Zeptej se vědce Profile picture
Dec 10, 2022 8 tweets 5 min read Read on X
Jako bych to už někdy zažil? 🤔 Tohle přeci nečtu poprvé? 🙄 Ano, dnešní post je o deja vu.

👨‍💻 Jiří Lukavský odpovídá, jak si tento pocit vysvětlují vědci 👇
✍️ ✍️ ✍️ ✍️ ✍️
Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D., Psychologický ústav Akademie věd České republiky
@jlukavsky @Akademie_ved_CR

#zeptejsevedce #dejavu #paměť #vědění #vzpomínání #věda #vyzkum #faktyczsk #dobrevedet #uzvimproc #chcivedetvic
📚 Zdroje:
[1] Moulin, C. (2017). The cognitive neuropsychology of déjà vu. Routledge.
[2] Brown, A. S. (2003). A review of the déjà vu experience. Psychological Bulletin, 129(3), 394–413. doi.org/10.1037/0033-2…
Obrázek: Vince Fleming,Unsplash

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Zeptej se vědce

Zeptej se vědce Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Zeptej_se_vedce

Jan 15
🫧 Máte doma myčku na nádobí? A mohli bychom ji vidět? 👀

👩‍🔬 S Adélou se dnes podíváme na to, jestli do sebe ze zářivě čistého talíře spolu s dobrým jídlem nedostáváme i dobroty chemické, které právě při mytí nádobí používáme. 🧼

Mohou ovlivňovat zdraví našich střev? ❤️‍🩹 Vliv leštidla do myčky na zdraví  Dotaz 1230
Dotaz 🤔 Dotaz 1230  Doléval jsem do myčky leštidlo a nějak mi začlo vrtat hlavou, kolik ho zůstane na talíři po posledním oplachu. Kolik ho mám potom v polívce, kolik chemických látek vypiju z té krásně vyleštěné sklenice.  Určitě je to nějaké „bezpečné“ množství. A co když si dám oběd z vyleštěného hlubokého talíře, plytkého, misky, sklenice a příboru? Uvařený ve vyleštěném kastrole? Dá se to změřit?
Minutová odpověď ⏱  Na talířích i příborech zůstávají zbytky leštidla i prášku z myčky. Jedná se o látky potenciálně jedovaté pro naše střeva.  Zbytky prášku rozrušují naše střevní buňky a nápomocné střevní bakterie. Prášek však při mytí zabíjí spoustu bakterií na nádobí, a tedy se ho vyplatí používat.  Zbytky leštidla narušují ochrannou vrstvu střev, což může vést k průniku nebezpečných bakterií ze střev do našeho těla. Leštidlo má při mytí nádobí jen estetickou funkci a je tedy možné ho zcela vynechat.
Read 21 tweets
Dec 29, 2024
Pojďme si ten konec roku trochu… přiostřit. 😈 Je libo jalapeño, kajenský pepř, nebo snad habanero? 🌶️

Eliška nám dnes prozradí, jak si na svém oblíbeném pikantním jídle nejen pochutnat, ale i ověřit vědecké poznatky až z Nového Mexika. 💁‍♀️ Proč pálivá jídla pálí různě?  Dotaz 1013  Červené chilli papričky a miska s pálivou omáčkou
Dotaz 🤔 Dotaz 1013  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč pálivé jídlo někdy pálí v puse na jazyku a jindy až v krku.  Díky.
Minutová odpověď ⏱ Sloučeniny v pálivém jídle spouští receptory bolesti v ústech, které reagují na sloučeninu kapsaicin.  Papričky obsahují více druhů kapsaicinů, ty mohou receptory zapínat a vypínat rozdílně, a tím vytvářet rozdílné procítění pálivosti.   Příkladem rozdílných míst pálení v ústech je habanero, které po pozření způsobuje postupné pálení v zadní části pusy a krku a trvá dlouho. Naopak thajské chilli pálí ihned na jazyku, ale pálivost odezní rychle.
Read 18 tweets
May 6, 2024
Už je po Večerníčku, takže vyčistit zuby a spát! 😴 Ale čím ty zuby vyčistit, aby byly jako perličky? 🪥

Tak na to se dnes podíváme s Verčou. 💁‍♀️ DOTAZ 862  Dobrý deň,   poznáte to – deväť z desiatich zubných lekárov odporúča. Mňa by zaujimalo, čo odporúčate Vy.  Zubné kefky môžu byť rôznej tvrdosti, elektrické sú rotačné a sonické.  A tu je môj dotaz: akú kefku je dobre použiť, keď sa ešte len dieťa učí, ako sa s kefkou narába, akú použiť pri trvalých zdravých zuboch a akú použiť, keď zuby už „nie sú to, čo bývali“.
Minutová odpověď ⏱ Sonický zubní kartáček je účinnější při redukci zubního plaku a zánětu dásní v porovnání s manuálním zubním kartáčkem.  Nebylo prokázáno, že by některá konstrukce zubního kartáčku byla vhodnější.  Výběr techniky čištění zubů by, stejně jako u zubního kartáčku a dalších pomůcek, měl provádět odborník dle aktuálních potřeb pacienta.
Odpověď 🫨 Dobrý den.  Elektrické zubní kartáčky dělíme na sonické a oscilačně-rotační.   Sonické zubní kartáčky vibrují, a to rychlostí 24–40 tisíc pohybů za minutu. U těchto kartáčků se zuby čistí tak, že dochází k rozbití zubního plaku na povrchu zubu a následně je tento plak odstraněn pryč ze zubu, takže dochází k čištění i špatně přístupných míst.  Vzhledem k tomu, že kartáček vibruje, tak se pak tekutiny a zubní pasta dostávají mezi zuby a dásně. Tudíž díky dynamice těchto tekutin dochází i k čištění mezizubních prostor.  Rotačně-oscilační zubní kartáčky se pohybují (rotují) rychlostí až 8 800 p...
Read 15 tweets
Jan 19, 2024
Jak venku přituhuje, člověk se kolikrát doopravdy bojí, aby neumrzl. 🥶

Tak s Vláďou se dneska podíváme na to, jestli jsou obavy na místě. 💁‍♂️ Mám dotaz,  nemůžu najít nic relevantního, všude se píše jenom o vodě.  Jaká je nejvyšší teplota vzduchu, při které umře průměrný člověk na podchlazení, pokud bude nahý?  A za jak dlouho?
Minutová odpověď ⏱ Ke smrti z podchlazení dochází, když tělesná teplota člověka klesne pod 26–29 °C. Z historie jsou však známy i případy, kdy byli úspěšně oživeni lidé s nižší tělesnou teplotou.  Smrt z podchlazení může nastat v jakémkoliv prostředí a za jakékoliv situace, které umožní pokles tělesné teploty pod výše uvedené hodnoty. Kritická není pouze teplota okolního prostředí, ale také doba, po kterou je jedinec chladnému prostředí vystaven, a fyzická aktivita, kterou vykonává.
Minutová odpověď ⏱ Na vzduchu může ke smrti z podchlazení dojít při teplotách kolem 0 °C v rámci jednotek až desítek hodin. Se zvyšující se teplotou vzduchu se doba prodlužuje až na jednotky dní.  Fyzická kondice a zdravotní stav člověka v tomto případě hrají zásadní roli.
Read 15 tweets
Oct 17, 2023
Čím dál více kuřáků přechází na novinku na trhu – nikotinové sáčky – s vírou, že tím zmírní poškození svých plic. 🫁 Jsou sáčky opravdu bezpečnější?

Na zoubek bezpečnosti různých forem nikotinu se dnes podívá Veronika. 💁‍♀️ DOTAZ 762  Dobrý den, díky za Vaši práci, je super přečíst si jednoduše souhrn k různým problematikám.  Také by mě zajímala jedna věc, a to využívání nikotinových sáčku. Jak moc jsou škodlivé?  Jsou nějaké studie, které dokáží odlišit vliv kouření, užívání tabáku orálně(volného či v pytlíčcích) a vliv samotného nikotinu (v nikotinových sáčcích)?
Minutová odpověď ⏱ Nikotinové sáčky neobsahují kromě nikotinu další chemické látky obsažené v tabáku nebo vznikající jeho spalováním. Díky tomu jsou považovány za bezpečnější alternativu k tabáku.   Nutno podotknout, že nikotin je návykový a může poškodit lidské zdraví.  Nikotinové sáčky jsou vhodné, pokud kuřáci klasických cigaret již nechtějí přijímat škodlivé látky, které jsou obsažené v klasických cigaretách.   Při přijímání tabáku žvýkáním se vystavujeme riziku onemocnění rakovinou v oblasti krku a úst a také zvýšenému výskytu zubních kazů.
Odpověď ☣ Dobrý den.   V klasických zápalných cigaretách najdeme po zapálení více než 6000 chemických látek, přičemž většina z nich je v kouři spojena s částicemi a aerosoly, tato směs se nazývá dehet.  Mnoho z těchto látek je pro člověka toxickýcha minimálně 69 z nich se řadí mezi karcinogeny (rakovinotvorné látky). Nejsilnějšími karcinogeny jsou polycyklické aromatické uhlovodíky, N-nitrosaminy a aromatické aminy.  Kouření zápalných cigaret je spojeno nejen se vznikem rakoviny, ale také s neurologickými, kardiovaskulárními a plicními chorobami.
Read 13 tweets
Sep 26, 2023
Hormonální antikoncepce – zázračná pilulka, nebo zaručený recept na podrážděnost a deprese? 💊

V souvislosti s dnešním Mezinárodním dnem antikoncepce nám Anička vysvětlí, co o tomto dlouho diskutovaném tématu říká věda. 💁‍♀️ DOTAZ 260  Jaký je vliv hormonální antikoncepce na psychiku?  Existují na toto téma vědecké studie?
Minutová odpověď ⏱ Určité procento žen se v souvislosti s užíváním hormonální antikoncepce (HA) potýká s nežádoucími změnami nálad, podrážděností, zvýšenou úzkostí nebo dokonce depresemi.   Upozornění na tyto nežádoucí účinky nalezneme i v příbalových letácích jednotlivých výrobců HA dostupných na českém trhu.   Přímou souvislost mezi HA a změnami nálad je však obtížné prokázat. Prozatím nemáme v této oblasti k dispozici dostatek potřebných kvalitních studií (více viz dále v textu).   Odborná literatura zatím naznačuje možný negativní i pozitivní vliv HA na psychiku.
Odpověď ♀♂ Vliv hormonů na psychiku je obecně velice komplexní téma, které se netýká pouze žen užívajících HA, ale i klasického cyklu a řeší se i hormonální vlivy u mužů.  Pokud se však zaměříme pouze na vliv HA, výsledky nedávné studie naznačují, že ženy, které ji užívají, intenzivněji vnímají emoce, a to jak pozitivní, tak negativní. Některé ženy pak v návaznosti na užívání HA pociťují celkové zhoršení svého psychického stavu.  V praxi však odborníci nejsou schopni předvídat, kterých žen by se problém mohl týkat.
Read 12 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(