdobył dwa razy (2) Image
Puchar Anglii. W kolejnych swoich klubach też cieszył się popularnością, a grając w Manchester United, jeden raz wystąpił w reprezentacji Anglii – w wygranym meczu z Walią bramki nie puścił. Oprócz gry w piłkę i krykieta (tu także odnosił sukcesy) był barwną postacią i jest (3) Image
Read 7 tweets
Nov 22
#FutbolowyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy

Czy mecz z Meksykiem będzie spotkaniem, które zapamiętamy na długo? A jeśli tak, czy to będzie miłe wspomnienie, czy raczej wstydliwe? O tym przekonamy się za około trzy godziny, a tymczasem propozycja lektury o wyjątkowych meczach w (1) Image
historii polskiego futbolu: „Mecz piłkarski wcale nie zaczyna się na boisku. Nawet nie w prowadzącym na nie tunelu, gdzie czasami dochodzi do pierwszej próby sił zawodników. Rozpoczyna się wcześniej, nie zawsze ze świadomym udziałem piłkarzy. Ta książka jest o tym, jak (2)
sytuacja polityczna i gospodarcza Polski na kolejnych etapach jej historii oraz obyczaje wpływały na przygotowania, a czasami nawet wyniki meczów. O politykach, przychodzących na stadiony z wyrachowania, trenerach, nie zawsze mających wpływ na skład oraz grę, o piłkarzach, (3)
Read 7 tweets
Nov 22
#FutbolowyTydzień #PrzewodzikKsiążkowy #ARGRSA

"Właściwie wynik meczu z Brazylią nie powinien tak długo stać pod znakiem zapytania. Argentyńczycy mieli miażdżącą przewagę, stwarzali kolejne okazje, strzelali raz za razem, ale dopiero na trzy minuty przed ostatnim gwizdkiem (1) Image
sędziego twardy prawy łącznik Racingu Humberto Maschio podwyższył wynik na 2:0. Na fali ulgi, która ogarnęła wówczas prowadzących, skrzydłowy Independiente Osvaldo Cruzowi dołożył trzeciego gola i Argentyna, mając jeden mecz w zapasie, zdobyła mistrzostwo Ameryki Południowej (2)
w 1957 r., po raz 11. w historii. A kiedy piłkarze fetowali jeszcze sukces na murawie Estadio Nacional w Limie, jeden z działaczy wręczył mikrofon obrońcy River Plate Federico Vairo. Choć Vairo był liderem drużyny, na jego łagodnej twarzy zwykle malowała się troska. Tym (3)
Read 13 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(