Bardzo często spotykam się z opinią, że #BTC i #krypto muszą rosnąć, bo technologia rozwija się równie szybko jak internet. Dziś chciałbym Wam przedstawić kilka przykładów gdzie podobne myślenie doprowadziło wielu inwestorów do ruiny.
1/
Zacznę od oczywistego przykładu. Bańka dotcomowa z początku wieku. Pomimo jej pęknięcia liczba użytkowników internetu od tamtej pory stale rośnie, a adopcja dopiero się rozkręcała. Jednak po ostudzeniu euforii, przez wiele lat brakowało zainteresowania wśród inwestorów.
2/
Wcześniej wszyscy byli przekonani o wielkiej rewolucji, a ponieważ rynek lubi działać z wyprzedzeniem, wartość spółek w jakikolwiek sposób powiązanych z "webem" silnie rosła. W zasadzie nie trzeba było generować wielkiego przychodu, wystarczyło dodać ".com" do nazwy.
3/
Tak wyglądał wykres większości z trafiających wtedy na giełdę internetowych spółek. x3-6 w dniu debiutu, a później zjazd. Hasła pt. "zmienimy świat" i "rewolucja jest tuż za rogiem". Prawie wszystkie generowały starty, większość nie przetrwała bessy. Coś Wam to przypomina?
4/
Na chwilę przenieśmy się do 1840 r. do Wielkiej Brytanii, gdzie mieliśmy do czynienia z czymś co nazywamy “manią kolejową”. Niesamowity rozwój branży kolejowej w tamtym okresie doprowadził do pęknięcia bańki spekulacyjnej wyrosłej na spółkach powiązanych z trendem.
5/
Inwestorzy nie mylili się. Nowa technologia przyczyniła się rozwoju gospodarczego oraz otworzyła przed mieszkańcami możliwości, o których do tej pory nie śnili. Kapitał inwestorów opuścił jednak sektor.
Zostawmy odległą przeszłość i porozmawiajmy o mniej oczywistych trendach.
6/
Niedługo po Wielkim Kryzysie Finansowym świat przeżył kolejny szał. Tym razem była to technologia druku 3d - kolejna rewolucja. Mówiło się o tym, że w zasadzie wszystko już będzie w ten sposób wytwarzane. Wielu kupowało sobie taki sprzęt, żeby np. wydrukować… mydelniczkę.
7/
Bańka pękła w 2014-2015 roku. Kto się zapakował w ten trend mógł zarobić niewiele gorzej niż na BTC. Ostatecznie nastąpiło przesilenie i okazało się, że nowa ekscytująca technologia niewiele zmieniła... oprócz wydrukowanej sterty śmieci. Ale czy druk 3d odszedł do lamusa?
8/
Nie, zamiast do gospodarstw domowych technologia powoli trafia do przemysłu. I to różnych jego gałęzi. Za pomocą tych drukarek można wydrukować domy, podzespoły a nawet ludzkie organy. Technologia jest nieustannie usprawniana i zyskuje coraz to szersze zastosowanie.
9/
Ogólnie całe zjawisko lepiej zrozumieć na shitcoinach. Pisałem kiedyś, że tam wszystkie trendy rodzą się i umierają znacznie szybciej.
10/
Sztuczna inteligencja to temat, który nie jest nam znany od wczoraj. Technologia rozwija się i będzie się rozwijać w przyszłości, może i znacznie szybciej. Ale to za sprawą chatGPT ludzie uwierzyli, że rewolucja rozegra się właśnie dziś, a jutro wszyscy stracimy pracę.
11/
Swoją drogą zauważyłem, że jest wielu influencerów, którzy często podpinają się pod już oczywiste i trwające trendy, a tak niewielu próbuje wyjść przed szereg i podzielić się czymś bardziej odkrywczym. Czy AI da jeszcze zarobić? Może? Tak jak wszystko inne.
12/
W pewnym momencie dochodzi do przewartościowania i nadmiernego optymizmu. Ludzie zaczynają snuć niesamowite opowieści, a wszyscy zaczynają w nie wierzyć. Niektóre z tych opowiastek są przekolorowane i nieprawdopodobne, a na spełnienie innych trzeba poczekać wiele lat.
13/
O powiązaniu cenowym z adopcją możemy mówić wyłącznie w długim terminie, czasami bardzo długim. Nieraz mylimy przyczynę ze skutkiem i w niektórych przypadkach to duży kapitał, który trafia do branży (często za sprawą euforii) napędza adopcję, nie na odwrót.
14/
Jak będzie w przypadku kryptowalut i technologii blockchain? Przyszłość jest nieznana. Pamiętajcie, że niezależnie czy jesteś bykiem czy niedźwiedziem, w każdym momencie znajdzie się jakaś narracja, która przypasuje Twoim założeniom 😉
Pozdrawiam i do następnego!
15/
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Witajcie, dziś kontynuuję swoje przemyślenia na temat tego, co tak naprawdę napędza ceny kryptowalut. Tym razem skupimy się nieco na jednej z najbardziej - moim zdaniem, efektywnych strategii na tym rynku. Mianowicie - "kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Zapraszam 🙂
1/
W jednym z moich ostatnich wątków opisałem jak ludzie inwestowali w "shitcoiny" już setki lat temu. Za każdym razem za manią stoi jakaś piękna opowieść, która w zdecydowanej ilości przypadków albo nie jest prawdziwa, albo mocno ją przeceniamy.
Trzymam się również swojej tezy, że 99,99% #krypto to schemat "pump & dump". Na obrazku poniżej przedstawiony jest wykres $NEAR w interwale rocznym. Podobnie wyglądają wykresy większości projektów, które wzbudzały duże emocje podczas ostatniej hossy.
Dzieje się, więc pora na lekkie podsumowanie ostatnich dni. Czy #BTC spadnie na $2k, a może opór nie wytrzyma i zobaczymy 170$? Lubimy bawić się w przewidywanie przyszłości, ja jednak zapraszam na ilustrowany przewodnik po bieżącej sytuacji.
1/
Pytanie za 100 punktów. Czy Binance jest wypłacalny? Niedźwiedzie wyciągają wypowiedzi z kontekstu, byki uspokajają. Czasami jednak sam CZ nie pomaga. Ale jak tragiczna jest sytuacja na tej giełdzie i z jaką skalą paniki mamy do czynienia?
2/
Sytuacja jest oczywiście dynamiczna, ale zgodnie z danymi z Nansen wartość przetrzymywanych na Binance środków skurczyła się o około $15mld w ostatnim miesiącu. Giełda wciąż jest w posiadaniu aktywów o wartości niemal $55mld.
Czekaj, miało spadać... Porozmawiajmy dziś o emocjach i twitterowym szambie 🙂 Zapraszam.
0⃣
Patrzysz dziś na swój portfel kryptowalutowy i widzisz dość dynamiczne odbicie. "Wow, o co chodzi? Co się stało?". Poszukajmy odpowiedzi.
Wchodzisz na Twittera, a tam...
Ale przecież nie wierzysz jakimś trollom i shillerom shitcoinów, co nie? Oni piszą to codziennie. Zignorujmy to. Popatrzmy co ma do powiedzenia ktoś bardziej rzetelny. Wchodzisz na profil swojego ulubionego influencera a tam...
Kiedyś o tym pisałem, ale myślę, że warto o tym przypomnieć, bo wydaje mi się, że zwrot "piwot FEDu" ma coraz większe szanse zostać wyrażeniem tego roku. Na poniższym obrazku widzicie jak zachowywał się indeks #SP500 w korelacji z cyklami podwyżek/obniżek stóp procentowych.
1⃣
Kilka wniosków.
- rynek potrafi rosnąć wraz z rosnącymi stopami
- rynek potrafi spadać wraz ze spadającymi stopami
- szczyt podnoszenia stóp zazwyczaj wiąże się z mniejszym lub większym kryzysem na świecie.
2⃣
Rynek akcji statystycznie przechodzi w kilkumiesięczny ruch boczny po tym jak FED po raz ostatni podniesie stopy w cyklu podwyżek. Nie odbija od razu i nie leci na Księżyc. Mało tego, to tylko statystyka i często zdarzają się odstępstwa.
Dziś zapraszam na krótki przegląd bieżącej sytuacji na wykresach, które ostatnio rzuciły mi się w oczy, a o których nie wszyscy mówią. Zobaczmy czy coś się zmieniło od kiedy ostatnio publikowałem podobny zbiorczy przegląd.
Pisałem ostatnio o poważnych problemach finansowych jednego z największych górników #BTC na świecie. Kilka dni później swoje problemy ogłosiła inna kopalnia - Argo Blockchain. Cena akcji tego dnia spadła o 41%. Czyszczenie sektora z nieefektywnych podmiotów wciąż trwa.
1⃣
Co ciekawe, pomimo problemów górników, hash rate rośnie naprawdę dynamicznie. Ktoś podłącza do sieci ogromny sprzęt, co powoduje narastającą presję na pozostałej części uczestników biznesu. Kim może być ten podmiot? 🤔